Program Svit so na državni ravni začeli izvajati leta 2009 kot odziv na skrb zbujajoče število na novo odkritih primerov in smrti zaradi raka debelega črevesa in danke. Pred uvedbo organiziranega populacijskega presejanja je bil to prvi najpogosteje odkriti rak pri obeh spolih skupaj, bolezen pa je mogoče uspešno preprečiti ali zdraviti, če jo odkrijemo dovolj zgodaj, pojasnjujejo na NIJZ.
Cilj programa je med navidezno zdravimi osebami med 50. in 74. letom starosti s pomočjo preprostega testa ugotoviti prikrite sledi krvavitev v blatu. Osebe s pozitivnim izvidom presejalnega testa napotijo na kolonoskopski pregled, na katerem ugotovijo vzrok krvavitve. Če med kolonoskopijo najdejo spremembe na steni debelega črevesa in danke, morda že tudi rakave spremembe, te v večini primerov odstranijo že med preiskavo in s tem preprečijo nastanek ali napredovanje raka.
V 15 letih so odkrili več kot 4100 primerov raka debelega črevesa in danke, poleg tega pa so odstranili več kot 31.700 predrakavih sprememb. "Številke niso le podatki, pomenijo rešena življenja in izboljšano kakovost življenja za številne posameznike in njihove družine," poudarjajo na NIJZ.
Po podatkih Registra raka je bil rak debelega črevesa in danke v letu 2021 četrti najpogostejši rak v Sloveniji. Kot so še dodali na NIJZ, si bodo še naprej prizadevali za doseg 70-odstotne odzivnosti, kar bo pomenilo še več rešenih življenj.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.