Sekretar republiškega odbora Sindikata državnih in družbenih organov Drago Ščernjavič je v imenu sindikata ob trenutni stavki ministrstvu za javno upravo vnovič predlagal proučitev smotrnosti in ukinitev sobotnega dela v upravnih enotah. Tovrstni predlog je poslal 9. januarja in 8. aprila lani, 5. aprila letos in zdaj.
V sindikatu namreč ugotavljajo, da analize sobotnega dela kažejo, da v upravnih enotah delo ob sobotah ni več smotrno niti racionalno, predvsem zaradi zmanjšanega števila strank in upravnih storitev. ''V ostalih delih državne uprave se je delo ob sobotah že ukinilo. Prav tako vnovič opozarjamo, da ukinitev sobotnega dela dejansko pomeni dodatno privarčevana sredstva, kot so na primer stroški dela, ogrevanja v zimski sezoni, čiščenja in telefonov ter plačilo prevoza,'' so poudarili.
V soboto jih čedalje manj dela
Od maja 2007 skupno 58 upravnih enot posluje vsako prvo soboto v koledarskem mesecu oziroma drugo soboto, če pride prva na državni praznik ali drugi dela prost dan. Ob delovnih sobotah je poslovni čas od 8. do 12. ure, v enakem času so uradne ure.
Vse od uvedbe sobotnega dela pa zaradi nezanimanja državljanov zmanjšujejo število zaposlenih, ki morajo delati ob sobotah. Lani je ob sobotah mesečno delalo 12 odstotkov ali 331, leta 2008 556, leta 2007 pa 758 vseh zaposlenih na upravnih enotah. Letos jih ob sobotah dela še manj, kar pomeni, da so od začetka sobotnega dela do danes več kot prepolovili število zaposlenih.
Lani je na soboto na upravno enoto zadeve prišlo urejati 28,04 stranke, kar povprečno pomeni 4,9 stranke na delavnik ali 1,2 stranke na uro na zaposlenega, pri čemer je bila na večjih upravnih enotah večja gneča. Letos je povpraševanje za urejanje zadev ob sobotah še upadlo.
Letni stroški delovnih sobot so bili lani za vse upravne enote skupaj 118.859 evrov, kar je v povprečju 2050 evrov na upravno enoto. Najvišje mesečno povprečje stroškov na upravno enoto je znašalo 211,74 evra v marcu, najnižje pa 146,36 evra v avgustu.
Letos ukinitev sobotnega dela?
Kljub naštetemu so na ministrstvu za javno upravo sprejeli odločitev, da je delo vsako prvo soboto v vseh upravnih enotah še vedno racionalno in ustrezno, zato ga ni ukinilo. Zmanjšal pa se je nabor nalog oziroma upravnih postopkov, ki se izvajajo ob sobotah, in število javnih uslužbencev, ki delajo ob sobotah.
S stališčem, da sobotno delo v upravnih enotah ostane, je ministrstvo novembra lani seznanilo sindikat, o nadaljevanju oziroma ukinitvi sobotnega dela so se 6. septembra letos pogovarjali tudi na skupnem srečanju načelnikov upravnih enot. ''Glede na to, da se izvajanje sobotnega dela spremlja tudi v letu 2010, bo dokončna analiza za prvih devet mesecev pripravljena do sredine oktobra. Na njeni podlagi bo ministrstvo vnovič ocenilo utemeljenost odločitve o sobotnem delu in sprejelo odločitev,'' so še sporočili z ministrstva.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.