Spor med gostinci ter Združenjem skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije
(Sazas), ki pobira dajatve za javno predvajanje glasbe, postaja vse bolj oster. V nekaterih gostinskih lokalih so se že odločili, da bo glasba preprosto utihnila, ker so po njihovem tarife Sazasa previsoke.
V gostilni pri Gorjancu glasbena tišina vlada že leto dni. Računovodkinja gostilne Mirjana Markovič je pojasnila, da jim po ukinitvi radia ni treba več plačevati. Za ukinitev glasbe so se odločili konec leta 2006, "ko so se drastično povišale dajatve". Strošek, "ki letno znese približno 840 evrov letno", je namreč po njihovem mnenju popolnoma odveč. ''Zaradi glasbe ni bistveno več gostov,'' je prepričana Markovičeva.
Dušan Uršič z RadiaDur je dejal, da Sazas tarife določa in prilagaja predvsem sebi v korist. ''Njihova korist pa ni korist državljanov in uporabnikov, niti ni v korist avtorjev, ampak je v korist nekaterih, ki se tam okoriščajo. Tarifa se pri Sazasu, takem kot je, nikoli ne bo znižala, ker so pač pogoltni, pohlepni in vidijo, da se da.''
Bo glasba utihnila?
Gostincem glede previsokih tarif prikimavajo tudi kulturni delavci, trgovci in obrtniki. Napovedujejo drastične ukrepe, s katerimi želijo pozvati k čimprejšnji ureditvi tega področja. Se nam torej v gostiščih in restavracijah kmalu obeta tišina?
''Uporabniki avtorskih pravic zahtevamo ureditev razmer in kaosa, ki ga povzroča vodstvo Sazasa,'' na primer opozarjajo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OPZS), v kateri so kulturni delavci, trgovci, obrtniki in gostinci. Po njihovem mnenju je vodstvo Sazasa neustrezno, pogajanja so bila brezplodna, prav tako naj bi bila pomanjkljiva zakonodaja. Zato so se odločili, da bodo izklopili avdiovizualne aparate. OPZS med drugim zahteva, da se višina tarife odmerja po površini lokala.
Na težave s Sazasom so opozorili v Imago Sloveniae – Podobi Slovenije, ki v sodelovanju s 25 občinami in kraji organizira vrsto prireditev z izvajalci. Širšemu občinstvu želijo predstaviti predvsem klasično glasbo, promovirajo pa predvsem slovenske avtorje. Koncerti so praviloma brezplačni za obiskovalce, njihovo delovanje je ''neprofitno in v javno dobro''. Z vodstvom Sazasa se po trditvah direktorja Imago Sloveniae, Janoša Kerna, že več let dogovarjajo za sestanek, ''na katerem bi uskladili nerešene odnose in sodelovanje'', saj naj bi jim ''kljub njihovi neprofitni usmeritvi'' avtorske pravice zaračunavali po najvišji možni tarifi. Za primerjavo – ''za dvominutno variacijo iz Štuhecove Galusiade so jim izstavili račun za 2.526,40 evra''. ''Ker smo svetovni javnosti predstavili delo slovenskega avtorja, nas je vodstvo Sazasa kaznovalo,'' so opozorili.
Akciji so se pridružili tudi Gospodarska zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Iniciativa združenja ponudnikov gostinskih storitev Slovenije, slovenski mladinski centri pod zastopstvom Mladinske mreže MaMa, Združenje kulturnih domov regionalnega pomena in Knjižnica Velenje, ki izpostavlja tudi problem zaračunavanja avtorskih pravic za ''Wolfganga Amadeusa Mozarta in ostale pokojnike''. Prav tako naj bi velenjski knjižnici izstavili račune za tri anonimne avtorje. Sprašujejo se, komu in kam Sazas nakazuje njihov delež avtorskih pravic.
'Avtorji najbolj ogroženi'
''Sazas zastopa vse svetovne avtorje v Sloveniji,'' je za 24ur.com povedal predsednik Upravnega odbora Sazas, Matjaž Zupan. ''Skupščina Sazasa je sprejela sklepe, da dosežemo evropski nivo tarife. V Sloveniji za avtorske pravice na prebivalca odpadejo trije evri, v Avstriji 12, v Nemčiji pa 10,'' je pojasnil. ''Avtorji so v Sloveniji najbolj ogroženi.''
Sazas je obrtnikom predlagal, da bi se dajatev določala glede na število gostov v lokalu, vendar na to niso pristali, je pojasnil Zupan. Tako zdaj na primer lokal v Škofji Loki, ki ima goste zgolj med vikendom, plačuje toliko kot lokal v Ljubljani, ki je poln zjutraj, opoldne in zvečer. ''To ni pravično,'' je prepričan Zupan.
Leta 2006 ni prišlo do drastične podražitve, na očitke Markovičeve odgovarja Zupan. ''Z 20 je tarifa narasla na 30 evrov mesečno,'' je pojasnil. Tako po njegovem izračunu letna dajatev Sazasu znaša 360 evrov, od tega avtor prejme 20 odstotkov, izvajalec pa nič.
'Glasba je naš svet'
Sazas je z geslom ''Glasba je naš svet'' organizacija za kolektivno zaščito glasbenih avtorskih pravic. "Ključna vloga Sazasa je skrb za to, da vsi avtorji, katerih dela so bila javno oddajana ali izvajana oziroma posneta na različne nosilce zvoka, od uporabnikov dobijo pravično nadomestilo za uporabo svojih avtorskih del,'' je zapisano na njihovi spletni strani.
Svoj obstoj utemeljujejo z dejstvom, da posamezni avtor ne bi mogel zbirati podatkov, kje vse so predvajali njegovo glasbo, zato zanj delo opravlja Sazas. ''Edina možna in hkrati enostavna rešitev obstaja v ureditvi avtorskih pravic preko kolektivne organizacije, ki poskrbi za vse potrebne postopke za ureditev avtorskih pravic, tako da se avtorji lahko v miru posvetijo ustvarjanju, uporabniki glasbenih del pa svoji osnovni dejavnosti. Združenje Sazas je torej vmesni člen med avtorji in uporabniki glasbe, ki omogoča uporabnikom nemoteno uporabo avtorskih del, avtorjem pa ustrezno plačilo, ki jim pripada za njihovo ustvarjalno delo,'' so še zapisali.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.