Demonstracije bodo jasno sporočilo politikom, naj imajo ravno v krizi in zaradi krize posluh za življenje ljudi, za ohranjanje delovnih mest, socialne varnosti, dostojnih plač in sistemov socialne države, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič.
Želijo, da bi vlada ponovno vzpostavila socialni dialog s sindikati. Protest, ki se bo 15. aprila začel ob 11. uri, bo začetek "drugih dogodkov, ki jih bomo sprožili", dodaja Semolič. Če vlada ne bo prisluhnila tej zahtevi – naj ne uvede enotne starostne meje 65 let za moške in ženske –, bodo "s čisto vestjo šli na referendum in vladi dokazali, da dela napako", je dejal Semolič.
Dvig starostne meje je za ZSSS nesprejemljiv, med drugim ker da delodajalci, predvsem v industriji, že sedaj nimajo delovnih mest in dela za starejše od 65 let ter ne ponudb za zaposlovanje starejših od 55 let. "To bi pomenilo pot v revščino," je prepričan predsednik ZSSS, lahko bi se povečalo število invalidskih upokojitev, boleznin, brezposelnosti in socialnih podpor.
V javnem sektorju zaskrbljeni zaradi morebitnih nižanj plač
Vsakršno enostransko ravnanje vlade v zvezi s plačami v javnem sektorju bi pomenilo neposredno kršitev podpisanega dogovora, kot spremenjene kolektivne pogodbe za javni sektor in bi "vlado spravilo v položaj, ko ne bi bila več verodostojen socialni partner, na katerega se je mogoče zanesti", opozarja Konfederacija sindikatov javnega sektorja.
Če bi do tega prišlo in bi vlada kljub vsemu posegla v plače v javnem sektorju, bi se predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) takoj ponovno sestalo in se na podlagi formaliziranega vladnega predloga opredelilo o ukrepih oziroma sindikalnih aktivnostih, s katerimi bi odgovorili na tak vladni predlog, je po današnji seji predsedstva KSJS povedal predsednik konfederacije Branimir Štrukelj.
Na novinarsko vprašanje je pojasnil, da predsedstvo danes ni napovedalo stavke oziroma se ni začelo pripravljati nanjo, je pa nakazalo, da bi, če bi prišlo do znižanja plač, razmišljalo tudi o tej možnosti.
Predsedstvo konfederacije se je po Štrukljevih besedah ukvarjalo z "neko dovolj nenavadno situacijo", ko je predsednik vlade na novinarski konferenci, sicer namenjeni komentiranju makroekonomske situacije v državi, poudaril, da bo treba plače v javnem sektorju znižati. KSJS, dodaja njen predsednik, doslej ni prejela nobenega dokumenta oziroma predloga, ki bi to stališče predsednika vlade tudi formalno dokumentiral.
Sicer pa je Štrukelj v odgovorih na novinarska vprašanja komentiral tudi možnost dviga starostne upokojitve na 65 let in dejal, da bi "absolutno podprli referendum", ki ga je napovedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. "Tu bomo na nek način branili položaj in pravice zaposlenih do zadnjega diha," je dejal.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.