"V preteklem šolskem letu je bilo za štipendije namenjenih skupno 102 milijona evrov, z letošnjim šolskim letom pa se je ta znesek povečal za 35 milijonov evrov. Minulo leto je bilo podeljenih več kot 50.000 štipendij, letos pa glede na povečana sredstva predvidevamo skoraj 62.000 štipendij," je pojasnila ministrica za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) Marjeta Cotman.

Z letošnjim šolskim letom so se pristojnosti odločanja o državnih štipendijah prenesle z zavoda za zaposlovanje na centre za socialno delo, po novem pa za državne štipendije ni več roka za oddajo vlog. Štipendij ne podeljujejo za nazaj in lahko kandidat prejema štipendijo od odobrene vloge dalje.
Generalna direktorica direktorata za zaposlovanje na MDDSZ Damjana Košir je pri tem izpostavila, da je novost zakona o štipendiranju tudi upoštevanje vseh prejemkov družinskih članov v neto, ne več bruto znesku. Javni poziv za oddajo vlog za državne štipendije bodo po njenih besedah objavili 1. septembra, in sicer na spletni strani ministrstva, e-upravi, na centrih za socialno delo, zavodu za zaposlovanje in tudi v šolah.
Višina državne štipendije letos brez dodatkov znaša 37,47 evra za dijake in 56,21 evra za študente.
Spremembe pri Zoisovi štipendiji
Izvajalec Zoisovih štipendij je z letošnjim šolskim letom sklad za razvoj kadrov in štipendij in ne več zavod za zaposlovanje, je pojasnila v.d. direktorice sklada Ana Vodičar. Sklad bo poziv za oddajo vlog za Zoisove štipendije objavil 1. septembra, rok za oddajo vlog pa bo 15. september za dijake ter 6. oktober za študente.
Spremenjen je tudi postopek kandidiranja, saj izobraževalni zavodi niso več pristojni za predlaganje kandidatov za Zoisove štipendije, temveč je to pravica, ki jo lahko uveljavlja kandidat sam. Spremenjeni so tudi pogoji za pridobitev in ohranitev Zoisove štipendije, saj lahko zanjo kandidirajo tudi tisti, ki so dosegli izjemen dosežek. Podeljenih bo okrog 13.000 Zoisovih štipendij, za kar je na voljo več kot 27 milijonov evrov. Osnovna Zoisova štipendija znaša okoli 63 evrov za dijaka in 96 evrov za študenta.
O razpoložljivih kadrovskih štipendijah lahko dijaki in študentje pridobijo informacije na skladu, zatem pa se obrnejo na delodajalca. Trenutno je na voljo 3000 kadrovskih štipendij. Po besedah Vodičarjeve je kadrovska štipendija glede na ostale najvišja. Povprečna kadrovska štipendija tako po njenih besedah znaša okoli 210 evrov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.