Slovenija

15. aprila demonstracije proti vladnim predlogom

Ljubljana, 01. 04. 2009 15.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

ZSSS bo 15. aprila pred vladnim poslopjem pripravila demonstracije, saj nasprotujejo nekaterim vladnim predlogom, med drugim dvigu starostne meje za upokojitev. Grozijo tudi z referendumom.

Demonstracije bodo jasno sporočilo politikom, naj imajo ravno v krizi in zaradi krize posluh za življenje ljudi, za ohranjanje delovnih mest, socialne varnosti, dostojnih plač in sistemov socialne države, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič.

ZSSS demonstracije proti nekaterim vladnim ukrepom napoveduje za 15. april.
ZSSS demonstracije proti nekaterim vladnim ukrepom napoveduje za 15. april. FOTO: Damjan Žibert

Želijo, da bi vlada ponovno vzpostavila socialni dialog s sindikati. Protest, ki se bo 15. aprila začel ob 11. uri, bo začetek "drugih dogodkov, ki jih bomo sprožili", dodaja Semolič. Če vlada ne bo prisluhnila tej zahtevi – naj ne uvede enotne starostne meje 65 let za moške in ženske –, bodo "s čisto vestjo šli na referendum in vladi dokazali, da dela napako", je dejal Semolič.

Dvig starostne meje je za ZSSS nesprejemljiv, med drugim ker da delodajalci, predvsem v industriji, že sedaj nimajo delovnih mest in dela za starejše od 65 let ter ne ponudb za zaposlovanje starejših od 55 let. "To bi pomenilo pot v revščino," je prepričan predsednik ZSSS, lahko bi se povečalo število invalidskih upokojitev, boleznin, brezposelnosti in socialnih podpor.

V javnem sektorju zaskrbljeni zaradi morebitnih nižanj plač

Vsakršno enostransko ravnanje vlade v zvezi s plačami v javnem sektorju bi pomenilo neposredno kršitev podpisanega dogovora, kot spremenjene kolektivne pogodbe za javni sektor in bi "vlado spravilo v položaj, ko ne bi bila več verodostojen socialni partner, na katerega se je mogoče zanesti", opozarja Konfederacija sindikatov javnega sektorja.

Referendum proti upokojevanju pri 65. letu so pripravljeni podpreti tudi v KSJS.
Referendum proti upokojevanju pri 65. letu so pripravljeni podpreti tudi v KSJS. FOTO: POP TV

Če bi do tega prišlo in bi vlada kljub vsemu posegla v plače v javnem sektorju, bi se predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) takoj ponovno sestalo in se na podlagi formaliziranega vladnega predloga opredelilo o ukrepih oziroma sindikalnih aktivnostih, s katerimi bi odgovorili na tak vladni predlog, je po današnji seji predsedstva KSJS povedal predsednik konfederacije Branimir Štrukelj.

Na novinarsko vprašanje je pojasnil, da predsedstvo danes ni napovedalo stavke oziroma se ni začelo pripravljati nanjo, je pa nakazalo, da bi, če bi prišlo do znižanja plač, razmišljalo tudi o tej možnosti.

Predsedstvo konfederacije se je po Štrukljevih besedah ukvarjalo z "neko dovolj nenavadno situacijo", ko je predsednik vlade na novinarski konferenci, sicer namenjeni komentiranju makroekonomske situacije v državi, poudaril, da bo treba plače v javnem sektorju znižati. KSJS, dodaja njen predsednik, doslej ni prejela nobenega dokumenta oziroma predloga, ki bi to stališče predsednika vlade tudi formalno dokumentiral.

Sicer pa je Štrukelj v odgovorih na novinarska vprašanja komentiral tudi možnost dviga starostne upokojitve na 65 let in dejal, da bi "absolutno podprli referendum", ki ga je napovedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. "Tu bomo na nek način branili položaj in pravice zaposlenih do zadnjega diha," je dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (71)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
03. 04. 2009 01.25
ŠE DEMONSTRACIJE ZA TISTE KI SO NA SPISKU ZA NA CESTO,SAMO DA DRŽAVNA FABRKA RASTE,PO PAHORJEVIH PARAMETRIH UNIČEVANJA
Buena Vita
03. 04. 2009 01.24
ŽE TAKO RAZŠIRJEN DRŽAVNI APARAT JE PAHOR POJAČAL ZA VEČ KOT TISOČ ŽLAHTNIKOV,VSE NOVE KOMISIJE PA ŠE DODATNO KLESTIJO PRORAČUN,ZAJETNO-PREZAJETNO TO JE ŠPARANJE PO PAHORJEVO MI SLOVENCI TEMU PRAVIMO RAZMETAVANJE IN OKORIŠČANJE---IN METANJE PESKA V OČI
FUKONJA
02. 04. 2009 18.45
Kdaj bodo pa demonstracije za vse tiste, ki jih je nova oblast zmetala na cesto in jih je že do danes za 17.000 več. Semolić postal si preveč prozoren.
abigail
02. 04. 2009 16.55
Predlagam našim predstavnikom sindikata, da se končno začnejo pošteno boriti za zmanjšanje razlik v višini plač. Prav nobene logike ni v tem, da imajo v negospodarstvu višje plače in bolj zagotovljena delovna mesta kot v gospodarstvu. Če smo pošteni, je tudi čista hinavščina, da so tako velike razlike med plačami na osnovi izobrazbe. Nič nimam proti, da se nagradijo posebni dosežki in izumi, s katerimi nekdo s svojim znanjem koristi napredku, toda tako velike razlike samo na osnovi doseženih diplom in visokih nazivov so krivične do ostalih ljudi. Verjetno pa tudi ni nemogoče doseči, da se znižajo pokojnine nekaterih, ki so že vse življenje veliko zaslužili na račun tistih, ki se komaj preživljajo iz meseca v mesec, ko pa končno doživijo zasluženo upokojitev, se morajo še naprej zadovoljiti z miloščino pod 500 in celo pod 400 euri. Sem za izenačenje v pokojninah, vendar ne pri 65-ih letih; pri današnjem tempu življenja jih ne bom dočakala in še marsikdo drug ne. Saj to je verjetno cilj tega nehumanega predloga, mar ne? Naj jih čimveč prej pomre, jim ne bo treba dati pokojnin! Morali bi zahtevati STAROSTNO UPOKOJITEV PRI 60-IH IN VSEM ENAKO VELIKO POKOJNINO! Naj tisti, ki so se v svoji delovni dobi namučili z nižjimi plačami vsaj na stara leta užijejo nekaj več standarda, ki si ga bo elita z enako velikimi pokojninami itak lahko privoščila enako ali pa še več, ker si že v delovni dobi lahko da več na stran za stara leta. Samo zaradi POHLEPA in POGOLTNOSTI v tem krutem kapitalizmu je prišlo do krize. Torej je potrebno najprej ozdraviti družbo teh slabih lastnosti in zmanjšati razlike med ljudmi. Bi bilo hitro za vse dovolj. Samo pogum je potreben in vztrajanje v zahtevah. Sem pa tja pa tudi ne bi škodilo, ko bi malo bolj posnemali Francoze in pozaprli tajkune v njihove pisarne, dokler ne izplačajo svojih delavcev. Sem prepričana, da že tudi policisti zaslužijo tako slabo, da bodo pri tem malo zamižali, hehehe!?
Sarja Murhaaja
02. 04. 2009 15.03
nekrofilik ma prav, tko je... država mora delat za ljudi, ne ljudje za državo...
miha040
02. 04. 2009 14.10
opa zgleda se je ata semulić zbudu iz zimskega spanca v svojem brlogu, v javnem sektorju bi morali plače vsem znižati za 30%, saj če ne bi bilo v sloveniji dobrega gospodarstva tudi negospodarstvo ne more živet oz javna uprava.. v slo je velik problem plač nasploh ne razumem kako so lahko plače v negospodarstvu večje od tistih ki v gospodarstvu.. tega shoda sem bom sigurno udeležil ker se popolnoma ne strinjam s to vlado.. kako sploh pomisliti na to da bodo morali delavci delati do 65 leta.. ja lahko je nekaterim v pisarnah ko ne vejo kako se lopata drži, kako bo npr nek gradbenik ali natakar, poklicni šofer ali pa nek delavec v proizvodnji, pri teh letih ne moreš delati saj so ljudje psihično in fizično izčrpani.. je pa problem pri tej vladi da je mnogo ljudi zaradi njih pod stresom in če bo to obveljalo nas bodo ob koncu delovne dobe nesli direkt v jamo...
suny123
02. 04. 2009 13.35
Glede stavke pa bi morali organizirati splošni upor sistemu in politiki, ki nam greni življenje! Če nemorejo in neznajo reševati krize kot je treba naj se pa umaknejo tistim, ki to znajo...že Cankar je dejal:"Le čevlje sodi naj Kopitar!"
Uporabnik215111
02. 04. 2009 13.32
Vlada in sindikalisti ne naredijo ničesar. Kratko in jedrnato, saj vsi vemo kako in kaj je v Sloveniji!!!
suny123
02. 04. 2009 13.29
Sistem v katerem živimo ustvarja politika! Sistem v katerem živijo Kitajci ustvarjajo njihovi politiki itd., mi smo samo ovce, ki poslušajo pastirja (politika), ki bi moral pskrbeti za nas in naše blagostanje če bo hotel dobiti od nas volno. Stvari si sami kompliciramo začnimo na začetku, zadeve niso lahke so pa lahko tako preproste...Slovenski politiki so preveč zabredli v gospodarstvo in sedaj kot, da ima vsak vsazga v šahu in nihče n eupa nič! Pahor je pa itak figura ljudi, ki imajo denar!
suny123
02. 04. 2009 13.22
Res so sadovi Evrope ampak nam so poslali Gnile sadove!
nekrofilik
02. 04. 2009 13.09
SAMI STE HOTLI V EVROPO SEDAJ PA UŽIVITE SADOVE TE EVROPE! evropska unija je razbila yugoslavijo ker je bila velika protiutež kapitalističnem imperiju podplačali so nekaj politikov naj jo razbijejo in to so tudi dosegli.impletirali so nacionalizem kot sredstvo za rušenje bratstva in enotnosti -slovenci ste hlapci evrope ze od nekdaj,--jebeš evropsko unijo treba narest balkansko socialno unijo --danes se mladi šolajo do 30 leta starosti o družinah ne razmišljajo ker enostavno nimajo možnosti kot so imeli ljudje iz babybum generacije- KRALJEVINO SHS TREBA NARESTI in če bo kdo kriv bo to kriv kralj ne pa oblast ki je pojem katerega se ne da linčati če kaj zajebe
wow.blow.me@gmail.com
02. 04. 2009 13.07
Tisti, ki se sprašujete, v kakšni državi živimo, se raje vprašajte, v kakšnem sistemu (globalno) živimo. Treba bo najti kompromis med kapitalizmom, socialnim sistemom itd. BDP ne more biti več kalsično merilo, saj s tem bomo znova in znova doživljali enake cikle: rast, polet, umiritev, padec, polom, umiritev, rast, polet... Menjala se bo le dolžina ciklov. Treba je pač začeti gledati na kapitalizem kot na "passe" sistem, ki pač ne more preživeti brez precej močnejše socialne note. Kar pa se tiče protestov...sindikatov...predvsem naj v prvi vrsti utihnejo tisti, ki delajo v javni upravi. Njihove plače dvigujejo povprečje slovenskih plač. Njihove bolniške dvigujejo povprečje bolniških v Sloveniji. Njihove ure so prekomerno porabljene za kajenje, brskanje po spletu, tračkanje, gledanje skozi okno, zalivanje fikusov itd. Javna uprava je mastodont, ki ga je nujno potrebno oklestiti in začeti spodbujati druge panoge. Zato pa je bistveno, da se vlaga v raziskave in razvoj in seveda znanje (to leti tudi na tiste, ki pravite, da ne more biti pač vsak doktor in magister...seveda da ne, ampak svoje podjetje imaš lahko tudi kot osnovnošolec; izvirne ideje lahko udejaniš tudi kot srednješolec...). Ljudem predvsem manjka poguma in vizije. Vse preveč jih je navajenih sedeti na svoji riti, jamrati, istočasno pa si brisati rit, ki ne pozna problema pomanjkanja. Zato, še enkrat - stavke? Seveda, naj stavkajo tisti, ki se jim godi resnična krivica, ne pa samo, da pridejo na deci vina in malo glasilke spucat. 3/4 ljudi, ki bo prisotnih, ne bo imelo utemeljenega razloga, da so tam. Tam bodo le zato, da bodo lahko rekli "Vem, tudi jaz imam slabo plačo, tudi jaz nimam passata pred garažo...". Vse bolj sram me je primitivne slovenske mentalitete. Kot pravi Makarovičeva: "Slovenceljni...". Večina jih je žal res - slovenceljnov, ovc, ljudi brez jajc in vizije, ljudi, ki sesajo in sesajo in sesajo in na koncu pravijo, da rast njihove plače ni usklajena z inflacijo, ne glede na to, kakšne so razmere, katere občutijo predvsem ljudje v privatnem sektorju. Štrajk, pa ja...za tiste, ki ne znajo drugače dosegati ciljev...seveda, če le te sploh imajo.
suny123
02. 04. 2009 12.41
Stalno poslušamo in govorimo o recesiji, recesiji,recesiji in kako se zadeve lotevamo...? Prvo bi se rad vrnil za približno 10 let nazaj v Slovensko zgodovino, ko je zajamčena plača znašala nekje 59.000,-SIT, danes znaša 590,- €, naši politiki so takrat zaslužili približno 500.000,-SIT, danes približno 5.000,-€. Izredna gospodarska rast.... Cene življenskih artiklov so takrat znašale primer za kruh od 80-SIT do 300-SIT, danes od 0,80 € do 3.-€ in več, ostalih artiklov sploh ne bom našteval. In mi navadni smrtniki(delavci, poklicni delavci) smo in še vedno vse to spremljamo in kimamo saj vemo, da itak smo tok ustrahovani (če ti nepaše vzemi knjižico, itd,...), da nikoli ne bomo stopili skupaj in povzdignili glas, vmes pa se je zgodilo nekaj kar Vam bom opisal v enem konkretnem primeru. Mlada očka in mamica dveh otrok starih do dveh in štirih let, oba starša sta po poklicu trgovca in sta zaposlena v našem ponosnem Merkatorju skupaj zaslužita 1.150.-€ skupaj z dodatki (malica in prevoz) in živita v najemniškem stanovanju, ki ga plačujeta cca 400€, vrtci ju stanejo cca 200€, stroški za stanovanje 150€, nebom našteval ostalh stroškov telefonov, telievizije, internet...pa še kaj se najde, kako naj štiri članska družina preživi z 200€ cel mesec?! Ja nekdo mora biti tudi trgovec, pek in vse ostale navadne poklice mora nekdo opravljat, nemoremo biti vsi doktorji magistri in inžinerji. Se pravi če v Sloveniji nimaš visoke šolske izobrazbe lahko DELAŠ DA SI REVEN oz., da ne vem kako naj taki pari in posamezniki sploh preživijo v Sloveniji??? To je čisto kršenje človeških pravic in dostojsnstva! To smo dosegli od takrat do danes...pa še bi Vam kako našel na ta račun...vrnimo se na recesijo, ki je močno prisotna v Sloveniji a občutijo jo samo navadni smrtniki(delavci in poklicni delavci), ki so itak opeharjeni na vsakem koraku. Borut Pahor pravi "treba bo šparati, da bomo preživeli to krizo" ja kako pa mi to šparamo?(kaj šparajo tisti ki lahko šparajo???) Šparamo na navadnih smrtnikih sej se vidi že v primerjavi, ki sem Vam ga dal v primeru primerjav cen in plač v desetih letih, moje mnenje je da smo v zadnjih 10 letih dovolj našparali na tak način, da te krize nebi smeli čutiti, a visoke nagrade in visoke plače državnih uslužbencev in uslužbencev v javnih podjetji so problem, ki je izčrpal ta vir niso ga izčrpali navadni smrtniki...in ukrepi!? Ukrepov v Sloveniji ni ukrepi kot so: znižanje plač, skrajšani delovni čas, daljša doba do upokjitve, neplačan bolniški dopust,...to niso ukrepi proti recesiji ker navadni smrtniki od tega nimajo NIČ, imajo samo še trše življenje in več muk! Politika v Sloveniji je čisti "nateg" , nismo ne "pravna ne demokratičn država" zakoni se pišejo samo za določene( za take, ki že itak imajo preveč), vemo koliko zasluži en Merkator, Špar in podobni in bi zakonsko lahko določili za taka podjetja kakšna je minimalna plača, a zopet imamo problem ker ta podjetja "uradno" nimajo takih zaslužkov! A mi še vedno nočemo uvesti davčne policije sej vemo, da v Sloveniji ni problem prikazat stroškov in osnovnoh stroškov za katere še davka ni!!! Če bi vsi ti trgovci in zaposleni v dobro stoječih podjetjih dobili Evropsko plačo bi ta podjetja bila še vedno uspešna, sam malo manj bi imeli čistega zaslužka, država pa bi dobila posledično več denarja v blagajno(davek na plačo, več porabe denarja več DDV, trošarin,...). Ne naša politika ne dela za dobrobit vsega Slovenskega naroda temveč za dobrobit posameznikov! Kaj storiti?
suny123
02. 04. 2009 12.39
To so ukrepi vlade za dobrobit vseh državljanov Republike Slovenije... Ukrepi kako si bojo nekateri še naprej basali v žepe...vsi, ki pa niste klijantela te vlade pa do penzije se zlomt pol pa v grob! V kaki državi mi to živimo!?
nekrofilik
02. 04. 2009 12.34
kake penzije Bizmarkov sistem ki ga imamo je ze 100 let za cajtom ni več taksne medgeneracijske solidarnosti kot je bilo v yugi-4:1 sedaj je 1,21:1 ,najlepše bi bilo da vsi ki so rojeni po letu 1975 in ki so zaposleni dobijo od 22.5%bruto ki gre za ZPIZ izplačano vsaj 50% v netto izplačilo s tem bi si vsak posameznik lahko našparal svojo penzijo ne pa da futramo babybum generacijo ki je samo profitirala na vseh področjih od nepremičnin do penzij.te dinozavre na oblasti treba v barbara rov zabetonirati in majmune kot so semolič poslati na goli otok. Socialni kapitalizem je prihodnost -venezuela,iran,kuba,kitajska,rusija,...in pa bivsa juga balkan rabi tiktatorja ne pa hijene ki nam dohodek kradejo
CezDrnInStrn
02. 04. 2009 11.54
Gremo bruhat in lulat po Ljubljani !Pa napili se ga bomo 100% !
slosap@yahoo.de
02. 04. 2009 10.38
jah v Nemčiji so dvignili starostno mejo, nakar so si zmislili predupokojitveno obdobje, kjer človek ne dela več, vendar je še zaposlen. Polovico prispevkov da delodajalec, polovico pa država....
hint
02. 04. 2009 10.21
Vsi vemo, da se prebivalstvo v Sloveniji zaradi majhne natalitete stara. Dvig starostne meje res, da ni lepa je pa trenutno edina rešitev.V nasprotnem bo kmalu več upokojencev kot delavcev, kar pomeni manše penzije hkrati pa tudi manjše plače delavcev, ki bodo podpirali vse upokojence to pa verjetno pri že tako majhnih plačah nikomur ne diši. Bodimo realni.
RADO62
02. 04. 2009 10.16
Super nam gre... Volili ste Pahorja in sedaj imate pahorja.... Nazadujemo na raven albanije.... heh
Herr Immergleich
02. 04. 2009 08.27
Zavajanje ljudstva, rdeči sindikat proti rdeči vladi???