
V uredništvu smo prejeli pismo bralca, ki je iz tujine naročil nekaj stvari, kitajsko podjetje pa mu je pošiljko, v kateri sta bili dve uri in kapa, poslalo kar po navadni in ne priporočeni pošti. Ko je zavoj končno prispel do naročnika, je ta ugotovil, da je ovojnina poškodovana in ena ura odtujena. Bralec nam je zaupal, da se je odpravil na pošto, kjer je uslužbenka izpolnila zapisnik in ga poslala na glavno pošto. "Od tam so mi odgovorili, da nisem upravičen do odškodnine, ker pošiljka ni bila priporočena ali poslana kot vrednostno pismo," je razložil in dodal, da se bo pritožil, saj se mu zdi, da bi moral poštar oziroma zaposleni na carinski pošti označiti, da je pošiljka poškodovana in deloma odprta. Še več – ker je na ovojnici pisalo, da sta v pošiljki dve uri in kapa, bi po njegovem mnenju lahko odtujitev opazili že na pošti.
Vrednejši predmeti – ustrezna storitev!
Z vprašanji smo se obrnili na Pošto Slovenije in jih prosili, da nam razložijo, kako naj se ljudje izognejo tovrstnim neprijetnostim, še posebej, ker tovrstnih pisem dobivamo vse več. Nekateri namesto naročenih predmetov v paketih prevzamejo kekse, čokolade in podobno.
Na pošti so poudarili, da morajo stranke izbrati ustrezno storitev, če v mednarodnih poštnih pošiljkah pošiljajo vrednejše predmete. Lahko izbirajo, in sicer odvisno od vrednosti vsebine pošiljke, med priporočeno pošiljko, pošiljko z označeno vrednostjo in hitro pošto. Le v teh primerih si lahko oškodovanci obetajo odškodnino. Za navadne, neknjižene pošiljke se namreč ne izplačujejo, kar določajo konvencija Svetovne poštne zveze in drugi predpisi.
100 in več evrov vredni predmeti ne sodijo v navadne pošiljke
"Navadne pošiljke so pošiljke, ki nimajo številke in niso evidentirane v poštnih dokumentih, zato je nemogoče ugotoviti, kje na poti prenosa je prišlo do na primer izgube, kraje ali poškodbe takšne pošiljke. Predmete, ki so vredni na primer 100 in več evrov, nikakor ni primerno pošiljati v navadnih pošiljkah, zato slednje uporabnikom poštnih storitev odločno odsvetujemo," so za 24ur.com razložili na pošti.
Kaj pa, če so ukradene stvari poslane s knjiženo pošiljko?

Zgodi se tudi, da je knjižena pošiljka poškodovana ali pa so iz nje ukradene stvari. Kako naj v tem primeru ravna prejemnik? Na pošti so nam razložili, da morajo stranke čim prej, če je možno takoj, ko dobijo poškodovan paket, le-tega v prisotnosti poštarja odpreti in preveriti, ali so v paketu stvari poškodovane ter podati ustrezno reklamacijo, če so poškodovane. "Če to ni možno, morajo stranke podati reklamacijo najkasneje v roku 30 dni od vročitve pošiljke, pošiljko (vso ovojnino in vso vsebino) prinesti na pošto, kjer se sestavi zapisnik, ki je podlaga za izplačilo odškodnine," so nam še razložili.
Za pojasnila smo prosili tudi carinsko upravo, ki poudarja, da če carinik pri kontroli poštne pošiljke opazi poškodbo vsebine, o tem obvesti pošto, in sicer carinsko pošto, ki o poškodbi sestavi zapisnik. Carinska vrednost blaga se ob ugotovljeni poškodbi lahko ustrezno zmanjša. Na carini poudarjajo, da je lahko v paketu manj naročenih predmetov, ker jih je nekdo ukradel ali pa tudi zato, ker pošiljatelj ni poslal vsega naročenega blaga. Pri tem dodajajo, da lahko na carinski pošti, kamor pridete osebno po pošiljko, odprete paket in preverite stanje naročenih predmetov.
"Paket odprite že takoj po prevzemu"
Za nasvet smo prosili še Zvezo potrošnikov Slovenije, kjer so poudarili, da paket odprite takoj po prevzemu (na pošti pred poštnim uslužbencem ali pred poštarjem) in preverite vsebino pošiljke.
V primeru nepravilnosti zahtevajte, naj se nemudoma naredi zapisnik, poškodovan paket ali paket s pomanjkljivo vsebino pa tudi fotografirajte, lahko tudi s telefonom. "Če potrošniki napako odkrijejo šele pozneje, po prevzemu paketa, je namreč izjemno težko dokazati, da določenega izdelka res ni bilo v paketu," so razložili in dodali, da o manjkajočih izdelkih v paketu takoj obvestite tudi pošiljatelja oziroma podjetje, pri katerem ste izdelke naročili. Zahtevajte, da pošlje še manjkajoče izdelke ali pa da v tem delu vrne kupnino. "Podjetje, ki je izdelke poslalo potrošniku, bo moralo s pošto ali drugim dostavljavcem pošiljk urediti vse v zvezi z manjkajočimi izdelki, saj je samo izbralo pošto ali drugo podjetje za dostavo, da dostavi naročene izdelke potrošniku," so še opozorili na Zvezi potrošnikov Slovenije.
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.