Samostojni 20 let

Kam z ujetniki in prebežniki?

Ljubljana, 05. 07. 2011 18.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Jure Brankovič
Komentarji
5

Ugoden razplet vojne pred 20 leti je slovenski vrh soočil s hudo kadrovsko težavo – z več kot 3.000 ujetniki in prebežniki. Nekateri željni maščevanja, drugi le mladi fantje, ki so želeli čim prej domov.

Množične predaje in pobegi so oblasti presenetili. In tako so iz vojske te, skoraj otroke, odpeljali tja, kjer bi pravzaprav morali biti – v šolo, pove tedanji namestnik ravnatelja OŠ Solkan Marijan Kogoj. "Z ravnateljem sva takoj stopila v akcijo in šolo spremenila v zbirni center. In začeli so prihajati mladeniči. Večina je bila prestrašenih in zmedenih, bili pa so tudi številni nacionalisti, ki so grozili z vsem živim,“ opisuje.

uporniki in prebežniki
uporniki in prebežniki FOTO: POP TV

Da bi mladim olajšali življenje, smo jih odpeljali domov ali k prijateljem pri nas v Novi Gorici, potem pa so ponje prišli starši, se spominja Nino Špacapan.

Še najhuje je bilo za prebegle Albance, ki so jih v tajnih taboriščih po Sloveniji skrivali še mesece po koncu desetdnevnega obračuna. Centri za prebežnike so skrbeli predvsem za to, da so fantje, ujeti v uniformah ljudske armade, med vojno v Sloveniji prišli čim prej domov, v zaporih na Dobu pa so poskrbeli za oficirje, ki so bili ujeti med vojno.

Zapor na Dobu je postal tudi tajno zatočišče slovenskih pilotov, ki so pobegnili z letališča v Cerkljah. "V gnezdu jih ni nihče iskal, tretji dan pa smo jih skrivaj prepeljali na drugi lokacijo,“ se spominja takratni vodja zapora Dob pri Mirni Anton Maver.

V bližini Doba pa je bilo še eno tajno taborišče v Lanšprežu, samo za eno narodnost, pove tedanji namestnik poveljnik milice v Trebnjem Janez Kukec. "Samo za vojake oziroma prebežnike kosovske narodnosti, do konfliktov med njimi pa ni prihajalo." Tako so bili skriti pred armado, da jih ne bi ponovno mobilizirala. Še dober mesec po tem, ko je bila vojna končana, so delovali na tem območju s 15 rezervnimi miličniki. Kljub posameznim presenečenjem je lokacija ostala tajna. "Ko je preletel helikopter jugoslovanske armade, so se nemudoma poskrili v cerkev oziroma so v sekundi izginili kamor koli se je le dalo,“ pripoveduje Kukec.

Drugi fantje, preoblečeni v civilne obleke, so se medtem vračali domov. Po številne so prišli starši, ki so bili – razumljivo – za to neverjetno hvaležni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User438915
07. 07. 2011 13.22
Tonček Balonček06.07.2011, 11:27 Za kandiduro moraš vsaj pravilno pisat da bodo vedeli ljudje kaj sprašuješ hehe :D
User380177
06. 07. 2011 12.09
Jest sem jo pa kliznu iz JLA 3.7.91 in bil potem 3 dni še pri TO! Ni mi žal, sam strah me je pa blo ja.... :D
Tonček Balonček
06. 07. 2011 11.27
A če si bil zaprt oziom aujetni, to velja, da si bil zraven ali d ate ni nihče videl zraven? Sprašujem namreš, ker nameravam kandidirati na volitvah in bi mi pote kdo očital, da me ni videl zraven!
Tonček Balonček
06. 07. 2011 09.54
Meni s eje zdelo najboljh smešno, da so imeli oficirje zaprte v Ski hotelu na Voglu.
Rado Gros
05. 07. 2011 21.24
bil sem eden od zadnje generacije jna december 90 domov pa sem prisel avgusta 91 po odpustitvi ker sem pac vedel da nas bodo odpustili.