Čeprav uradno velja, da je vojna Slovenijo zajela v noči na 27. junij, je bila pred 20 leti Primorska že dan prej globoko v vojni. Slovenski general v JLA Marjan Čad pripoveduje, kako je s svojim reškim korpusom krenil na primorske mejne prehode dan prej, da bi presenetil, kar mu je tudi uspelo. Ljubljana se je, medtem ko so bili prvi primorski mejni prehodi že zasedeni, pripravljala na proslavo ob rojstvu nove države.
Franci Matoz, tedaj komandir oddelka posebne enote milice, za 24UR pripoveduje, da je prišlo že zgodaj zjutraj do zapleta z "graničarji". Kot je povedal, niso hoteli odstraniti tabel. "Jaz sem rekel, da če jih bodo hoteli fizično odstraniti, bodo morali tudi nas s tablo," se spominja.
Marjan Čad, slovenski general v službi JLA, pojasnjuje, da so se vojaki umirili, saj so vedeli, da prihaja pomoč. Čad je svoje vojake na mejo poslal dan prej po stranskih poteh. Kot je poudaril, ni hotel imeti mrtvih in škode.
Direktor Kamnoloma Črni Kal Jože Požrl je kljub temu načrte generala Čada prekrižal. Čez cesto je postavil težke stroje. Ko so vojaki zahtevali, naj stroje umakne, se je zagovarjal, da nima ključev in ljudi.
Tankovski koloni so se uprli tudi v Vrhpolju pri Vipavi. Povsem spontano. "Sploh nismo vedeli, za kaj gre. Nad vasjo smo postavili prvo blokado, buldožer, ki so ga kasneje hoteli pahniti s ceste," je povedal Tomažič. Tako so bile okvare in barikade glavni oviri armade, ki je šla dalje, naprej proti Divači. "Tam je padel tudi prvi strel, so streljali na množico ljudi, ki so se tam nabrali," je povedal Matoz. V Vrhpolju je vojska celo zajela dva civilista.
A upokojeni general Čad poudarja, da je nalogo opravil brez nasilja. Tudi en metek ni bil izstreljen, nobene škode ni bilo, zavzeti so vsi bili prehodi in na vsa mesta je prišla zvezna carina, je povedal.
Zasilne barikade so počasi padale. Na Črnem Kalu kljub grožnjam z uničenjem niso popustili. In armadni poveljnik? "Izpolnili bomo ukaz, čeprav peš," je dejal Požrl. Tovornjaki so se umaknili nazaj, oni so šli pa v koloni mimo.
Za vse še danes nerazumljivo pa je, zakaj ni bilo odgovora Ljubljane. "Istočasno na mejnem prehodu je bila ena televizija; so kazali pripravo na trgu v Ljubljani, proslava, osamosvojitev in podobno, pri nas so bili že tanki oziroma so bili že na mejnem prehodu tako rekoč," je pojasnil Matoz.
Čas je tekel, odgovora iz Ljubljane ni bilo. Čeprav Čad trdi, da je obvestil slovensko oblast, kdaj in kam gre.
Tanki so na Primorsko krenili že 26. junija, na dan, ko je potekala proslava. A vrh države tega takrat ni želel ali preprosto ni opazil. Miličniki pa so si delali zaklone za obračun.
Slovenija je doživela prvi dan vojne – pred dvajsetimi leti.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.