Prvi predsednik samostojne Republike Slovenije Milan Kučan je na današnji slovesnosti na mejnem platoju pred Karavanškim predorom ob 20. obletnici osamosvojitve pozval k enotnosti, kakršna je politiko in celoten narod prevevala tudi ob ustanavljanju lastne države.
Izpostavil je, da smo v ustavi opredelili visoko zaščito in spoštovanje človekovih pravic, parlamentarno demokracijo, svobodni trg ter pravno in socialno državo. Te značilnosti so merilo, s katerim moramo ocenjevati uspešnost in doslednost vsakokratnih upravljavcev države tudi pri razmisleku o odgovornosti za razmere, v katerih živimo. "Te gotovo pomenijo odmik od pričakovanj, ki smo jih vlagali v prizadevanja za to, da bi si v lastni državi sami krojili svojo usodo," je opozoril Kučan.
Spomnil je na enotnost, ki nas je prevevala ob osamosvajanju.
"Tako kot pred 20 leti, enotno, bi morali ravnati v vsakem prelomnem obdobju, ki zahteva sposobnost prilagajanja spremembam časa in razvojnim procesom doma in v svetu," je pozval in dodal, da mora biti interes države in skupnosti tudi danes pred interesi političnih strank.
"Prav v spominu na dogodke pred 20 leti je mogoče in vredno poiskati vir moči, da se tudi tokrat zmoremo soočiti z izzivi časa in si zagotoviti obet boljše prihodnosti za vsakogar od nas in za vso skupnost," je še izpostavil Kučan.
Pot je bila dolga in strma
Predsednik SDS Janez Janša pa se je ob 20. obletnici državnosti spominjal tako prehojene poti do samostojnosti Slovenije kot tudi poti v neodvisni državi. Veliko smo dosegli in naša zahvala gre vsem, ki so dokazali, da smo Slovenci sposobni doseči najmanj toliko kot drugi Evropejci, je zapisal in dodal, da 20. rojstni dan Slovenije praznujemo s ponosom.
Janša je v poslanici ob 20. obletnici državnosti zapisal, da je bila pot, ki je peljala k slovenski državnosti, dolga in strma. "Terjala je žrtve, posuta je bila tako z uspehi kot z velikimi razočaranji. Na cilj smo prispeli po odprtem boju za človekove pravice, razcvetu slovenske pomladi in ustanovitvi Demosa," je zapisal.
Janša se spominja "enotnosti Slovenk in Slovencev, ki so združeni presegli in preprečili blokade v obliki razorožitve teritorialne obrambe ali deklaracije za enostransko razorožitev" ter "čistega veselja, ki je preplavilo Slovenijo, ko smo prvič dvignili zastavo slovenske države in prvič doživeli pozdrav častne enote Slovenske vojske".
Ob tem se s "hvaležnostjo in zadolženostjo klanjamo spominu vseh, ki so v vročih poletnih dneh leta 1991 padli za domovino in delimo bolečino njihovih najdražjih ob nenadomestljivi izgubi," je zapisal v poslanici.
Prvak SDS ocenjuje, da se zadnja leta sicer zdi, kot da je naša življenjska sila poniknila in da so naše energije potrošene. "Vidimo, kako je naša stvarnost v nekakšnem krču, kako dušijo slovenske ustvarjalne energije in kako na odru ponovno prevladujejo lutke in maske totalitarne, mračne preteklosti," je zapisal.
Ob tem dodaja, da se moramo za prihodnost zavedati, da obstaja tudi drugačna Slovenija. "Tista Slovenija, ki je zmogla ta čudežni korak pred 20 leti, je še vedno tu, zvesta slovenskim in evropskim vrednotam in odločena, da nikoli ne odneha. Prihaja čas, hitro prihaja, ko bo ponovno povezala ustvarjalne energije naroda in ljudi ter dokazala, da Slovenija zmore več, veliko več," je še dodal.
Slovenija potrebuje nov začetek
V Inštitutu dr. Jožeta Pučnika se pridružujejo prazničnemu razpoloženju "ob spominu na čas, ko smo Slovenci prvič ustvarili svojo državo". Ob tem opozarjajo, da slovenska politika ni v celoti opravila svoje naloge - to je uresničitev ideala demokracije in pravne države kot dveh temeljnih načel, na katerih počiva slovenska država.
Zato menijo, da Slovenija potrebuje nov začetek, "pravzaprav le občutek in zavest resničnega novega začetka, zakaj pot je znana. Pot in smer sta tisti, ki smo si ju izbrali in zapisali v ustavo pred dvajsetimi leti," so zapisali v spomenici.
Poudarjajo, da je treba preseči današnjo apatijo. "Krizno stanje, ki ga doživljamo prav v času spomina na vzpon z dna pred dvajsetimi leti, je lahko upanje. Morda je zdaj trenutek, da se opremo na vero v izvorne moči slovenskega naroda, vseh državljanov Slovenije, na moči, ki so se razmahnile ob nastanku naše države in rojstvu demokracije v njej. To bi lahko bil začetek novega vzpona, temelječega na idealih, ki smo se jim takrat zapisali.''
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.