Brata Rusjan sta bila pionirja letalstva, ki sta pred 110 leti prvič poletela v zrak in s tem Slovence postavila med pionirje. Ljudje so že pred tem leteli s pomočjo balonov, tudi nekakšnih jadralnih letal, a po uspehu bratov Wright leta 1903, ko sta prvič s pomočjo motorja obstala v zraku, je žilica letenja zajela tudi nekatere v Sloveniji.
Prvotna letala so bila osnovna, zelo osnovna. Zgrajena s palicami in platnom, pa motorji, ki danes ne bi poganjali niti generatorja za elektriko, kaj šele letala, ki ga upravlja človek. V samo nekaj letih so letala postajala vse boljša, v času prve svetovne vojne so jih uporabljali tudi za boje, saj so predstavljala neverjetno prednost pred cepelini in baloni – imela so hitrost in možnost izmikanja.
Ljubljanska stotnija je začela nastajati že z razpadom Avstro-ogrske vojske, leta 1919 pa je bilo jasno, da jih bodo tudi potrebovali. Niso samo izvajali izvidniških poletov, ampak so se udeleževali tudi bojev. Ena poglavitnih nalog letalcev pa je bila tudi preprečevanje preleta sovražnih letal nad suverenim ozemljem, kar so včasih počeli uspešno, spet drugič pa ne.
Slovenski vojaški letalci so se skozi zgodovino večkrat izkazali, od bojev nad Slovenijo, Jugoslavijo, bili so del zavezniških lovskih in bombniških enot, pa tudi piloti nemških lovcev, ki so leteli nad Porurjem. Po drugi svetovni vojni so vodilne položaje jugoslovanskih letalskih sil pogosto zasedali Slovenci, nekateri tudi pisali priročnike in učbenike, s pomočjo katerih smo se učili številni potomci in tudi danes veljajo za osnovno gradivo vsakega pilota.
15. polk vojaškega letalstva je ena tistih enot, ki temelji na trdem delu, znoju in tudi krvi predhodnikov, ki so se večinoma borili pod zastavami tujih držav. Polk s sedežem v Cerkljah ob Krki je zapuščina vseh ljudi, ki so danes ponosni, da njihovo letalo ali helikopter krasi slovenska zastava, s sredstvi, ki jih imajo, pa počnejo več, kot bi marsikatere druge vojaške enote. Stari helikopterji in stara letala so bila kupljena še v devetdesetih letih, marca 2020 pa smo tudi spoznali, kako potrebne so sile, ki jih jemljemo za samoumevne.
Ko je primanjkovalo najosnovnejše zaščitne opreme, smo bili primorani uporabljati letalo Turbolet Let-410, ki za to ni najbolj primerno. To letalo je majhno, starejše, oprema, ki so jo nosili, pa velika in lahka, a vsaka maska je prišla prav, zato so večkrat poleteli. Z njim in drugim letalom, PC-6, ki je bolj namenjeno prevozu pošte in manjših pošiljk, so prevažali vojake, ki so se okužili z novim koronavirusom na misijah, in jim zagotavljali nemoten dostop do domovine.
Že leta smo zamahovali z roko, da država ne potrebuje "dragega" transportnega letala, trdili smo, da bo prevoze urejal trg, a pozabili na suverenost in neodvisnost, ki jo tisti emblem na trupu letala predstavlja. Odvisni od tujih prevoznikov in tujih sil, saj so naše bile premajhne za vse naloge, so pripadniki s poznanstvi in dobrim sodelovanjem uspeli doseči marsikaj. Nakup transportnega letala, ki se obeta, bi misel iz "Kako bomo to naredili?" spremenil v "Kdaj gremo?" In to v današnjih časih ni nepomembno.
Helikopterji, ki jih imamo, so stari. Nekateri toliko kot, kar je že bilo zapisano, avtor teh vrstic. A kljub temu so leta 2020 skoraj 600-krat poleteli na pomoč več kot 600 poškodovanim in tistim, ki so potrebovali oskrbo v bolnišnicah. Helikopterji so dobro vzdrževani, a si lahko predstavljate, da tudi 30 let star avtomobil potrebuje več pozornosti, tudi če ste ga imeli v garaži na sobni temperaturi.
Neodvisnost nima cene, dokler je okoliščine ne postavijo zelo visoko, in skozi zgodovino je bilo jasno, da so bile letalske sile med glavnimi za njeno zagotavljanje. Nadzor zračnega prostora Slovenije, v katerem lahko govorite slovensko, je v rokah posameznikov, ki pazijo, da se ne bi zgodilo nič, česar mi ne dovolimo. Večina nalog je nefilmskih – izpad komunikacije ali izguba kontakta in v zrak poletijo tudi pilatusi PC-9, ki bi letalu ali helikopterju pomagali najti pravo pot. To se zgodi večkrat, kot si predstavljamo, te sile pa civilnim kontrolorjem predstavljajo ključno orodje, da njihova naloga v teh primerih ne pomeni zgolj tega, da gledajo, kako se pika premika do meja države, in upajo, da je vse v redu.
Slovensko vojaško letalstvo je v mirnodobnem času eno najbolj povezanih s civilnim delom, tako močno, da ga jemljemo za samoumevnega. Prevoz ponesrečencev, domače hrane na Kosovo, posameznikov, ki morajo priti domov zaradi osebnih tragedij ali sreče v porodnišnici, prevoz organov, ki mora biti takojšen in hiter. 15. polk vse te naloge zvesto opravlja že več kot dve desetletji in jih bo še desetkrat toliko, prihodnost pa bo tako svetla, kot bo naše zavedanje, da predstavljajo kritičen del državne infrastrukture in suverenosti, posodobitev pa našo varnost. Poveljnik 15. polka Janez Gaube je na današnji dan čestital vsem pripadnikom letalskih enot slovenskega vojaškega letalstva in sklenil: "Verjamem, da se bodo trenutne razmere kmalu stabilizirale in se bomo postrojili, si segli v roke ter nadaljevali z načrtovanimi aktivnostmi in vračanju k življenju, ki smo ga poznali."
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.