Samostojni 20 let

'Samo romantiki lahko trdijo, da ne potrebujemo vojske'

Šentilj, 02. 07. 2011 22.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Šentilju je potekal eden najbolj srditih spopadov v osamosvojitveni vojni. Na jubilejni slovesnosti so se krajani, vojska in policija spomnili dogodkov pred 20 leti, ki so našo 'pot v svet' ohranili prosto.

 

Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je poudarila zgodovinski pomen šentiljskih dogodkov.
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je poudarila zgodovinski pomen šentiljskih dogodkov. FOTO: Aljoša Kravanja

Občani Šentilja, Pesnice in Kungote so skupaj z vojnimi veterani, Slovensko vojsko in Policijo pripravili slovesnost, s katero so se spomnili dogodkov pred 20 leti na šentiljskem mejnem prehodu in v okolici. Po besedah Ljubice Jelušič je bilo treba pred 20 leti na Šentilju ohraniti simbolično odprto pot, to je mejni prehod. Kot je opozorila ministrica, takšna naloga nikakor ni bila lahka, saj so takrat večino mejnih prehodov po državi že zasedli pripadniki jugoslovanske vojske.

V govoru je Jelušičeva ponovno izrazila svoje nestrinjanje s tistimi "romantiki", ki trdijo, da Slovenija ne potrebuje vojske: "Brez znanja, brez izkušenj, brez stalnega urjenja in usposabljanja ni mogoče braniti domovine takrat, ko bi kdo hotel. Domovino branimo zelo dolgo, ne samo takrat, ko je izpostavljena nevarnosti."

Jelušičeva je dejala, da so branitelji Šentilja za današnje razmere opravili neverjetno nalogo: "Ubranili ste prehod in dosegli ste, da so se dobro utrjene sile jugoslovanske vojske predale." Po besedah ministrice je posebnost šentiljskega mejnega prehoda, da v osamosvojitveni vojni nikoli ni padel v roke nasprotnika. "Šentilj je bil pravzaprav naša pot v svet. Bil je znak boja za to, da bomo ohranili to okno," je dodala ministrica.

Ena najbolj srditih bitk osamosvojitvene vojne se je bila za Šentilj

Iz Maribora je 27. junija 1991 proti Šentilju krenilo deset tankov jugoslovanske vojske. Ustavila jih je barikada v Pesnici, ki pa so jo tanki uspeli prebiti. Cestni oviri sta bili tudi v Ranci in pri Kaniži, kjer sta dva tanka obtičala.

Preostale tanke je zadržala barikada v Štrihovcu, kjer je med teritorialci in jugoslovansko vojsko prišlo do spopada. Tankovska četa je bila razbita 29. junija, vojaki so se predali, vozila pa je prevzela Teritorialna obramba. Kot je poudarila ministrica, je s šentiljskimi dogodki tako povezan tudi nastanek prve slovenske tankovske čete.

Glavni spopad je sledil 2. julija, ko so teritorialci s tankovskimi topovi začeli napad na šentiljsko obmejno stražnico. Jugoslovanski vojaki in častniki so zapustili položaje in se naslednji dan predali. Kmalu potem sta se predali tudi stražnici Sladki Vrh in Špičnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User383542
04. 07. 2011 19.03
ljubica, kako kaj zdravje????če je janez janša ROMANTIK sem potem jaz pes?????
User444009
04. 07. 2011 11.41
Koliko denarja vi pomečete za nakup orožja. Pa jast bi vam za ta denar sestavil stroje, ki bi branili slovenijo pred vsem živim, še pred duhovom. In noben vojak več nebi rabil več delat v vojski.
User488011
04. 07. 2011 10.32
"Vojsko" morda res "potrebujemo".... a le za eventualno OBRAMBO SLOVENIJE...... ne pa za NEZAKONITE IMPERIALISTIČNE VOJNE v katerih sodeluje SV !!!!!!!
Tonček Balonček
04. 07. 2011 10.22
Komaj ačkam, da se vrne Janša in bo Karl Erjavec spet napravil red na MORS-u, ta Ljubica je brez zveze. Zaradi endobavljenih oklepnikov smo ogroženi, kdo bo odgovarjal.
User29516
04. 07. 2011 09.45
Slavko Červ 04.07.2011, 08:46 0 bnam 2707, širiš dezinformacije. Švica ima vojsko, in to še kako močno. Imaš prav nima je.Jaz ne zagovarjam stališča,da Slovenija ne potrebuje vojske ampak,da ta nima kaj iskat zunaj meja.
Špela Cerar 1
04. 07. 2011 09.03
Kako pa Kostarika lahko preživi brez vojske?
User106838
04. 07. 2011 08.46
bnam 2707, širiš dezinformacije. Švica ima vojsko, in to še kako močno!
User485103
04. 07. 2011 03.12
NA bruhanje mi gre, ko vidim take ljudi za mikrofoni, ki dajejo tako blesave izjave.
User29516
03. 07. 2011 21.12
Dr.Rugelj 03.07.2011, 21:01 1 ..vlada podpira članstvo v Natu !! ...ker , če ne bi bili v tem klubu , bi se hitro porodilo vprašanje zakaj rabimo toliko vojakov , zakaj rabimo toliko orožja,....se pa sedaj lahko zgovarjajo , da to zahteva Nato , kar pa je tudi res. NATO (beri američan) reče hop - mi pa že skačemo,... ...za info - na svetu ni države , ki ne bi imela svoje vojske,... Se strinjam z napisanim z malo izjemo.Švica svoje vojske nima.
JanezNovakJohn
03. 07. 2011 21.09
15.000 mrtvih civilistov v Iraku proti 3000 mrtvih 11. septembra.
JanezNovakJohn
03. 07. 2011 21.07
Potrebna bo temeljita prenova obramnega in ministerstva za okolje in prostor. Ogromen štab obrambnega ministerstva je potrebno raspustiti in okrepiti civilno zaščito, ki bi operativno, z ustrezno kupljeno tehniko vsak dan sanirala plazove in hudournike, gradila mostove in povečevala kontrolirane izlivne rokave rek.Le to civilno zaščito, lahko imenujemo SLOVENSKA VOJSKA. Natu predlagajmo da bi imeli le inžineriske enote. Tehnika in stalno delo teh enot bo pozdravljena z aplavzom. Obenem mora Slovenija odprodati RADARJE, Rolande, Izraelske havbice, Rusko topnjačo. Prekiniti je potrebno pogodbo z Patrijo. Pilatuse je potrebno predelati v avione za obrambo pred točo. IN SVET BO MNOGO LEPŠI IN MI BUTALCI BOGATEJŠI.!
JanezNovakJohn
03. 07. 2011 21.06
Tako zanesljive in nore zaveznike kot je Slovenija, Amerike ni imela. S Slovenskim težko prigaranim denarjem kupujemo orožje v Ameriki, da ga nato skupaj s Slovenskimi vojaki poklanjamo Ameriki, za Ameriško izkoriščanje (krajo, zločini) rudnin v Afganistanu in Iraku. Zločine ki jih s tem Američani delajo, v resnici delamo mi. Je človek še kje srečal večjo norost. Res smo Butalci !
JanezNovakJohn
03. 07. 2011 21.06
Vloga Nata v svetu po padcu Berlinskega zidu je neprepoznavna. Svet na ve, kaj bi s tem Natom počel. Zdi se mi, da je le igračka v rokah fantkov, ki imajo denar. To je tudi način za pranje denarja. Kaj neki Mi Slovenci in Nato delamo v Afganistanu. Vsiljujemo jim civilizacijo, ki jo ne želijo in ne potrebujejo Mcdonaldca, Leclerka, Merkatorja. Morda nas moti proizvodnja opija. Sami bi z opijem pospravili, če bi jih pustili na miru, saj islam opija ne dovoljuje. Talibani bi sicer to malo nasilno uredili, kot jim nalaga njihova vera in kultura. Pa bi. Žal smo mi še bolj nasilni. Hočemo, da se njihove žene pretegujejo na drogu. One pa ne žele sneti tančico z obraza. Nato je propadla firma, le zapreti jo ne moremo, saj je orožarski biznis alfa in omega kapitala
Dr.Rugelj
03. 07. 2011 21.01
..vlada podpira članstvo v Natu !! ...ker , če ne bi bili v tem klubu , bi se hitro porodilo vprašanje zakaj rabimo toliko vojakov , zakaj rabimo toliko orožja,....se pa sedaj lahko zgovarjajo , da to zahteva Nato , kar pa je tudi res. NATO (beri američan) reče hop - mi pa že skačemo,... ...za info - na svetu ni države , ki ne bi imela svoje vojske,...
User29516
03. 07. 2011 20.30
Pa samo romantiki lahko trdijo,da imamo to vojsko in oborožitev za tiste države,kjer nimamo kaj iskat.Recimo sodelovanje na NATO agresijo na Irak,na Afganistan in Libijo.Take vojske prav zares ne potrebujemo pa tudi članstva v NATO združbi železarjev ne.Mi moramo vse orožje in opremo drago plačati,da jo na koncu koncev strošimo na tujih tleh,kjer smo nezaželeni tako kot tudi vsi tisti,ki sodelujejo v NATO haranju po svetu.Če ima Slovenija obrambno vojsko potem naj bo ta doma in ne na tujih tleh.Nobena članica NATA ni bila napadena,nobena teritorijalno ogrožena,a kljub temu NATO železarji in njihovi sateliti vključno z Slovenijo harajo po tujih suverenih državah.Zakaj že?
User3882
03. 07. 2011 19.58
Največji romantik pa je naša Lubica. Še slabo leto in pol...
treking
03. 07. 2011 18.37
Raztezje No pa da vidimo, kaj si vse privošči MORS. Očitno je da si dobro podkovan, in tudi zgodovinsko dobra načitan. Ali imaš tako dober vpogled tudi v trenutno stanje ? pa da preberemo,jaz sem tudi radoveden, kaj nam vse prikrivajo.
User500397
03. 07. 2011 15.32
Ko bi ljudje izvedeli, kaj vse si za hrbtom javnosti privošči MORS ter razne druge nedotakljive tajne službe, bi večina zahtevala najmanj ukinitev slovenske vojske, zagotovo pa takojšen brezpogojni odstop tudi te ministrice. To pa res ni nič romantičnega, razen da večina tega ne dojame. Verjamem, da so morali zavarovati vsaj en mejni prehod, nekje so morali prestopiti mejo naši veleizdajalci, ki so potem netili sovraštvo in hujskali spopade iz Avstrije ter čakali, kako se bo razpletlo. Takrat niso mogli vedeti, če bodo kar ostali tam, skupaj z našim denarjem, ki so ga že prej deponirali v tujino oziroma so se lahko vrnili domov, zasedli najvišje položaje v državi, vzpostavili oligarhijo ter s tistim krvavim denarjem iz vojnih dobičkov, potem kupovali državna podjetja ter si prikrojili državo po svoje. Sicer pa je Slovenska vojska nastala šele leta 1993, iz takratne Teritorialne obrambe Republike Slovenije (TO). Sprva je vojska temeljila na naborniškemu sistemu, ki pa je bil leta 2003 ukinjen, nadomestila pa ga je profesionalna vojska. Za uradni začetek policije v Sloveniji velja 8. junij 1849, ko je bilo ustanovljeno Orožništvo Avstro-Ogrske. Prostovoljna protikomunistična milica je bila italijansko vodena paravojaška organizacija, ki je bila ustanovljena kot del Milizie volontarie anticomunista (MVAC) na področju Ljubljanske pokrajine 6. avgusta 1942 na ukaz poveljnika 11. armadnega zbora generala Maria Robottija. Pokroviteljstvo okupatorja nad nekdanjimi vaškimi stražami so zahtevali slovenski politiki, ki so se odločili za sodelovanje z okupatorjem, in militantna duhovščina RKC. Ministrstvo za notranje zadeve je svoj naziv dobilo na zasedanju prve slovenske vlade 5. 5. 1945 v Ajdovščini. Po osvoboditvi in prihodu v Ljubljano je prevzelo vse posle notranje uprave bivše hrvaške banovine, kakor tudi vse naloge, ki jih je prej opravljal Odsek za notranje zadeve pri Predsedstvu Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta (SNOS). Iz milice, se je šele leta 1992 preimenovala v policijo. Kdo nas je torej osamosvajal, kdo je torej zaščitil mejne prehode, če še ni bilo ne slovenske policije in ne vojske, ki se danes tolčejo po prsih in trobijo vso to silno propagando ob proslavah, a nekakšni teroristi, ki so nasilno prevzeli oblast?
User482153
03. 07. 2011 12.48
TO Slovenije ni produkt Janeza Janse . Nehajte prosim-
simevlado
03. 07. 2011 12.36
hmm glede na trenutno stanje bi folk bil vesel, če bi nas avstrici okuperal narod bi jih z odprtimi rokami sprejel in jih podpirali pri čiščenju tajkunov in politikov to bi bila osvoboditev slovenskih državljanov ujetih v lopovskem sistemu posameznikov pri koritu...