Vlada predlaga uvedbo sedemdnevnih vinjet, ki naj bi stale 15 evrov. Polletne vinjete naj bi ukinili, letne pa naj bi stale 95 evrov. Za motorje predlagajo polovične cene: za letno motoristično vinjeto 47,5, tedensko pa 7,5 evra. Če bo državni zbor potrdil vladni predlog, bi nov sistem lahko zaživel 1. julija 2009.
''Vlada bo državnemu zboru predlagala spremembo zakona o javnih cestah, ki predvideva uvedbo sedemdnevnih vinjet po ceni 15 evrov, ukinitev polletnih vinjet in letno vinjeto po ceni 95 evrov. Vlada na ta način sprejema gospodarno odločitev,'' je po seji vlade povedal minister za promet Patrick Vlačič. Pojasnil je, da so se znašli pred odločitvijo, ali naj popustijo Evropski uniji, ki je zamrznila sredstva za gradnjo avtoceste Slivnica–Draženci in tudi grozila z ustavitvijo kohezijskih sredstev za izgradnjo preostale prometne infrastrukture. Za uvedbo krajših vinjet so se odločili tudi zaradi turizma, "saj Slovenija želi ostati turistično prijazna država".
Optimalna rešitev
Predlog sistema cestninjenja, ki ga je danes sprejela vlada, je bila najbolj optimalna rešitev, je poudaril Vlačič. Kot je dodal, je bilo modelov, ki so jih obravnavali v okviru simulacij, veliko. Polletne vinjete so se izkazale kot nepotrebne, dvig cene za letno vinjeto pa je potreben, da se čim manj izniči negativne učinke obstoječega vinjetnega sistema. Če bi bila cena letne vinjete višja od 95 evrov, bi to vplivalo na povpraševanje po vinjetah.
Medresorska delovna skupina je sicer pripravila še več drugih ukrepov v zvezi s cestninjenjem, ki jih bo vlada obravnavala na eni izmed prihodnjih sej. Gre za cestninjenje tovornega prometa in morebitno zmanjšanje trošarin. Kot je pojasnil Vlačič, je skupina kot enega izmed ukrepov predlagala tudi dvig cestnine za tovornjake, a bi jim šli naproti z znižanjem trošarine. "To je dopuščena državna pomoč, a je treba v zvezi s tem najprej doseči dogovor z Evropsko komisijo in oceniti, kakšen učinek bi imel tak ukrep," je dejal minister.
Vlačič je spomnil, da je vlada pred časom že sprejela en ukrep v zvezi s financiranjem nadaljnje izgradnje avtocest in vzdržnostjo obstoječega sistema, in sicer ukrep za kratkoročno stabilizacijo finančne konstrukcije Darsa. Tako se bo čisti dobiček Darsa prenesel na družbo kot priznan donos iz koncesijske pogodbe.
Dars pripravljen
Družba za avtoceste RS (Dars) je na nove vinjete pripravljena, vendar pa take odločitve tako na hitro niso pričakovali. ''Treba jih je natisniti, za to imamo še možnost po lanskoletni pogodbi, ki ni bila popolnoma izkoriščena.''
Nekdanji prometni minister Radovan Žerjav pa meni, da je uvedba kratkotrajnih vinjet logična poteza. ''O taki rešitvi sva se z ministrom pogovarjala že takrat, ko sva imela primopredajo.'' Sam uvedbe kratkotrajnih vinjet ni želel uvesti zato, ker je blokada avtocestnega odseka prišla po volitvah, je povedal.
SDS: Slovenski vozniki na slabšem
Na uvedbo novega vinjetnega sistema se je že odzvala SDS, ki je nad odločitvijo prometnega ministra Vlačiča razočarana, saj po njihovem mnjenju ne gre za gospodarno odločitev. ''Povišana cena vinjet pomeni višjo ceno za slovenske voznike, ki uporabljajo slovenske avtoceste, obenem pa pomeni tudi popuščanje pod pritiski tujih voznikov, ki Slovenijo v času dopustov in drugih dela prostih dni le prečkajo. Žal je s tovrstnim ukrepom sedaj le odprta pot temu, da bo Slovenija postala zgolj tranzitna država,'' so prepričani.
Zaprtje finančne pipe zaradi diskriminatornih vinjet
Vinjetni sistem z letnimi in polletnimi cestninskimi nalepkami je v Sloveniji zaživel 1. julija lani. ''Uveden je bil 'švicarski model' vinjetnega cestninjenja, ki z razmeroma nizko ceno predvsem letne vinjete omogoča pogostim uporabnikom relativno cenejšo uporabo slovenskega avtocestnega omrežja. Posledično so s strani občasnih uporabnikov, predvsem tujih državljanov, ki slovensko avtocestno omrežje uporabljajo le občasno v tranzitne namene, začele prihajati vse glasnejše zahteve po uvedbi cenejših vinjet za krajše obdobje. Omenjeni uporabniki, katerih interes so zastopale predvsem sosednje države, so menili, da slovenske vinjete povzročajo prevelike neenakosti v obravnavi voznikov, saj predvsem polletna vinjeta, katere cena znaša 35 evrov, preveč oškoduje tiste voznike, ki le občasno uporabljajo slovensko avtocestno omrežje oziroma na njem prevozijo zgolj krajše odseke,'' so sporočili s prometnega ministrstva.
Evropska komisija je zato Slovenijo opozorila na diskriminatorno obravnavo drugih državljanov Evropske unije in voznikov, ki se le občasno vozijo po slovenskih avtocestah. Presodila je namreč, da so zaradi nesorazmernih cestnin v slabšem položaju kot Slovenci. Na podlagi opomina je zamrznila postopek za odobritev sredstev za gradnjo avtocestnega odseka Slivnica–Draženci in zadržala vse nadaljnje postopke za druge odseke. Slovenija se je znašla v brezizhodnem položaju. Medresorska delovna skupina za pripravo predloga za financiranje avtocestnih in cestnih programov ter cestninjenje, ki jo je vlada ustanovila decembra lani, je januarja letos pripravila poročilo, ki je vsebovalo tudi predloge različnih ukrepov za zagotovitev vzdržnosti sistema cestninjenja.
Vlada je prvi ukrep za stabilizacijo finančnega sistema za gradnjo avtocest sprejela februarja: v okvir koncesijske dajatve je prenesla tisti del čistega dobička Darsa iz leta 2008, ki presega višino priznanega donosa na kapital Dars po koncesijski pogodbi, s čimer je prenesla del dobička na račun gradnje avtocest. Nato se je na današnji seji odločila še za uvedbo kratkotrajnih vinjet.
KOMENTARJI (460)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.