Odmevno povolilno revanšo zmagovalca volitev Roberta Goloba, ki je od predsednika Boruta Pahorja pričakoval blokado imenovanja 15 veleposlanikov, ki jih je kljub obdobju tekočih poslov, ko se naj ne bi več lotevala strateških potez, imenovala odhajajoča Janševa oblast, je dva meseca kasneje na Mladiki dokončno ustavila rdeča luč.
Revizija kadrovanja, s katero so prestižne diplomatske položaje dobil tudi ljudje iz ožjega Janševega in Logarjevega kroga, je namreč pokazala, da menjava imen ni mogoča, zato bodo postopki stekli do konca. "Ponekod so se pojavljale dileme. Šlo je pa ali za premestitev sredi mandata ali za mogoče vprašanje strokovnosti. Vendar pa ni bilo ustrezne pravne podlage, da bi predsednik države preklical svoj podpis," razlaga ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon.
Predsednik države je idejo Goloba zavrnil že maja, ko je podpisal ukaz o imenovanju prvega paketa veleposlanikov. Po naših informacijah ga nista prepričala niti dva pogovora z zunanjo ministrico niti telefonski pogovor s premierjem. "Logično je, da ima vsak malce drugačen pogled in svojo politiko. Ampak ne negirati vsega, kar je bilo v preteklosti dobro narejeno, samo zato ker je to nekdo drug delal," pa pravi nekdanji zunanji minister Anže Logar.
"Odpoklica, kot rečeno, ne bo. Sprejeta je bila odločitev, da gredo v tujino. Nekateri so pravzaprav že odšli. Tako da zdaj lahko resnično le zahtevam od vseh, da bodo profesionalno opravljali svoje delo," je še dejala Fajonova.
Zunanja ministrica se bo jutri v Zagrebu sicer srečala s hrvaškim političnim vrhom, kjer bo po letih tihe diplomacije spravljanje arbitražne razsodbe v življenje znova višje na politični agendi.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.