Slovenija s 1. julijem uvaja vinjete, ki so se praktično rodile čez noč. Mesto na prodajnih policah bodo predvidoma dobile 16. junija, naprodaj pa bodo na bencinskih servisih doma in v sosednjih državah, v Kompasovih prodajalnah, trafikah in na Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS), so zapisali na spletni strani Cestnina.si. V drugi polovici leta 2008 bo v prodaji samo polletna vinjeta za 35 evrov, najkasneje do začetka decembra 2008 pa bo možen tudi nakup letne za leto 2009. Zanjo bomo odšteli 55 evrov. Motoriste bo polletna vinjeta stala 17,50, letna pa 27,50 evra. Če vinjete ne boste imeli, vas lahko oglobijo za najmanj 300 evrov.
Vendar pa se lahko zaplete zaradi vložitve revizijskega zahtevka neizbranega ponudnika za tiskanje vinjet Cetisa. Zaradi zahtevka Družba za avtoceste (DARS) ne more podpisati pogodbe s slovensko-češkim konzorcijem Riko-Optagio, ki je bil izbran, ker je ponudil najnižjo ceno. Zato obstaja velika verjetnost, da bomo imeli vozniki motornih vozil, ''katerih največja dovoljena masa ne presega 3500 kilogramov'', na začetku začasna potrdila. Plačali bomo cestnino in prejeli Darsovo potrdilo, nalepko pa dobili naknadno. "Na Darsu prevzemajo veliko odgovornost" in "očitno se zanesejo, da jim bomo odobrili podpis pogodbe z Riko-Optagliom", je za 24ur.com povedal prvi državni revizor Samo Červek. Državna revizijska komisija mora sicer oceniti, ali nastane manjša škoda, da Darsu takoj dovolijo podpis pogodbe in dobimo vinjete, ali pa podpisa ne dovolijo in se opravi revizija. Če obvelja slednje, vinjete dobimo šele jeseni.
Zaenkrat vse kaže, da Dars od Červeka res pričakuje, da bo kljub nedokončanemu revizijskemu postopku odobril podpis pogodbe z Riko-Optagliom. Zakon o reviziji postopkov javnega naročanja to dopušča, a mora revizor pretehtati, kdaj bi nastala večja škoda.
Manj gneče in onesnaženja?
V skladu z Zakonom o spremembah in dopolnitvah zakona o javnih cestah, ki ga je državni zbor sprejel konec aprila, veljati pa je začel 10. maja, se za vožnjo motornih vozil, ki so bila dosedaj v prvem in drugem cestninskem razredu, po avtocestah in hitrih cestah od 1. julija določa obvezna uporaba vinjet. ''Vinjetni sistem cestninjenja se uvaja s ciljem izboljšanja pretočnosti prometa in zmanjševanja emisij v okolje,'' je še zapisano na Cestina.si.
Vrsta vinjet in cenik:
Žerjav: Vinjete bodo natisnjene do sredine junija
Minister za promet Radovan Žerjav je danes pojasnil, da bodo vinjete natisnjene že do sredine junija. Žerjav je na vprašanje hrvaških novinarjev, ali morda razmišljajo tudi o uvedbi vinjet za krajše časovno obdobje, odvrnil, da je za zdaj postavljen sistem, kakršen je javnosti že znan, cene vinjet se mu zdijo zelo ugodne in to je za Slovenijo optimalna varianta, zato je zaenkrat ne nameravajo spreminjati. Kot je še povedal, pa je uvedba vinjet zgolj začasen ukrep do uresničitve elektronskega cestninjenja, takšno začasnost pa sprejema tudi Evropska komisija.
O vinjetah so spregovorili tudi na novinarski konferenci Darsa pred odprtjem avtocestnega odseka Pesnica - Lenart, kjer so poudarili, da bodo kljub nekaterim zapletom storili vse, da bo v skladu z novelo zakona o javnih cestah s 1. julijem uspešno uvedeno cestninjenje z vinjetami. Kot je povedal predsednik Darsove uprave Tomislav Nemec, imajo pripravljene tudi rezervne scenarije.
"V primeru, da vinjete do 1. julija ne bodo natisnjene, bomo voznikom na prodajnih mestih po 15. juniju namesto njih izdajali potrdilo o plačilu cestnine, pozneje pa bodo vozniki omenjena potrdila lahko zamenjali za vinjete," je pojasnil Nemec in dodal, da si vendarle želijo, da jim omenjenih rezervnih scenarijev ne bi bilo potrebno uporabiti.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.