Barbara Žgajner Tavš je povedala, da je v preteklih dneh v okviru akcije Položnice za predsednika vlade v njihovo poslansko skupino prišlo okrog 100 običajnih in elektronskih pisem. Pojasnila je še, da večinoma v prispelih pismih niso položnice, ampak pokojninski odrezki in pisma o socialnem položaju.
Na novinarsko vprašanje, ali je PS Lipa pripravljena plačati položnice, je Žgajner Tavševa odgovorila, da v "kolikor predsednik vlade ne bo držal besede, ki jo je dal, ampak ta beseda, vidimo, se je razširila na toliko in toliko državljanov, ki so v zelo podobni situaciji kot upokojenci, ki sem jih izpostavila v poslanskem vprašanju, potem smo poslanci Lipe nedvomno pripravljeni prevzeti to odgovornost".
Dodala je, da bodo za pomoč zaprosili tudi druge poslance v DZ, naj vsak prispeva po 200 evrov. Ob tem je dejala, da "ljudje nočejo miloščine, ampak politiko, ki bi jim omogočila dostojno življenje".
Poslanec Lipe in predsednik stranke Sašo Peče pa je glede pobude o prispevkih poslancev dodal, da bi bil to nekakšen sklad, ki bi bil pod pokroviteljstvom predsednika republike Danila Türka ali DZ. Peče je tudi poudaril, da so prejete položnice le kratkoročna rešitev. "Rešitev je v spremembi socialne politike naše države," je sklenil predsednik Lipe.
'Sramotno'
Zakon določa, da se varstveni dodatek odmeri v določeni višini razlike med mejnim zneskom 403,63 evrov in odmerjeno pokojnino na mesec. V poslanski skupini Lipa so na novinarski konferenci izpostavili, da naj bi bil statistično reven šele vsak tisti državljan, ki je imel v letu 2005 mesečne dohodke nižje od 466 evrov.
“Ta podatek jasno kaže, da je mejni znesek 403,63 evra, več kot sramoten. Hiper naraščajoča inflacija, ki se dandanes odraža v kakovosti življenja večine slovenskih upokojenk in upokojencev, bi morala biti jasen apel pristojnemu ministrstvu, če že ne celotni vladi, za spremembe trenutne slovenske zakonodaje na tem področju,“ meni Barbara Žgajner Tavš.
Poslanska skupina Lipa je tako ministrico za delo, družino in socialne zadeve Marjeto Cotman pozvala, da nemudoma dvigne znesek izplačila varstvenega dodatka na dostojno raven oziroma vsaj nad prag revščine, ki je že leta 2005 znašal 466 evrov mesečno.
Od pristojne ministrice prav tako pričakujejo podatek o znesku, ki posameznika uvršča pod prag revščine. “Ne glede na dosedanji ignorantski odnos vladnih predstavnikov, od ministrice pričakujemo jasne in konkretne odgovore, predvsem pa informacijo za koliko in kdaj se bo dvignil mejni znesek za izplačilo varstvenega dodatka, ne glede na sprejeti zakon v letošnjem letu,“ je povedala Žgajner Tavševa.
Žgajner Tavševa je na novinarski konferenci še dejala, da je ministrici za delo, družino in socialne zadeve v pisni poslanski pobudi tudi predlagala, da se varstveni dodatek upokojencem izplačuje avtomatično, kot na primer otroški dodatek, ne pa, da je zanj treba zaprositi. Po besedah vodje PS Lipa namreč mnogi upokojenci ne zaprosijo za varstveni dodatek, ker ne vedo, da so upravičeni do njega.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.