Za to je kriv predvsem nov način smučanja. Zdaj se namreč smuča dosti bolj široko in pogosto čez skoraj celotno smučišče, z zarezno tehniko nastajajo tudi mrtvi koti, smučarji ne obračajo glave in ne vidijo drugih smučarjev. Pogosta napaka je, pripovedujejo slovenski žičničarji, da učitelji smučanja dopustijo, da se kača njihovih učencev vije čez celo smučišče; ko nek hitrejši smučar to kačo preseka, prihaja do trkov.
Zlata vredni pa so zdaj, pred začetkom zimskih počitnic, tudi nasveti: vedno prilagodite smučanje svojemu znanju. Bodite zelo pazljivi. Pazite nase in na druge smučarje. In ne smučajte objestno ali prehitro.
So pa slovenska smučišča enako varna kot smučišča v drugih alpskih državah, zagotavljajo slovenski žičničarji. V Avstriji je denimo od 45 do 50 nesreč s smrtnim izidom na sezono. Konec prejšnjega meseca je na avstrijskem Štajerskem na smučanju zaradi poškodb glave umrl en Slovenec.
Za poškodbe glave in hrbtenice reševalci uporabljajo vakuumsko vrečo ali zajemna nosila. Najmodernejše reševanje med vsemi slovenskimi smučišči imajo na Rogli. Za ekipo rubrike 24UR Inšpektor so tam naredili prikaz reševanja oz. reševalno vajo.
Jutri v 24ur Inšpektor nadaljujemo tudi preverjenje slovenskih smučišč. Videli boste, katere prednosti in pomanjkljivosti je na posameznih smučiščih, ki jih je obiskala, našla novinarka Maja Roš Kanellopulos. In slišali nasvete, kam se je najbolje podati, če ste željni zabave, kam, če greste z majhnimi otroci, kam, če se želite najbolj nasmučati ...
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.