
Strokovnjaki so vzorce vode iz rudnika primerjali z vzorci iz bližnje reke Mure. Analiza kislosti oz. bazičnosti ter prevodnosti vode je pokazala, da med vzorci ni bistvenih razlik, dodatne raziskave pa bo inštitut opravil v roku enega meseca.
Raziskovalna rudarska dela v Benici, kjer je po ocenah 151 milijonov ton rjavega premoga, ki pa za izkoriščanje ni ustrezen, ker vsebuje preveč žveplovih primesi, je v letih 1985-1989 opravil Geološki zavod Ljubljana. Naredili so tudi dva jamska jaška, ki segata 28 oz. 48 metrov pod površje. Februarja 1989 so bila raziskovalna dela ustavljena, pozneje pa so vhoda v jaška zabetonirali.
Vsa leta so med domačini krožile različne govorice o tem, da naj bi pred zaprtjem ponoči v rudnik tovornjaki dovažali neznani tovor. Govori se o nevarnih in celo zelo nevarnih odpadkih (jedrskih) odpadkih, ki naj bi ogrožali okolje in zdravje ljudi.
Čeprav je Institut Jožef Stefan analizo opravil leta 1992, so v Lendavi celih deset let zanikali, da bi videli izide. Prejšnji teden pa je Peter Stegnar, ki je opravil analizo, z občinsko dokumentacijo dokazal, da je delegatom lendavske občinske skupščine 16. novembra 1992 predstavil rezultate rudniške vode. Že takrat je delegatom povedal, da je vsebnost umetnih in naravnih radionuklidov v vodi iz jaškov manjša kot v Muri, kjer pa je najverjetneje povečana zaradi posledic černobilske nesreče. Na osnovi tega je bilo mogoče sklepati, da v rudniku ni nevarnih snovi, ki bi v povišanih koncentracijah vsebovale radioaktivne elemente.