1. julija bo Evropska unija dobila novo, 28. članico – Hrvaško. Vstop južne sosede v povezavo bo marsikaj spremenil tudi za Slovence. Tiste, ki načrtujete dopust na Jadranu, je nedvomno razveselila novica, da vas ob prihodu domov glava ne bo več bolela zaradi visokega računa mobilnega operaterja. A to je le ena od novosti.
Na mejah ne bo več uradnikov v zelenih uniformah z napisom Carina. Ostali bodo slovenski in hrvaški policisti, ki pa jih bodo zanimali le vaši potni listi. Tudi nepriljubljenih vprašanj, brskanja po prtljažnikih in izgubljanja časa ne bo več. "Na mejnem prehodu ne bo več slišati vprašanj, kaj imate za prijavo carinski kontroli, koliko denarja nosite s seboj, ali imate ustrezne dovolilnice za vozila in dokumente za blago, ki ga prenašate ali prevažate … Ne bo več pregleda vozil, prtljage, dokumentov in blaga, zaradi česar je morda kdo izgubil dragoceni čas, moral dodatno urediti dokumente ali celo plačati globo zaradi carinskega prekrška," so o novostih zapisali na Carinski upravi RS. K temu lahko dodamo: tudi gneče na meji ne bo več.
Na Hrvaškem boste lahko kupili kar in kolikor boste želeli, in to brez težav in brez dajatev prepeljali domov. Isto, seveda, velja tudi v obratni smeri.
Omejitve so le pri nekaterih trošarinskih izdelkih. Trošarine za cigarete, tobak, alkohol … ne bo treba plačati, če jih boste uvažali za lastne potrebe. In te so, glede na evropske uredbe, lahko zelo razkošne. Čez mejo boste brez težav prenesli 800 cigaret, 400 cigarilosov, 200 cigar, kilogram tobaka, 10 litrov žganja, 20 litrov vmesnih pijač, 90 litrov vina, vključno z največ 60 litri penečega vina in 110 litrov piva.
Nikogar ne bo zanimalo, koliko gotovine imate s seboj, niti, koliko hrane vozite čez mejo. Prosto bodo lahko potovali tudi vaši hišni ljubljenčki. "Kljub temu bo na potovanju treba upoštevati prepovedi in omejitve glede posesti in prenosa drog, psihotropnih snovi, orožja, streliva, pirotehničnih sredstev in predmetov kulturne dediščine," ob tem opozarjajo na carinski upravi.
Slabša novica je, da ne bo več mogoče zahtevati vračila DDV za na Hrvaškem kupljeno blago. Slovenske trgovce bolj skrbi, da bo to veljalo tudi za Hrvate, ki bodo kupovali pri nas. Naše trgovine bodo potemtakem za južne sosede manj zanimive.
Režim, ki je doslej veljal na meji med Slovenijo in Hrvaško, se bo preselil južneje – na mejo Hrvaške s Srbijo ter Bosno in Hercegovino.
Za registracijo vozil v Sloveniji ne bo treba opraviti postopka sprostitve v prost promet in plačati carinskih dajatev. Kadar pa bo oseba želela v Sloveniji registrirati vozilo, kupljeno oziroma registrirano na Hrvaškem, bo še vedno treba plačati nekatere davke: za novo vozilo DDV, davek na motorna vozila in okoljsko dajatev, za rabljeno vozilo pa davek na motorna vozila in okoljsko dajatev.
Počitniške prikolice in plovila
In še tema, ki marsikaterega Slovenca najbolj zanima: kaj je treba ukreniti glede počitniških prikolic in plovil?
"Za slovenske državljane – lastnike registriranega prevoznega sredstva (počitniško prikolico, plovilo, avtomobil), ki je bilo na hrvaško ozemlje vneseno pred 1. julijem 2013, je pomembno, da imajo za prevozno sredstvo urejen carinski status EU. Tako prevozno sredstvo je na Hrvaškem v carinskem postopku začasnega uvoza," pravijo na carinski upravi in opozarjajo, da je treba po vstopu južne sosede v povezavo ta postopek zaključiti.
Lastniki avtomobilov in počitniških prikolic boste za to imeli šest mesecev časa, lastniki plovil pa leto dni več.
"Postopek začasnega uvoza lahko lastnik zaključi z vrnitvijo počitniške prikolice ali plovila v Slovenijo. Če je prevozno sredstvo registrirano v Sloveniji, lastniku ob prihodu v Slovenijo ni treba urejati carinskega statusa. Če bosta počitniška prikolica ali plovilo ostala na Hrvaškem, mora lastnik vložiti carinsko deklaracijo za sprostitev v prost promet pri hrvaški carini," postopek opisujejo na carinski upravi.
Če boste želeli oprostitev plačila DDV, boste morali dokazovati, da je bil ta že plačan v Sloveniji ali kakšni drugi članici EU. Do tega pa ne boste upravičeni, če ste DDV za plovilo že dobili povrnjen.
In še: "Po 1. juliju 2013 bo slovenski lastnik plovila s carinskim statusom EU v postopku začasnega uvoza na Hrvaškem lahko pri vložitvi carinske deklaracije za sprostitev v prost promet uveljavljal oprostitev plačila uvoznih dajatev in DDV tudi brez predložitve dokazila o carinskem statusu EU. Pri tem bo moral carinskemu organu dokazati, da je od začetka prve uporabe plovila do dneva vstopa Hrvaške v EU preteklo več kot osem let."
Carinikov na meji ne bo več, bodo pa na cesti
Na carinski upravi za konec opozarjajo, da bodo njihovi mobilni oddelki, ki vas lahko ustavijo in pregledajo kjer koli v Sloveniji, po 1. juliju močno kadrovsko okrepljeni. Ekipam se bodo namreč pridružili kolegi z meje. Pričakovati je torej več kontrol.
Ob tem ne pozabite: carinski mobilni oddelki lahko kjer koli v Sloveniji ustavijo vaše vozilo, ga preiščejo, vas legitimirajo, pregledajo blago in dokumente, preverijo gorivo, vinjeto na vašem vozilu (če vozite po cestninskih cestah) ali opravijo osebni pregled.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.