Slovenija

15 let od afere JBTZ

Ljubljana, 29. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

31. maja 1988 so uslužbenci službe državne varnosti priprli takratnega sodelavca Mladine, Janeza Janšo, in pripadnika jugoslovanske armade, Ivana Borštnerja, ki je Mladini posredoval tajni ukaz o stopnjevanju bojne pripravljenosti JLA v Sloveniji.

Znamenita četverica: Zavrl, Borštner, Janša in Tasić
Znamenita četverica: Zavrl, Borštner, Janša in Tasić FOTO: POP TV

31. maja 1988 so pripadniki nekdanje Službe državne varnosti in obveščevalne službe jugoslovanske vojske priprli nekdanjega komentatorja tednika Mladina Janeza Janšo in častnika jugoslovanske armade Ivana Borštnerja. Ta je namreč javnosti posredoval tajni ukaz o stopnjevanju bojne pripravljenosti jugoslovanske vojske v Sloveniji, o katerem so pisali novinarji Mladine.

Štiri dni kasneje, 4. junija 1988, so priprli še novinarja Mladine Davida Tasiča, obtožen pa je bil tudi urednik Mladine Franci Zavrl.

Kosilo ob obletnici aretacij

David Tasič, ki se sedaj ukvarja z založništvom, je tiste čase opisal kot na nek način bolj romantične in bolj zabavne. S politiko se ne ukvarja, ker ga ne zanima.

Janša, Borštner, Tasič in Zavrl so se v spomin na obletnico začetka afere JBTZ sestali v Klubu Nove revije. Janša je bil presenečen nad današnjo veliko medijsko pozornostjo, saj dosedanje obletnice (četverica se namreč sreča vsako leto) po njegovih besedah niso bile deležne takšnega interesa novinarjev. Predsednik SDS je dodal, da je z nekaterimi stvarmi v državi po 15 letih zadovoljen, najbolj pa ga moti demokratično neravnotežje, saj vsaj v politični sferi v Sloveniji nimajo vsi enakih možnosti.

Franci Zavrl, sedaj podjetnik, je dejal, da je imel pred časom "problem" s svojim osemletnim sinom, ki je na televiziji slišal, da je bil v zaporu. Ni namreč vedel, kako naj mu dogodek pojasni. Rekel je, da je to lep spomin, zaprt pa da je bil po krivici.

Začetek gibanja proti pregonu četverice

Po prvih aretacijah so v uredništvu Mladine 3. junija 1988 ustanovili odbor za varstvo pravic Janeza Janše. Slednji je kasneje prerasel v odbor za varstvo človekovih pravic, ki mu je predsedoval Igor Bavčar. Vojaški tožilec je 30. junija proti četverici vložil obtožnico in predlagal, da se za Janšo, Borštnerja in Tasiča podaljša pripor do konca sojenja, znanega tudi pod imenom proces proti četverici. Bavčarjev odbor je pred obsodbo četverice organiziral množične proteste pred stavbo vojaškega sodišča na Metelkovi v Ljubljani. Državljani so med drugim protestirali proti postopku v srbskem jeziku in sojenju civilistom pred vojaškim sodiščem.

Množični protesti zametek demokratičnih sprememb

Takratni republiški sekretar za notranje zadeve Tomaž Ertl je v pogovoru za 24 ur potrdil, da je sam odgovoren za aretacijo Janeza Janše in da je bila ta odločitev sprejeta popolnoma brez vmešavanja politike. "Pri Janši je služba državne varnosti našla vojaški tajni dokument, kar je bilo v nasprotju z zakonom in edino na podlagi tega je bil Janša aretiran," je povedal Ertl.

Konec julija je senat vojaškega sodišča Borštnerja obsodil na štiri leta zapora, Zavrla (branil se je s prostosti) in Janšo na poldrugo leto zapora, Tasiča pa na pet mesecev. Sredi oktobra 1988 je vrhovno sodišče v Beogradu potrdilo sodbo ljubljanskega vojaškega sodišča, Tasiču pa zvišalo kazen na 10 mesecev zapora. V začetku avgusta 1989 so pogojno izpustili Janšo, za njim pa še Tasiča in Zavrla, medtem ko se Borštner aprila 1990 ni vrnil na prestajanje kazni.

Proces je imel tudi širše politične implikacije, saj je spodbudil nastajanje novih političnih organizacij, med drugim Slovenske demokratične zveze in Socialdemokratske zveze Slovenije, predhodnice SDS. Skupaj s Slovensko kmečko zvezo, Slovenskimi krščanskimi demokrati, Zelenimi Slovenije in Liberalno stranko so oblikovali koalicijo Demos, ki je zmagala na prvih demokratičnih volitvah aprila 1990 in bila glavna pobudnica osamosvojitve Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta