Na oddelku za rehabilitacijo po amputaciji URI – Soča, kjer letno sprejmejo do 280 bolnikov, so z donacijo dobili novo opremo za fizioterapijo in delovno terapijo. Ta je ključna tudi pri tistih bolnikih, ki so zaradi nepremišljene uporabe pirotehnike utrpeli hude poškodbe okončin. Zato so ob predaji donacije opozorili tudi na posledice neprevidne uporabe pirotehničnih sredstev, ki se običajno poveča v času velikonočnih in prvomajskih praznikov.
Nakup opreme je z donacijo omogočila NLB, ki je na ta način nadgradila svoje sodelovanje v kampanji Petarde? Ne hvala in podprla rehabilitacijo, ki je pri nesrečah s pirotehničnimi sredstvi pogosto potrebna.
Lani zaradi streljanja z možnarji ena smrtna žrtev
V času velike noči in prvomajskih praznikov so marsikje že tradicionalna streljanja z možnarji in karbidom. Njihova uporaba lahko povzroči težke poškodbe in posledice, ki za vse življenje zaznamujejo posameznika ter njegove bližnje. Pogosta poškodba pri tem so tudi amputacije, ki zahtevajo dolgotrajno rehabilitacijo. Lani pa je streljanje z možnarji terjalo celo eno smrtno žrtev.
Takšen bolnik pride na rehabilitacijo na URI - Soča, kjer paciente z amputacijami spodnjih in zgornjih udov obravnava tim, ki ga sestavljajo zdravnik, fizioterapevt, delovni terapevt, psiholog, socialni delavec, strokovnjak zdravstvene nege ter inženir ortotike in protetike. Helena Burger, strokovna direktorica URI – Soča in vodja oddelka za rehabilitacijo po amputaciji, je ob dogodku povedala: "Z donacijo NLB smo v fizioterapiji in delovni terapiji oddelka za rehabilitacijo po amputaciji pridobili pripomočke, s katerimi bodo pacienti izboljševali telesne funkcije ter krepili svoje psihofizično stanje. Z njimi bomo pripomogli k še učinkovitejši rehabilitaciji pacientov in hitrejšemu vračanju v aktivno življenje."
Predstavnik Sektorja splošne policije Daniel Jug je poudaril, da se med velikonočnimi in prvomajskimi prazniki poveča uporaba pirotehničnih izdelkov. Zato je opozoril na previdnost pri ravnanju z njimi, saj nepremišljena in neprevidna uporaba pogosto povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), poleg tega pa moti tudi živali ter onesnažuje okolje.
Zakon o varstvu javnega reda in miru sicer dovoljuje uporabo karbida in drugih plinskih zmesi za pokanje med določenimi prazniki, kjer je takšno pokanje že tradicija. A je upoštevati treba, da mora biti med 22. in 6. uro zagotovljen nočni mir in počitek ljudi. Opozoril je tudi na uporabo možnarjev, za katero morajo možnaristi imeti certifikat ali potrdilo o usposobljenosti za streljanje z možnarji, poskrbljeno mora biti pa tudi za varnostne ukrepe.
Martin po eksploziji ostal brez zapestij
Kako nevarna je uporaba pirotehnike, je na osnovi lastne izkušnje povedal 16-letni Martin Bučer. Takrat 14-letniku je pirotehnika v domačem domu hudo iznakazila obe roki. "Ljudje mislijo, da je to super, da se je rešil, saj ima nazaj roko, a to niti približno ni to, saj to ni več moja roka," pravi Martin.
Martinu so morali zaradi hudih poškodb amputirati obe roki vse do zapestij, sledila pa je dolga in zahtevna rehabilitacija na URI - Soča. Žal se je nevarnosti pirotehnike zavedel prepozno.
Morda pa bo njegov primer dovolj resno opozorilo, da ne bo prepozno za koga drugega.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.