Slovenija

138 občinam bodo povrnili intervencijske stroške v višini 94,9 milijona evrov

Ljubljana, 15. 09. 2023 19.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.V., STA
Komentarji
7

Vlada je na dopisni seji odločila, da se 138 občinam povrnejo intervencijski stroški v višini 94,9 milijona evrov ter silam zaščite in reševanja v višini do 11,4 milijona evrov. Tudi gasilci niso ostali pozabljeni, povrnilo se jim bo stroške v višini do 2,5 milijona evrov. Za predhodni program odprave posledic škode v gospodarstvu je zagotovila 31,7 milijona evrov in za ukrepe na vodni infrastrukturi 47 milijonov evrov.

Ko je bil v veljavi Državni načrt zaščite in reševanja ob poplavah, torej med 4. in 31. avgustom letos, so občine na prizadetih območjih izčrpale lastna proračunska sredstva, namenjena za zagotavljanje osnovnih pogojev za življenje ter odpravljanje posledic naravnih in drugih nesreč.

Na podlagi tega se je vlada na današnji dopisni seji odločila, da se upravičeni intervencijski stroški povrnejo 138 občinam, in sicer v skupni višini 94.952.955,50 evra, ter silam zaščite, reševanja in pomoči v skupni višini do 11.412.695,08 evra. 

Koroška mesec po poplavah
Koroška mesec po poplavah FOTO: Aljoša Kravanja

Med drugim bodo med upravičene stroške šteli stroške nujnih odzivov reševalnih služb, štaba civilne zaščite ter občinskih organov in komisij, nabavo goriva in maziva, stroške popravil poškodovane opreme in nadomestila uničene opreme, zagotavljanje prehrane enotam na terenu in podobno.

Prav tako bodo šteli tudi stroške evakuacije ter začasnih nastanitev in oskrbe evakuiranih prebivalcev, pa tudi oskrbe živali ter stroške ureditve prizadetih območij od najema gradbene mehanizacije, tovornih vozil, avtodvigal, viličarjev in podobnega do nujnega prečrpavanja meteornih in poplavnih voda na infrastrukturi in objektih, odstranjevanja naplavin in odpadkov, čiščenja cest in objektov ter oskrbe prizadetih prebivalcev s pitno vodo.

Občine so lahko med stroške prijavile tudi takojšnje utrjevanje in višanje protipoplavnih nasipov in stabilizacije plazov, izvedbo statičnih, geomehanskih in drugih raziskav ter meritev in ukrepe za zaščito kulturne dediščine v pristojnosti občine.

Med te stroške občin pa ne sodijo intervencijski stroški gasilcev, stroški škode na objektih in infrastrukturi, ki se beležijo v aplikaciji Ajda, ter stroški dokončne sanacije, ki bo potekala še v prihodnjih mesecih in bržkone letih.

Črna na Koroškem po poplavah
Črna na Koroškem po poplavah FOTO: Aljoša Kravanja

Silam zaščite, reševanja in pomoči pa bo vlada skladno z zakonom o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami namenila do 11.412.695,08 evra pomoči za pokritje njihovih upravičenih intervencijskih stroškov, torej za plače, prehrano, zaščitno opremo in popravila ali nadomeščanje njihove opreme.

Predlagana višina sredstev temelji na posredovanih podatkih in poročilih krovnih organizacij, v okviru katerih delujejo enote, torej Gasilske zveze Slovenije, Rdečega križa, Gorske reševalne zveze Slovenije, Jamarske zveze Slovenije, Kinološke zveze Slovenije, Zveze vodnikov reševalnih psov Slovenije, Podvodne reševalne službe, skavtov, tabornikov in drugih.

Predhodna ocena škode v gospodarstvu po avgustovski ujmi 318 milijonov evrov

To znaša 31,78 milijona evrov za ocenjeno škodo na strojih in opremi, škodo na zalogah in škodo zaradi izpada prihodka. Gre za gospodarske družbe, samostojne podjetnike, posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost, zavode in zadruge, ki so utrpeli škodo v prizadetih občinah in zaradi posledic naravne nesreče ne morejo poslovati ali imajo oteženo poslovanje.

Sanacija po poplavah v Mengšu
Sanacija po poplavah v Mengšu FOTO: Bobo

Sredstva za izvedbo predhodnega programa odprave posledic škode v gospodarstvu zaradi posledic močnih neurij z večdnevnim obilnim deževjem na širšem območju Slovenije avgusta letos bodo zagotovljena v okviru sredstev državne proračunske rezerve in v okviru sredstev splošne proračunske rezervacije, so pojasnili na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.

Vlada je medtem sprejela še sklep, da se Direkciji RS za vode zagotovi sredstva za izvedbo interventnih ukrepov, in sicer v višini 47 milijonov evrov. Sredstva se zagotavljajo za dela na vodni infrastrukturi, ki so potrebna zaradi odprave posledic avgustovskih poplav. Direkcija bo za izvedbo izrednih ukrepov poleg izvajalcev gospodarskih javnih služb urejanja voda zagotovila tudi dodatne izvajalce.

Povrnjeni bodo tudi stroški gasilskim enotam po neurjih, ki so prizadela Slovenijo od 12. julija do 3. avgusta

Vlada je obravnavala tudi intervencijske stroške reševalnih sestavov po močnih neurjih, ki so prizadela Slovenijo od 12. julija do 3. avgusta. Gasilskim enotam bodo povrnili do 2.564.215,45 evra stroškov, in sicer za prostovoljne gasilske enote Gasilski zvezi Slovenije v višini 2.325.773,44 evra, za poklicne gasilske enote Združenju slovenskih poklicnih gasilcev v višini 235.032,48 evra ter Gasilski brigadi Ljubljana v višini 3409,53 evra.

Julija in v začetku avgusta 2023 je bil obseg naravnih nesreč namreč tako širok, da se v skladu z odločitvijo poveljnika Civilne zaščite RS Srečka Šestana vračajo intervencijski stroški gasilskim enotam, ki so sodelovale na intervencijah, so še pojasnili v sporočilu po seji vlade.

  • ULTRA 1
  • ULTRA 2
  • ULTRA 3
  • ULTRA 4
  • ULTRA 5
  • ULTRA 6
  • ULTRA 7
  • ULTRA 8

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
19. 09. 2023 13.03
+0
Vse novice s strani vlade se glasijo: bomo. Ker so to nikoli ne zgodi jih noben medij ne vpraša zakaj še ni oz kdaj bo če bo. Običajno se pojavi ista novica z novo časovnico. Če se le da premaknjena v čas nove naslednje vlade. Vsi srečni in zadovoljni ker se nič ne zgodi
zibertmi
16. 09. 2023 10.52
+5
in vsepovsod se v bedi ljudi najdejo tako imenovani vojni dobičkarji.Naši novodobni vplivneži, ti kralji na Betajnovi, nas imajo vedno znova za idiote. Po tem, ko so obogateli s privatizacijo družbenega premoženja, bi zdaj vse nas ožemali na račun poplav. In vmes še grozili vsakemu, ki stopi na njihovo pot.
tv1206802
16. 09. 2023 10.05
+2
Bi bilo fino videt kam gre ta denar iz te fundacije Radia 1 in koliko so operativni stroški te fundacije. Mogoče bo kdo presenečen.
Dejan Korenak
15. 09. 2023 21.57
+4
Kdaj pa bo ta datum prišel, ko bo to nakazano???????
_Heisenberg_
15. 09. 2023 21.45
+1
krmeki
15. 09. 2023 21.38
+5
100 milijonov intervencijskih stroškov glede na 300 milijonov škode v gospodarstvu se mi zdi zelo veliko. Je pa res da bi si gasilci zaslužili povračilo tudi že kdaj prej, pa ga niso dobili.
periot22
15. 09. 2023 21.17
+9
Prazno nakladanje ljudje so pa še vedno odvisni od sorodnikov in znancev! Kradete naš denar ki ga darujemo in pošiljate v Ukrajino zato jaz darujemo samo osebno!