Samostojni 20 let

Armija presenetila na primorskih mejnih prehodih

Ljubljana, 26. 06. 2011 19.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Jure Brankovič
Komentarji
35

Uradno velja, da je vojna Slovenijo zajela v noči na 27. junij, a pred 20 leti je bila Primorska že dan prej globoko v vojni. General v JLA Marjan Čad pripoveduje, kako je krenil na mejne prehode dan prej, da bi presenetil, kar mu je tudi uspelo.

Čeprav uradno velja, da je vojna Slovenijo zajela v noči na 27. junij, je bila pred 20 leti Primorska že dan prej globoko v vojni. Slovenski general v JLA Marjan Čad pripoveduje, kako je s svojim reškim korpusom krenil na primorske mejne prehode dan prej, da bi presenetil, kar mu je tudi uspelo. Ljubljana se je, medtem ko so bili prvi primorski mejni prehodi že zasedeni, pripravljala na proslavo ob rojstvu nove države.

Franci Matoz, tedaj komandir oddelka posebne enote milice, za 24UR pripoveduje, da je prišlo že zgodaj zjutraj do zapleta z "graničarji". Kot je povedal, niso hoteli odstraniti tabel. "Jaz sem rekel, da če jih bodo hoteli fizično odstraniti, bodo morali tudi nas s tablo," se spominja.

Barikade v Podgradu
Barikade v Podgradu FOTO: Osebni arhiv Tomislava Kosančiča

Marjan Čad, slovenski general v službi JLA, pojasnjuje, da so se vojaki umirili, saj so vedeli, da prihaja pomoč. Čad je svoje vojake na mejo poslal dan prej po stranskih poteh. Kot je poudaril, ni hotel imeti mrtvih in škode.

Direktor Kamnoloma Črni Kal Jože Požrl je kljub temu načrte generala Čada prekrižal. Čez cesto je postavil težke stroje. Ko so vojaki zahtevali, naj stroje umakne, se je zagovarjal, da nima ključev in ljudi.

Tankovski koloni so se uprli tudi v Vrhpolju pri Vipavi. Povsem spontano. "Sploh nismo vedeli, za kaj gre. Nad vasjo smo postavili prvo blokado, buldožer, ki so ga kasneje hoteli pahniti s ceste," je povedal Tomažič. Tako so bile okvare in barikade glavni oviri armade, ki je šla dalje, naprej proti Divači. "Tam je padel tudi prvi strel, so streljali na množico ljudi, ki so se tam nabrali," je povedal Matoz. V Vrhpolju je vojska celo zajela dva civilista.

A upokojeni general Čad poudarja, da je nalogo opravil brez nasilja. Tudi en metek ni bil izstreljen, nobene škode ni bilo, zavzeti so vsi bili prehodi in na vsa mesta je prišla zvezna carina, je povedal.

Zasilne barikade so počasi padale. Na Črnem Kalu kljub grožnjam z uničenjem niso popustili. In armadni poveljnik? "Izpolnili bomo ukaz, čeprav peš," je dejal Požrl. Tovornjaki so se umaknili nazaj, oni so šli pa v koloni mimo.

Barikade v Podgradu
Barikade v Podgradu FOTO: Osebni arhiv Tomislava Kosančiča

Za vse še danes nerazumljivo pa je, zakaj ni bilo odgovora Ljubljane. "Istočasno na mejnem prehodu je bila ena televizija; so kazali pripravo na trgu v Ljubljani, proslava, osamosvojitev in podobno, pri nas so bili že tanki oziroma so bili že na mejnem prehodu tako rekoč," je pojasnil Matoz.

Čas je tekel, odgovora iz Ljubljane ni bilo. Čeprav Čad trdi, da je obvestil slovensko oblast, kdaj in kam gre.

Tanki so na Primorsko krenili že 26. junija, na dan, ko je potekala proslava. A vrh države tega takrat ni želel ali preprosto ni opazil. Miličniki pa so si delali zaklone za obračun.

Slovenija je doživela prvi dan vojne – pred dvajsetimi leti.

Preberite še: Kako je miličnik Tomislav Kosančič skupaj s kolegom Karlom Furlanom organiziral postavitev barikade na glavni cesti v naselju Podgrad.

 

 

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

M0jstr
28. 06. 2011 11.20
kaj se men sm zdi al ta na 3:36 nenormalnu čudnu stoji? :)
Tonček Balonček
27. 06. 2011 20.16
Jaz sem slišal, da je nek Lojzek Plahuta v plavutkah in z masko brez šnorhla v Piranskem zalivu nagnal nazaj dve fregati, tri podmornice in enega minolovca mornarice JLA, Vsem so se tresle hlače in so jo jadrno popihali!
Tonček Balonček
27. 06. 2011 20.14
Teritorialna obramba in taktatne enote milice niso bile lovske ali ribiške družine in gasilska društva, d abi zadj po 20 letih pretiravali in iz dveh strelov ustvarjali bitko, iz devh ranjenccev pa Franjo! A boste za 30-letnico našli kakšnega veterana, ki ej golorok ustavil sedmo aldjevje in vsa letala iz Aviana?
Tonček Balonček
27. 06. 2011 20.11
Kaj res ni nikogar, ki bi ustavil to pretiravanje in napenjanje?
Tonček Balonček
27. 06. 2011 20.11
A se še komu zdi to bombastično napihovanje junaštva in Rambotov ter podobne štorije in baldorije žaljivo za ta spopad in akterje, kotd a bi se na 24ut.com delali norca inz tega in iz et zgodbe hoteli napraviti parodijo, smešnico in vse skupaj prignati do absurda!
KosezVeliki
27. 06. 2011 16.15
Sramotno je že samo dejstvo, da nas celo na trgu Balkana iz leta v leto sistematično izpodrivajo tudi drugi regionalni igralci in evropske sile.
KosezVeliki
27. 06. 2011 15.57
-1
Menim, da je bil projekt samostojnosti naše države največji nateg v vsej slovenski zgodovini. Ta projekt nas je v gospodarskem in razvojnem pomenu osiromašil. Če bi le v Beogradu, Ljubljani, Zagrebu, Sarajevu, Skopju bilo tedaj nekaj zdrave pameti, kako ta velik sistem...bogat z resursi...transformirati v moderno, napredno in bogato skupnost, bi bili danes že 20 let skupaj v Evropi.
KosezVeliki
27. 06. 2011 15.46
Jugoslovanska ustava iz leta 1974 je uvedla najvišjo stopnjo suverenosti Republik. Temeljni kamen slovenske suverenosti je bil položen že leta 1974. Če, bi se tedaj v Sloveniji lahko obdržal na oblasti predsednik vlade Stane Kavčič, ki je bil vnet zagovornik slovenskih interesov in liberalnega gospodarstva. Bi bila Slovenija že 20 let v klubu najrazvitejših gospodarstev Evrope. Dejstvo je, da smo Slovenci imeli v Jugoslaviji na razpolago 25 milijonski trg, na katerem smo bili edina gospodarska sila in imeli prosti dostop do bogatih naravnih virov skupne države (delovna sila, rudniki, luke, pomorski promet, železnice, transport, investicije...). Danes smo Slovenci na zahodu nekonkurenčni, brez prave dolgoročne perspektive in nesposobni tekme z našimi zahodnimi sosedi (samo Italijanska zakotna pokrajina Furlanija - Julijska krajina ima večji BDP od celotne Slovenije). Samo mesto Trst proizvede več od celotne Ljubljane. S pravilno politiko, v konfederacijski ureditvi in preko skupnega jugoslovanskega trga pa bi Slovenija z lahkoto konkurirala tudi takšnim gigantom kot je Italija. Tako pa bomo pobirali drobtinice in tolkli hudo tlako še nadaljnih 20 let.
CKKPJ_Milko
27. 06. 2011 14.57
+1
Naslov : Armija presenetila na primorskih mejnih prehodih slovenski jezik ne pozna besede armija in tudi ne vaše filozofije "piši kao govoriš" kakor tudi ne vaših manir.....
pupa_od_anbot
27. 06. 2011 12.34
@ muhca: Tomažič je avtohton priimek v Brkinih pa še kakšen kje, ki ti zveni "tuje"
Homosapijens
27. 06. 2011 12.04
vasiljevic kaj si jezen ker si IZBRISAN :)))
Novica Vasiljevi?
27. 06. 2011 11.44
Vojna,, 12 dni.... prej bi reku INCIDENT....
Slo.pogreb
27. 06. 2011 10.57
Edino kar se jaz spomnim iz casa vojne v Slo je da sm kupo svoj prvi Bmx ter se gono okol , tankov pa streljanja pa se ne spomnim glih vsaj ne v Mariboru .
Raztezje
27. 06. 2011 04.06
Kaj so pa na akcijo tomislavov, tomažičev in ostalih slovenaca porekli hrvaški in italijanski obmejni organi, ko še ni bilo nobene vojne, a nič kaj? Najbolj pomembna informacija se mi zdi, da je bil znani odvetnik Franci Matoz vodja posebnega oddelka policije. To je ključno za razumevanje delovanja policijske države, gre pa tudi za pojasnjevanje vzrokov in posledic ali obratno, pri naši osamosvojitvi. Večino vrha naše politike, smo lahko našli tudi v posebnem dokumentu na internetu, v PDF formatu zbirke seznamov, ki so jih "pozabili" vključiti na Udba.netu. Je sploh kdo v naši državi, politiki, gospodarstvu ali pravosodju, kjerkoli, ki ni policaj, vojak ali v kateri od teh organiziranih kr...h "tajnih" združb?
Tonček Balonček
26. 06. 2011 23.33
Ta "vojan" še vedno traja, le da z drugimi sredstvi! Začela se je pa z rojstvom Jezusa Kristusa!
Zascitnik
26. 06. 2011 23.26
Torej je "10"-dnevna vojna trajala 12 dni (treba je šteti vsak dan) in ne enajst, kot smo mislili do sedaj. Od 26.6. do 7.7.'91. Torej smo imeli 12.-dnevno vojno (s provelikosrbskimi častniki in politiki JLA, ki so zlorabili tedanjo JLA (s tujko JNA) oz. njene posamezne enote, nikakor pa ne z JLA).
extradeluxe
26. 06. 2011 23.08
kolk več pokvarjenosti je v ameriki, pa vendar na tablici jim piše: ''god bless america'', toliko v razmislek.
manch93
26. 06. 2011 23.03
msabc ne govori nekaj,nekateri smo bili prisotni in dobro vemo,ko se prične streljati......smo ponosni na to,ker smo bili zraven...takrat....nismo se borili za današnje lopove
busta-rusta
26. 06. 2011 22.54
dejstvo je da nihče od nas ni vedel, da bo vojna trajala 10 dni, lahko bi trajala tudi 5 let. Bili pa smo se pripravljeni obranit. žalostno, da sem skoraj prepričat, da bi v trenutni današnji situaciji naši vladajoči prvi pobrali šila in kopita in takoj prebegnili v države, kjer imajo offshore račune. Takrat pa nismo vedeli kaj nas čaka in bili smo pripravljeni dat življenja za slovenijo, vendar če bi vedeli kaj bo danes... eh, ko jih .... še vedno grem takoj v bran domovini. Če se že spotikate ob kratkem časovnem intervalu vojne, še vedno lahko grete v kontingentu v Afganistan pa bote imeli "izenačeno" vojno, ker so Ameri NATO vojaško približno enako močno, kot Talibani. Ali kako? Po vaši teoriji bi se moral po 10 dneh v Kabulu odpret prvi McDonalds
skodelica kave
26. 06. 2011 22.40
ad-hoc ker nevem zakaj bi pisali o nekem dogodku izpred 20let?? saj to ni zgodovinski portal. pa še ta ˇvojnaˇ se ne mora primerjati z vojno