Danes je bil podpisan dogovor o dvigu plač, ki bo med drugim dvignil plače najslabše plačanim v domovih za starejše, predvsem za delovna mesta bolničarjev, medicinskih sester, socialnih oskrbovalk in varuhov.
A kot opozarjajo v Levici, dvig ne bo financiran iz javnih sredstev, saj bo vlada del stroška prevalila na starostnike in njihove družine, ki jih čaka dvig oskrbnin za 5,6 odstotka. Ob tem še opozarjajo, da kljub temu, da je oskrba starejših v zasebnih domovih v povprečju za četrtino dražja kot v javnih, vlada področje pospešeno privatizira, saj ministrstvo za delo pospešeno podeljuje koncesije zasebnim korporacijam za gradnjo zasebnih domov, ki bi jih z zakonom o dolgotrajni oskrbi še dodatno zavarovala, strošek pa obesila na pleča družbe.
Povprečna mesečna oskrba v domovih starejših že sedaj znaša 680 evrov, čeprav so upokojenci med najbolj ranljivimi skupinami v državi z visokim tveganjem revščine: skoraj 100 tisoč jih prejema pokojnino pod 500 evrov, skoraj 150 tisoč pod 600 evrov in skoraj 300 tisoč pod 700 evrov. Ker je v vrsti za mesto v domovih 12.000 starostnikov, so stroške oskrbe prisiljeni nositi ne le oskrbovanci, ampak tudi njihovi svojci, so zapisali v Levici.
"Nesprejemljivo je, da na socialno, skrbstveno in zdravstveno stisko starostnikov vlada še poglablja z dvigom oskrbnin. V Levici zato predlagamo amandma k spremembi proračuna za leto 2022, ki manjkajočih 16 milijonov evrov za dvig plač v domovih starejših zagotavlja iz proračuna, ne pa iz žepov revnih upokojencev in njihovih družin."
Na problematiko dviga oskrbnin pa so že pretekli teden opozorili v stranki SAB. Prav tako so k proračunu za leto 2022 vložili amandma, s katerim predlagajo povečanje sredstev za plače zaposlenih v domovih za starejše. Predlagajo, da se sredstva za plače zagotovijo iz proračuna ministrstva za obrambo in ministrstva za finance.
Sredstva dviga plač bi morali nujno zagotoviti iz proračuna
Tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije menijo, da bi morala sredstva za pokritje dogovorjenega dviga plač v socialnem varstvu nujno zagotoviti vlada v proračunu in tako preprečiti, da se rast stroškov dela prevali na stanovalce prek višjih oskrbnin. V skupnosti socialnih zavodov menijo, da bi v trenutnih razmerah številni stanovalci zelo težko zmogli plačati višje cene oskrbe. Tudi v Sindikatu upokojencev Slovenije, kjer sicer pozdravljajo dogovor med vlado in sindikati o višjih plačah delavk in delavcev v zdravstvu in socialnem varstvu, se ne strinjajo, da bi stroške povišanja prevalili na ramena stanovalcev v domovih za starejše.
Minister pravi, da so izčrpali vse ostale vire
Minister za delo Janez Cigler Kralj je dejal, da so poiskali vse možnosti za finančni del izvedbe dogovora. Še manjšega obsega sredstev, ki jih bodo za financiranje dogovora dobili iz oskrbnin, ni bilo mogoče določiti, je poudaril. Spomnil je, da bo za izvajanje dogovora na področju socialnega varstva treba zagotoviti 37 milijonov evrov. Od tega bodo 17 milijonov evrov zagotovili iz zdravstvene blagajne, 4,2 milijona evrov iz državnega proračuna, preostanek pa predstavlja znesek, ki vpliva na dvig cen za storitve institucionalnega varstva.
Skupaj z ostalimi deležniki so ocenili, da si nihče ne želi dviga oskrbnin, a da so izčrpali vse ostale vire, je pojasnil v sredo v DZ.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.