Največja nevarnost in okužbe so se pojavile na jablanah v okolici Maribora, natančneje Limbuša, Pekr in Hoč. Izbruh je posledica neurij s točo, ki so pred kratkim poškodovala nasade.
Do potrditve obsega izbruha morajo vsi občani v SV delu Slovenije, ki jih je prizadelo neurje, v skladu z zakonom o zdravstvenem varstvu rastlin pregledovati gostiteljske rastline in ob sumljivih znamenjih o tem sporočiti na dežurni telefon republiške fitosanitarne uprave 041 354 405.

V naslednjih dneh bo fitosanitarna služba v sodelovanju z lokalno skupnostjo opravljala preglede rastlin in sanacijo zlasti na območju izbruha. Imetnike jablan, hrušk in okrasnih gostiteljskih rastlin zato fitosanitarna uprava poziva k sodelovanju pri pregledu pasov okoli ogroženih intenzivnih nasadov in pri odstranitvi okuženih rastlin.
V letošnji rastni dobi je bilo opravljenih preko 770 pregledov in testiranih 91 vzorcev sumljivih rastlin, ki potrjujejo, da v najbolj občutljivem času cvetenja rastlin v Sloveniji ni prišlo do izbruha. Trenutne vremenske razmere pa dopuščajo tvorbo bakterijskega izcedka na okuženih rastlinah, s katerim je omogočeno lokalno širjenje bolezni na sosednje rastline. Kot posledica pogostih padavin so možne najdbe tudi na drugih območjih v Sloveniji. Velika nevarnost za okužbo s hruševim ožigom je zlasti v lanskoletnih žariščih.
Slike bolezenskih znamenj, navodila za ukrepanje, karta razširjenosti in druge informacije o tej rastlinski bolezni so na spletni strani Fitosanitarne uprave RS (www.furs.si). Za obvestila in napotke za nadaljnje ravnanje pa se občani lahko obrnejo tudi na lokalne enote fitosanitarne inšpekcije in na Kmetijski inštitut Slovenije, Inštitut za hmeljarstvo Slovenije ter Kmetijsko-gozdarske zavode Maribor, Novo mesto in Novo Gorica.