
Jože Kreuh iz Mežice, pobudnik zbiranja podpisov za odvzem državljanstva podpredsedniku Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije (DIPS), Mežičanu Marku Peraku, je danes na ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) poslal 1329 podpisov somišljenikov. Kot je Kreuh povedal na današnji novinarski konferenci, velja zahteva po odvzemu državljanstva tudi za predsednika koroškega območnega odbora DIPS Mladena Balabana, ki med drugim od države zaradi proceduralnih napak pri pridobivanju državljanstva zahteva 227 milijonov tolarjev odškodnine, velja pa tudi za ostale izbrisane, ki do slovenskega državljanstva po njihovem zaradi preteklih dejanj niso upravičeni. S tem akcija zbiranja podpisov ni končana, ampak jo bo, kot pravi Kreuh, razširil po Sloveniji in predstavil tudi na internetu.
Kreuh je posebej pozdravil besede prvaka ZLSD Boruta Pahorja, ki je v sredo v zvezi z izbrisanimi dejal, da je potrebno višino odškodnine omejiti z zakonom, glede oficirjev JLA pa meni, da tistim, ki so kakorkoli sodelovali v agresiji, takih pravic ni mogoče dati.
Kot pravi Kreuh, ki so ga k zbiranju podpisov spodbudile prav Perakove in Balabanove aktivnosti v okviru DIPS, ne nasprotuje primernim odškodninam tistim izbrisanim, za katere bo dokazano, da so bili po nedolžnem izbrisani. Nasprotuje pa, da bi odškodnine dobili oficirji JLA, ki so sodelovali v agresiji in Slovenijo. Prav tako pravi, da ne želi teh ljudi izganjati iz Slovenije, nasprotuje pa, da bi imeli enake pravice kot ostali slovenski državljani.
Kreuh je mnenja, da Perak ni upravičen do enakih pravic kot ostali slovenski državljani, saj ne odobrava njegovih dejanj pred in ob slovenski osamosvojitveni vojni, ko se je Perak na Koroškem boril na strani JLA. Po Kreuhovih trditvah in trditvah nekaterih prič je bil Perak začetnik spopada na Holmcu junija 1991, kar pa Perak zanika in pravi, da je bil ranjen pred tem spopadom.
Kreuh je z zbiranjem podpisov pričel konec novembra. V glavnem jih je zbiral v hotelu v Mežici, s katerim upravlja, pa tudi v podjetjih Prevent Mežica in Cablex. V več kot dve strani dolgi obrazložitvi, ki jo je skupaj s podpisi poslal na MNZ, predlaga ministrstvu, ki je na prvi stopnji izdalo odločbi o dodelitvi državljanstva z naturalizacijo Marku Peraku in Mladenu Balabanu, da na podlagi zakona o upravnem postopku prične s postopki "za razveljavitev oz. odpravo teh nezakonitih odločb".

Podpisniki na čelu s Kreuhom ne verjamejo, da bi glede na dejansko poznavanje razmer in okoliščin v času bitke na Holmcu junija 1991 in tudi času neposredno po tem, oba omenjena lahko izpolnjevala zakonske pogoje za pridobitev državljanstva z naturalizacijo. Tako pričakujejo, da bodo pristojni organi pričeli z ustreznimi postopki ter da bodo javnost s svojimi odločitvami seznanjali.
Pahor ne podpira Kreuhove pobude

Pahor je v današnjem sporočilu zapisal, da bi bilo iz Kreuhove izjave možno sklepati, da kakorkoli podpira pobudo za odvzem državljanstva Peraku. "Te pobude ne podpiram in je nesprejemljiva," je zatrdil Pahor.
Pahor je o izbrisanih podal izjavo po sredinem sestanku koalicije, ki sicer o tej problematiki ni razpravljala. Dejal je, da bo prej ali slej prišlo do obravnave sistemskega zakona o izbrisanih. Do razumne rešitve tega vprašanja bi bilo po njegovem mogoče priti le, če bi politične skupine med seboj bolj sodelovale. Pri tem je Pahor še poudaril, da bi morali v tem zakonu omejiti višino odškodnin, tisti, ki so res sodelovali pri agresiji na Slovenijo, pa pravic, ki izhajajo iz tega zakona, po njegovem ne morejo dobiti.