Pozno popoldne je prav tako na vstop v Slovenijo pripeljal voznik tovornega vozila iz Bolgarije, ki je v Italijo prevažal železne profile, tudi pri njem pa so policisti posumili, da bi lahko prevažal sporen tovor. "Ob mejni kontroli so policisti ugotovili, da je na tovornem vozilu poškodovana carinska zalivka in zvezana jeklenica. Med tovorom so našli skritih pet državljanov Afganistana, ki so se skušali izogniti mejni kontroli," je še sporočila Drenikova.
Policistke in policisti PMP Obrežje so pri mejni kontroli letos odkrili že 60 tujcev, ki so se skrivali v tovornih vozilih in poskušali nezakonito vstopiti v Slovenijo. V letu 2017 so v 47 primerih odkrili 136 tujcev, so še sporočili iz novomeške izpostave policije.
Do aprila že 612 nelegalnih prebežnikov, največ iz Alžirije, Pakistana in Maroka
V prvem četrtletju se je število nezakonitih prehodov meje glede na začetek lanskega leta dvignilo za 203 odstotke. V obdobju od 1. januarja do 31. marca so jih tako policisti na območju Slovenije obravnavali 612, največ na policijskih upravah Koper in Novo mesto.
Letos so najpogosteje obravnavali državljane Alžirije, Pakistana in Maroka, medtem ko so lani z naskokom prednjačili državljani Afganistana, sledili so državljani Turčije, Kosova in Pakistana. Tako na policiji ugotavljajo, da se je struktura državljanstev migrantov glede na lansko leto bistveno spremenila.
Na ministrstvu za notranje zadeve so se odzvali tudi na povečano število prehajanj meje na območju Bele krajine, kjer so letos našteli že 153 nezakonitih prehodov državne meje. "Glede na število migrantov situacija ni alarmantna, zato tudi ni potrebe, da bi policija stopnjevala ukrepe in strašila ljudi," so sporočili tamkajšnji občini. "Prav tako je pomembno, da tudi lokalne oblasti ne povzročajo prekomerne in nepotrebne panike med ljudmi," so v odgovoru Občini Črnomelj še zapisali na ministrstvu za notranje zadeve.
"Občani so v nekaj primerih klicali policijo na številko 113 ter obvestili o osebah, ki so skozi odprta ali odklenjena vrata vstopile v hišo in zaprosile za pomoč. Po prečkanju meje so migranti večinoma namreč mokri, premraženi, podhlajeni in pogosto lačni, domačini pa jim ponudijo pomoč - suha oblačila, hrano in pijačo. Domačini so v vseh primerih tudi brez posebnih navodil reagirali trezno in ustrezno," so navedli na ministrstvu. Prebivalcem na ministrstvu svetujejo, naj ne opuščajo običajnih samozaščitnih ukrepov za varstvo premoženja, o pojavu sumljivih oseb pa nemudoma obvestijo policiste na številko 113.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.