Slovenija

'Skrbno odmerjena negativna kampanja je normalna'

Ljubljana, 29. 08. 2008 13.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Primož Jambrek
Komentarji
9

Matej Makarovič je v pogovoru za 24ur.com povedal, da bodo ključne predvolilne teme korupcija, gospodarske in socialne teme ter vloga politike v družbi.

Matej Makarovič
Matej Makarovič FOTO: Dare Čekeliš

Je boj proti koncentraciji kapitala, v takšni obliki, kot se kaže sedaj (izredna seja v začetku junija in v juliju), predvolilna poteza? Oz. v kolikšni meri je lahko predvolilna poteza.

Pravzaprav je precej vseeno, kaj je, kajti tik pred volitvami se praktično vse, kar se v politiki odmevnega dogaja, interpretira kot predvolilna poteza. Če pa iz teh prizadevanj izhajajo kakršnikoli rezultati, ki lahko v resnici omejijo koncentracijo kapitala, je to pozitivno, pa tudi če je motivirano z volilno kalkulacijo.

Katere bodo osrednje teme letošnje predvolilne kampanje?

Menim, da bodo ključne teme korupcija, gospodarske in socialne teme ter vloga politike v družbi.

Kakšno razliko pričakujete med sedanjo opozicijo in vladnimi strankami v predvolilnih temah.

Vladna stran bo izpostavljala predvsem gospodarske uspehe, kot sta visoka rast in razmeroma nizka brezposelnost, uspešno vodenje EU in relativno stabilnost tega mandata. Opozicija bo igrala na socialne teme in kritizirala neenakost in vmešavanje politike v različne družbene podsisteme ter opozarjala na inflacijo.

Katere so prednosti opozicije in prednosti vladajočih strank pred volitvami? (na primer vladne stranke se lahko "pohvalijo" z uspehi, lahko pred volitvami prilagajajo zakonodajo, da je bolj všečna – primer ZDA, kjer je znano, da se pred volitvami davki znižajo, omili politika ... Opozicijske stranke pa lahko izpostavljajo napake vladajočih).

Vladni strani je časa za večje ukrepe večinoma zmanjkalo. Nekaj všečnih potez je vsekakor potegnila, zdaj pa bo lahko predvsem izpostavljala inventar doseženega v zadnjih štirih letih. Opozicija bo stopnjevala ostro kritiko vladanja, ki jo izpostavlja že ves čas.

Matej Makarovič, Breda Pečan in Bojan Zabel
Matej Makarovič, Breda Pečan in Bojan Zabel FOTO: Dare Čekeliš

Pričakujete tudi negativno kampanjo, ali se ta pri nas – po izkušnjah iz preteklosti - "splača"? Je morda zgodba o tajkunih primer negativne kampanje?

Skrbno odmerjena negativna kampanja je normalna. Predvsem opozicija jo mora v določeni meri uporabljati, saj prek nje skuša dokazovati, da je bila vlada razmeroma slaba in da je potrebno nekaj novega. Ne izplača pa se zelo ostra negativna kampanja, saj se ta po dosedanjih izkušnjah zlahka obrne proti njenemu nosilcu. Zato se bodo večje stranke izogibale ostrim oblikam negativne kampanje. Na državni ravni je doslej izrazito ostro negativno kampanjo sebi v prid uspešno uporabljala le SNS. Zgodba o tajkunih pravzaprav ni tipičen primer negativne kampanje, saj - z eno izjemo - ne leti na nobeno stranko neposredno. Vse stranke, razen SLS, so se od tajkunov precej jasno distancirale.

Kakšno volilno udeležbo pričakujete? Volilna udeležba se je skozi leta nižala, je to normalno? Bi kazalo v Sloveniji sprejeti kakšne ukrepe, morda v stilu italijanskih, ki bi volivce spodbudile da bi odšli na volitve?

Volilna udeležba ne bo bistveno nižja kot je bila na volitvah leta 2004. Razen splošnih pozivov k volilni udeležbi se mi drugi ukrepi za njeno spodbujanje ne zdijo potrebni in smiselni. Udeležbo na volitvah je treba razumeti kot pravico, ne pa kot dolžnost.

Na podlagi česa se volivci pretežno odločajo na volitvah? Bi se strinjali z izjavo, da se volivci odločajo, kot med različnimi znamkami pralnega praška in da zato, ker manjka kvalitetne javne razprave?

Danes je primerjava volivca s potrošnikom precej smiselna. Včasih so bile stranke precej razredno pogojene, odločitev za stranko je bila takrat v veliki meri stvar močne in razmeroma trajne lojalnosti. V današnji poznomoderni družbi, ki je visoko individualizirana, starih razrednih, slojevskih in podobnih lojalnosti skoraj ni več, zato je tudi odločitev za stranko bolj stvar trenutne posameznikove odločitve kot pa trajnejše lojalnosti. Volivec torej vsekakor je vse bolj potrošnik, ki izbira med političnim blagom. Vendar pa je lahko ta potrošnik racionalen, tako da spremlja in analizira politične debate in se potem odloča na podlagi argumentov in dejstev, ali pa je iracionalen, impulziven in podobno in se odloča recimo na podlagi lepe embalaže.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

medojed
17. 09. 2008 06.20
vsem je jasno zakaj hoce Kucan svojo mafijo nazaj
tovarišinajuriš
30. 08. 2008 13.14
E,moj makaraviću.Ti in tvoji gospodarji uvajate amerikanizacijo volitev(in družbe)v Sloveniji.Plačujete tuje "strokovnjake",da nas med seboj skregajo,da vi lahko ribarite v kalnem.Ne da ste hlapci,vi ste hlapčki,ki ste za svoj interes sposobni prodati lastno mater.Ste pravi in pravni nasledniki narodnih izdajalcev in najsramotnejši procent slovenskega ljudstva.Vse narodno bogatstvo psovk,z vsem bogatim izročilom naših južnih bratov,je preskromno,da bi opisal ,kaj si mislim o vas.Še dobro,da se homo sapiens razvija neodvisno od vas.Ubogi vaši potomci.
KARLMARX
29. 08. 2008 18.40
Makarovič je aktiven član SDS. še donedavne je bil vodja podmladka SDS. Zato od njega ni mogoče pričakovati objektivnosti.
Jan Valuk
29. 08. 2008 17.23
In Makarovič naj bi bil neodvisen strokovnjak :))???!!? Če je kdo Janševec je on. Ne četudi ni neodvisen, žal tudi strokovnjak ni. Zdaj bo pa kar vsak z doktoratom pameten.
Jafar
29. 08. 2008 16.37
A ja nisem bi konkreten - se opravičujem - plačuje se za svetovanje, naši firmi pa tud pod razno ne kaže dobro.....če se sesuje bo spet jok in stok.....
Jafar
29. 08. 2008 16.34
Vem da mu naša firma plačuje 1 mil € letno - no ne njemu pač pa fakulteti katere dekan je, za svetovanje, naj bi bil SDS-jevec, mi smo pa v minusu!
mans
29. 08. 2008 16.30
@Matej. = sej veš tisto pravilo: Jaz tebi, ti meni. :D Ne smejo te presenetit ene in iste face na TVju, ko pa veš, da so vsa "strokovna" mnenja plačana, in marsikatero je napisano po naročilu:D P.S.: temu očitno uredniki rečejo demokracija, kao:D **** drugače se je pa v članku pripetil tiskarski škrat: Stavek : "Vse stranke, razen SLS, so se od tajkunov precej jasno distancirale." bi se moral, glede na včeraj videno in slišano glasiti takole: "Vse stranke, razen LDS, so se od tajkunov precej jasno distancirale." Upam da bodo vrli novinarji to nerodnost čimprej popravili in bo vse v najlepšem redu. LP
baltbaltazar@email.si
29. 08. 2008 16.03
No, ko smo ravno pri kampanji, pa ko Pahor toliko povdarja VREDNOTE, se v njegovi stranki zaključuje strastno poletje. Namreč Pozareport navaja, da sta se po zanesljivih informacijah razšla Metka Tekavčič in Vlado Dimovski, eden najbolj znanih in vplivnih zakonskih parov v slovenski politiki. Tekavčičeva je dolgoletna šefica Pahorjevih Socialnih demokratov v Ljubljani, Dimovski pa predsednik konference SD, kar je, formalno gledano, druga najvišja funkcija v Pahorjevi stranki. Oba sta zaposlena kot profesorja na ljubljanski Ekonomski fakulteti, poročila pa sta se že v času študija. Mimogrede, poročna priča Vlada Dimovskega je bil nekdanji premier in poslanec SD Tone Rop, Dimovski pa je bil v Ropovi vladi minister za delo, družino in socialne zadeve. Vidno shujšani Dimovski se je pred dvema tednoma že odselil iz njunega stanovanja v Župančičevi jami, razlog ločitve, ki je v teku, pa je Petra Mandl, razredna učiteljica na Osnovni šoli Ivana Cankarja v Mariboru, ki je čisto slučajno tudi žena Vinka Mandla ml., šefa svetniške skupine Socialnih demokratov v mariborskem mestnem svetu. Romanca med Petro Mandl in Vladom Dimovskim naj bi trajala že nekaj mesecev; in seveda ločujeta se tudi zakonca Mandl. Vinko Mandl ml., zaposlen v Perutnini Ptuj, na letošnjih parlamentarnih volitvah ne kandidira, se je pa za poslanko nameravala potegovati Petra Mandl, toda zaradi nastale nerodne situacije do njene kandidature ni prišlo. Akterji afere za nas danes žal niso bili dosegljivi
Matej.
29. 08. 2008 14.34
Pa kdo je sploh ta MAKAROVIČ, da ga vlečejo po medijih! Kaj je edini, ki zna kaj povedat s tem v zvezi? Vedno, ko gre za določene strokovne polemike, s televizije kličejo ENE IN ISTE face: npr. Vlado Miheljak za sociologijo, Dežman ali Repe za zgodovino, Mišo Alkalaj ("univerzalac" za vse)...pa vse do Bernardke Jeklinove, ki "se edina pr nas" spozna na položaj žensk v družbi! Pa ne me basat no, da nimamo nobenih drugih intelektualnih "stručkotov" za posamezna področja...