Serijo prispevkov na temo slovenske osamosvojitve in vojne za Slovenijo zaključujemo z zgodbo policista, pred 20 leti še miličnika, Igorja.
Igor pripoveduje, da so imeli tistega leta 1991 v okviru priprav na osamosvojitev tudi miličniki svoje naloge. Bolj ko se je bližal 25. junij, bolj je bilo napeto. "Takratna milica je bila odlično pripravljena na osamosvojitev in vsak miličnik je vedel, da nosi veliko odgovornost do naše republike in za to je bil pripravljen dati tudi svoje življenje," pripoveduje Igor.
Igor je bil eden od tistih, ki so dneve vojne preživeli na barikadah. "Na barikadah, kjer sem bil jaz, smo bili samo miličniki,“ pravi. Bili so oboroženi, imeli so neprebojne jopiče in čelade. "Za vedno si bom zapomnil vse te ljudi, sosede, ki so stanovali v bližini teh barikad. Kako so nam nosili hrano in čaj, nas spodbujali … Res dober občutek,“ dodaja Igor.
Po koncu izmene je Igor hodil domov oziroma k tašči, kjer ga je čakala noseča žena. Domov je prihajal okoli osmih zjutraj. V času, ko so se oglašali letalski alarmi, se je zgodilo tudi, da jih je prespal.
Med vojno se je zgodilo veliko zanimivih stvari, med njimi so tudi anekdote, ki privabijo nasmešek na obraz. Igor se tako spominja, da se je starejši miličnik ustrelil s pištolo v "zadnjo plat". "Enostavno je imel za pasom pištolo in se mu je sprožila,“ se spominja Igor in dodaja, da se pištola verjetno ni sprožila sama, ampak se je miličnik "že kaj moral dotikati okoli pasu". Kakšnih drugih, bolj resnih nesreč z orožjem niso imeli.
Se pa Igor spominja tudi tistih boj tragičnih dogodkov. Tako je v vojni umrl njegov mladi kolega, eden izmed njegovih sošolcev pa je bil ranjen in od takrat je invalid.
Igor se spominja tudi zanimivega prizora, na katerega sta naletela z ženo, ko sta bila med vojno na poti domov na Barje. "Na Barju sva na levi strani v smeri Iga opazila helikopter, ki je bil na tleh. Zapeljala sva s ceste in ustavila avtomobil. Ljudje, ki so bili tam, so nama povedali, da je bil ta helikopter sestreljen pred nekaj urami. Videli smo, kako se je helikopter lepo pogrezal v Barje," pripoveduje.
Pravi, da se je šele po tem, ko je spremljal vojno na Hrvaškem in BiH zavedel, da bi lahko takrat, ko so se oglasili alarmi, letala JLA z vso silo napadla tudi naše kraje. "Moram reči, da smo imeli 'blazno' srečo," pravi Igor, ki meni, da je glavno zaslugo, da smo jo dokaj dobro odnesli imel Janez Drnovšek.
Novico o prekinitvi ognja oziroma koncu vojne je Igor dočakal na kontrolni točki v Ljubljani. "S sodelavci smo bili zelo veseli," pravi. Po vojni so se razmere začele počasi vračati v normalo in tako tudi delo miličnikov, Igor pa je v povojnem obdobju dočakal tudi rojstvo svojega prvega otroka.
Zgodbe, ki smo jih ustvarjali skupaj z vami
Igorjeva zgodba je le ena od mnogih, ki so se oblikovale v vojnih dneh. Vsak, ki je vojno za Slovenijo doživel, ima svoje spomine in nekateri bralci so se odločili, da jih delijo z nami.
Tako denimo miličnik Tomislav Kosančič, ki je z nami delil zgodbo o postavljanju barikad na dan, ko je Slovenija razglasila samostojnost.
Pa major Goran Vidrih, ki je razkril, s kakšnimi težavami so se soočali vojaki, ki so bili zadolženi za dvig slovenske zastave na proslavi ob razglasitvi samostojnosti.
Naše bralke so delile z nami bolj osebno doživljanje vojnih dni. Jožica je denimo dejala, da bodo vojni dnevi za vedno ostali v njenem spominu, Majda je takrat iz JLA reševala svojega sina, Lidija je spomnila, da je vojna nekatere prikrajšala tudi za tiste malenkosti, ki se nam zdijo samoumevne in nepomembne, Vesna in Suzana pa sta s svojim pripovedovanjem predstavili izkušnje žensk, ki so ravno v času osamosvojitve rodile otroka.
Je pa osamosvojitev služila tudi kot navdih. Tako je mlada oblikovalka Nika Torkar ob prazniku ustvarila posebni slovenski obleki.
Ostale prispevke, ki smo jih v dnevih ob osamosvojitvi pripravili novinarji 24ur.com, si lahko preberete na spodnjih povezavah:
- Nekoč smo po kavbojke hodili v Trst
- Od kopičenja zalog do sprotnega kupovanja
- Adrii so pristrigli peruti, mi pa smo izgubili hrvaško morje
- Adijo, sindikalne prikolice!
- Diplomatska ofenziva sveže osamosvojene Slovenije
- 38 milijonov ljudi (še) ne priznava Slovenije
- 'Znašli smo se, kot smo se znali'
- 'Na strehah so nas čakali z mitraljezi'
- 'Imeli smo 100-metrske bale povojev in gaz'
- 'Pričakovali smo boljše čase in svojo državo'
- 'Čutili smo, da smo kljub vsemu varni'
- Zaklonišča: Včasih zavetje, danes zabava
- Kaj naj vsebuje 'izredni' paket za primer vojne?
- JLA – od boja proti okupatorju do agresije
- Po 20 letih v politiki še vedno isti obrazi?!
- Pripravljeni na spopad
- Albanija med bivšimi jugoslovanskimi državami?!
- Kaj pomeni biti Slovenec?
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.