Kot je znano, se življenjska doba zakonu o varnosti cestnega prometa izteka. Zamenjali ga bodo kar štirje zakoni, in sicer zakon o voznikih, zakon o motornih vozilih, zakon o javnih cestah in zakon o prometnih pravilih.
Spremembe tega področja s strani prometnega ministrstva javnost težko pričakuje že dlje časa. Da so spremembe potrebne, je očitno vsakič, ko se na cestah zgodi prometna nesreča zaradi vožnje pod vplivom alkohola ali pa vožnje v napačno smer. In ko so poslanci zavrnili predlog poslanske skupine SLS, da bi bilo treba za voznike, ki vozijo v napačno smer, uvesti strožje kazni, je prometni minister Patrick Vlačič opozoril, da je ta problem treba urejati celostno.
In če sodimo po izjavah vodje direktorata za promet Ljuba Zajca, ga bodo ti štirje zakoni urejali ravno na tak način. Kot je dejal v oddaji 24UR OB ENIH, prehaja pristojnost s področja varnosti cestnega prometa z ministrstva za notranje zadeve na ministrstvo za promet. Obeta se cel kup novosti, velika sprememba pa je ta, da se bo voznik, ki izgubi vozniško dovoljenje, soočil z mnogo tršim orehom kot doslej. Ne bo se mogel več odpraviti zgolj k zdravniku in nato spet v avtošolo. Čakal ga bo rehabilitacijski program, kar preprosto pomeni, da bo voznik, odvisen od alkohola ali kakšne druge substance, moral opraviti celoten proces zdravljenja. Nekateri se bodo morali udeležiti psihosocialnih delavnic, nekateri pa samo šole varne vožnje.
In če zdaj velja, da voznik ostane brez vozniškega dovoljenja, če ima nad 1,5 grama na kilogram alkohola v organizmu, bo po novem zadosti že 0,8 grama. Uveden bo hiter postopek pred sodnikom, kar pomeni, da vozniškega dovoljenja po 24 urah tak voznik ne bo dobil več nazaj. Zelo hitro bo moral tudi opraviti zdravniški pregled, kjer bo zdravnik povedal, kakšen rehabilitacijski program voznika čaka – zdravljenje, psihosocialna delavnica ali kakšen drug ukrep. "Torej novosti je kar nekaj,“ je dejal Zajc.
Ko gre za samo vožnjo v napačno smer, velja spominiti, da so bili določeni ukrepi že sprejeti. Kot so za 24ur.com sporočili z ministrstva, gre za naslednje ukrepe:
1. Testiranje po ocenah strokovnjakov najbolj učinkovitih sistemov za preprečevanje vožnje v nasprotno smer, kot je na primer indukcijska zanka. Dars je izbral dva odseka, kjer bo ta metoda testno preizkušena: Arja vas in Brdo.
2. Preprečevanje voženj v napačni smeri Dars zagotavlja z vlaganjem v sisteme ITS, med katere sodi sistem za nadzor in vodenje prometa (SNVP) – sistemi, ki voznike opozarjajo na "kontra" vozilo, omejujejo hitrost in zapirajo celotni odsek avtoceste oz. hitre ceste … Trenutno je na avtocestah in hitrih cestah v upravljanju Dars s sistemi detektiranja opremljenih 15,7 kilometra predorov in 62,5 kilometra odprte trase (SNVP): Klanec–Srmin, Vransko–Blagovica, na zahodni ljubljanski obvoznici in na avtocestnem odseku Ljubljana Brod–razcep Koseze ter na hitri cesti Razdrto–Vipava.
3. Oprema izvoza iz predora Šentvid na Celovško cesto: poleg detekcije nepravilne smeri vožnje v predoru je neposredno ob Celovški cesti na priključku postavljena tudi detekcija vozil (detektorska zanka vgrajena v vozišče), ki bi s Celovške ceste poskušala zapeljati v predor v napačno smer. Detektorska zanka aktivira vklop rdečih semaforjev, postavljenih nad znaki "roka", ki opozarjajo na nepravilno smer vožnje.
4. Postavitev dodatnih montažnih robnikov in sprememba prometne signalizacije na cestah v upravljanju direkcije za ceste, ki bo delno preprečevala levim zavijalcem nepravilen uvoz na avtocesto v območjih diamantnih priključkov Šentrupert, Šempeter in Arja vas.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.