Potne liste Republike Slovenije so začeli uradno izdajati 18. oktobra leta 1991. A že pred tem je nekaj državljanov v roke dobilo prototip slovenskega potnega lista z namenom promocije naše nove države, so nam razložili na notranjem ministrstvu. In eden od teh je tudi naš sogovornik Marjan Beranič, ki je slovenski javnosti znan kot kandidat na zadnjih volitvah za predsednika države.
Priložnost mu je ponudila Udba in Beranič pravi, da je ponudbo z veseljem sprejel. Odločil se je, da bo preveril, ali lahko s slovenskim potnim listom potuje po Evropi, čeprav Slovenija še ni bila priznana kot samostojna država. V tistem času je sicer delal v Nemčiji.
V Avstriji dobil prvi žig
24. septembra leta 1991 se je tako odpravil na ministrstvo za notranje zadeve v Ljubljani, kjer so mu izdali slovenski potni list. Že naslednji dan, 25. septembra, se je z novim potnim listom odpravil v Avstrijo. Mejo je prečkal brez težav in dobil prvi žig v potnem listu.
V Nemčiji prve nevšečnosti
Na prve nevšečnosti je naletel pri prečkanju meje z Nemčijo. Policist na meji mu je dejal, da Slovenija še ni priznana in ga začel zasliševati, kje je dobil potni list. Kot nam je povedal Beranič, ga je policist odpeljal v sobo za zaslišanje, kjer ga je zadržal dve uri. "Dejal je, da ne morem v Nemčijo s tem potnim listom, jaz pa sem imel jugoslovanskega v avtu, skritega pod sedežem,“ pripoveduje Beranič. Policist mu je tudi zagrozil s kaznijo. A ko je videl, da je Beranič s ponosom dejal: "Slovenci smo, to je nova država, to je prvi slovenski potni list, jaz sem iz Slovenije,“ mu je potni list vrnil. V avto se je odpravil po jugoslovanskega in prečkal mejo.
Švica priznala Slovenijo
6. oktobra se je odpravil v Švico, kjer mu je carinik brez težav z novim potnim listom pustil prečkati mejo. Beranič je svojo zgodbo zaupal nekemu nemškemu časopisu, kjer so napisali članek, da je Švica priznala Slovenijo. "To sem želel,“ je dejal Beranič. A ko se je odpravil v Francijo, je na meji zoper naletel na težave, zato se je odločil, da se vrne nazaj.
Kot nam je še pojasnil, je svojo zgodbo zaupal tudi hrvaškim medijem. "Vedno sem bil zelo ponosen, da sem imel prvi slovenski potni list,“ pravi Beranič. 15. januarja leta 1992, ko je bila Slovenija že priznana, je v Nemčiji dobil tudi prvo delovno vizo.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.