"Super, ti ne greš na ventilator."
"Morda boš kmalu pozitiven, pa da vidimo, kako boš cvilil."
"Drkal je al pa cuzil."
"Pa vi ste nepoboljšljivi norci. Pejte v Dražgoše, ko za kaj druga niste več."
Takšni so po navadi zapisi anonimnih komentatorjev na spletu – žaljivi, nizkotni, neprimerni, brezsramni. A tviti, ki smo jih navedli, niso zapisi anonimneža, pač pa direktorja slovenjgraške bolnišnice, Janeza Lavreta. Še iz časov, ko je bil direktor – to funkcijo je opravljal do lanskega aprila, ko je moral odstopiti zaradi tvita: "Super, ti ne greš na ventilator."
Nekaterim novinarjem in politikom je zaradi nasprotnih stališč grozil, da jim bo ob morebitni okužbi z novim koronavirusom onemogočil dostop do respiratorja.
Janez Lavre se je – verjetno zgolj zaradi pritiska javnosti – nekaj dni po tem opravičil, češ da je pod velikimi psihičnimi obremenitvami in stresom zaradi epidemije. A bilo je več takšnih zapisov. Novinarje javne televizije je označil za golazen. Ko je umrl Janez Stanovnik, je napisal "Končno," zatem pa izbrisal svoj profil na Twitterju. Nekaj dni pozneje se je ustno opravičil še ministru za zdravje, Tomažu Gantarju, in dodal, da bi, če bi bilo treba, tudi odstopil z mesta direktorja bolnišnice. Verjetno Lavre sploh ni pričakoval, da bo minister njegov odstop sprejel. A ga je.
Danes je Janez Lavre spet direktor v Slovenj Gradcu. Ista bolnišnica. Isto delovno mesto. Po poklicu je zdravnik in s tem zapisom je nakazal možnost, da nekomu zavrne zdravljenje, kar bi lahko pomenilo tudi razliko med tem, ali bo nekdo živel ali umrl. Predsednica Zdravniške zbornice Zdenka Čebašek Travnik še zadnjič v tej vlogi pred koncem mandata: "Če bi izbirali na podlagi nekih kriterijev in vrednot, on ne bi mogel biti izbran za direktorja."
A je bil. To je že njegov peti direktorski mandat. Več kot polovica članov v svetu zavoda ga je podprla, in to le malo po tem, ko je 3. januarja bolnišnico obiskala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje in pohvalila dosedanje vodstvo strokovne direktorice Jane Makuc.
Trije razpisi za direktorja so bili; Lavre se je prijavil na drugega, vendar ni dobil zadostne podpore. Zatem so zamenjali članico sveta bolnišnice iz vrst DeSUS, na njeno mesto pa so pripeljali Štefana Šumaha, svetnika SDS v občini Ravne na Koroškem. Znova so glasovali – pet naj bi jih glasovalo za Lavreta, dva naj bi bila proti, dva člana sveta zavoda naj bi bila vzdržana.
Člani sveta so zanj glasovali tudi po tem, ko je v. d. strokovne direktorice Jana Makuc z drugimi predstojniki oddelkov stopila pred kamere in napovedala svoj odstop. Ko je bil Lavre potrjen, je Makučeva res odstopila. "Bolj kot korone se bojim takega vpletanja politike v delo stroke," je dejala.

Lavre se je ob zasedbi direktorskega stolčka znova opravičil.
"Slovensko zdravniško društvo, častno razsodišče, je izreklo Janezu Lavretu opomin. Seveda vemo, da se je za vse te izjave opravičil in pokesal, ampak če je to vzorec – se opravičiš in se ti nič ne zgodi – potem lahko počne vse," meni Čebašek Travnikova.
Vprašali smo dva člana iz Sveta zavoda Splošne bolnišnice Slovenj Gradec – njegovo opravičilo sta sprejela, čeprav sta nakazala, da so takšni zapisi nesprejemljivi. Janezu Lavretu tudi nista zamerila delovanja v bolnišnici Maribor.
Lavre je najprej nekaj let vodil slovenjgraško bolnišnico, nato je kot vršilec dolžnosti prevzel vodenje mariborskega UKC. Odšel je po slabem letu, spremljalo ga je nekaj afer, poleg tega je že prej finančno slabotno bolnišnico zapustil v še slabšem položaju in se znova vrnil v slovenjgraško, ki jo je vodil do odstopa zaradi žaljivih tvitov. Nekateri v lokalnem okolju so mu zamerili tudi to, da je slovenjgraško bolnišnico zapustil.
Na Komisiji za preprečevanje korupcije smo izvedeli, da so obravnavali več prijav zoper njega. Ugotovili so, da je sporno zaposlil dve osebi – svojo življenjsko sopotnico in poslovnega partnerja iz prejšnje bolnišnice. Uveden je bil prekrškovni postopek. Po njegovem odhodu pa je tudi sodišče odločilo, da je Lavre neupravičeno odpustil dva pomočnika, zato je moral UKC Maribor plačati 150.000 evrov odškodnine in oba znova zaposliti.
Lavre tokrat pred člani sveta zavoda: "Jaz sem človek sodelovanja, ne izključevanja. Želim sodelovati z vsemi tistimi, ki želijo sodelovati z mano."
Spomnimo, da je strokovna direktorica s predstojniki oddelkov stopila pred mikrofon in napovedala odstop, če bo Lavre direktor. Na mandat direktorice so vezani tudi vsi predstojniki.
Aleš Logar, član Sveta zavoda Splošne bolnišnice Slovenj Gradec, na vprašanje, ali bo kot član sveta zavoda bdel nad tem, da ne bi bil kdo odpuščen, odgovarja: "Bdeli bomo nad tem, da se bo klima izboljševala, ni klima samo zaradi njega taka, zagotovo bomo bdeli." Na vprašanje, ali misli, da je možno, da bi se to zgodilo, pa pravi, da meni sicer, da ne, a da nikoli ne veš.
Še en član Sveta zavoda slovenjgraške bolnišnice Štefan Šumah pravi, da bodo tudi oni prevzeli odgovornost za vodenje. "Z menjavo direktorja ali lastnim odstopom," dodaja.
Simon Jevšinek, predsednik Sveta zavoda SB Slovenj Gradec, je po Lavretovem imenovanju odstopil. Zatem ga je vlada razrešila tudi članstva v svetu zavoda bolnišnice v Murski Soboti. In menda tudi ni več najbolj zaželen v Svetu zavoda Klinike Golnik.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.