Lansko leto je odmevna raziskava SLOfit razkrila zaskrbljujoče podatke, da se je v času prvega vala epidemije delež debelih otrok povečal za 20 odstotkov, pri več kot polovici otrok pa se je povečal tudi delež podkožnega maščevja.
In še vedno prekomerne telesne teže in debelosti ne jemljemo dovolj resno, meni doc. dr. Vedran Hadžič s Fakultete za šport: "Problem debelosti je povezan tudi s tem, da se tega lotimo bolj zaradi videza kot zaradi zdravja." Vse pojavne oblike raka, srčno-žilnih bolezni in druge bolezni modernega časa so namreč povezane z debelostjo. Debeli ljudje naj bi imeli tudi več zapletov pri prebolevanju covida-19 – pri teh ljudeh je možnost težjega poteka bolezni celo trikrat večja kot pri tistih, ki imajo normalno telesno maso, še pravi Hadžič.
Biti vitek oziroma vitka je danes postalo tudi že vprašanje moralne integritete, piše Metka Kuhar v svoji knjigi o družbeni konstrukciji telesne samopodobe. Debelo in mlahavo telo danes velja za odraz notranjega propadanja in neuspeha. "Za debele ljudi velikokrat pravijo, da so leni, da niso motivirani in da nimajo zadostne samokontrole, ampak to ni res!" svojo trnovo pot osvobajanja iz primeža nizke samopodobe, kritik okolice in čustvenega hranjenja, opisuje Marina Zakič. Njeno življenje se je nenehno vrtelo okoli hrane. Kot otroka so jo hvalili, če je jedla veliko in vse. Hrana je kasneje v najstništvu in čustvenih stiskah postala njena najboljša prijateljica. Počutila se je grdo, manjvredno. Ko ji je tehtnica (takrat je bila še srednješolka) pokazala krepko čez 100 kilogramov, se je odločila, da bo to spremenila, in se lotila zaporedja hudih diet. V treh mesecih je izgubila 30 kilogramov, a so se ti kmalu vrnili. Pridobila je celo kakšen kilogram več.
A ko smo pred tednom dni z ekipo Preverjenega prišli k Marini na obisk, smo zagledali zdravo, lepo in zadovoljno žensko, o kateri človek le stežka verjame, da se je nekoč vrtela v takšnem začaranem krogu. Danes Marina s svojim znanjem dietetičarke pomaga drugim in jih spodbuja na njihovi poti. In kakšen je skrivni recept za uspešno dieto in zdrav način življenja, ob katerem se bodo glave obračale za vami? Preprosto je, pravi Marina: "Najprej naredite dieto v glavi, potem šele na krožniku."
Ekipa Preverjenega se je tako lotila raziskovanja. Kakšna je torej prava dieta v glavi, kakšna je primerna vadba, so ogljikovi hidrati res sovražnik številka ena, je jesti zvečer greh, je res, da lahko jemo kar koli, če se le dovolj gibamo, in podobno? Obiskali smo tudi eno od precej uspešnih skupin na Facebooku, s pomočjo katere ljudje telovadijo kar z domačega kavča, s primerno in zdravo vadbo pa jih vsak dan spodbuja Tina Zager, osebna trenerka in zagovornica predvsem zdravega in ne le lepega in mišičastega telesa.
Prihajajo prazniki in številne dobrote. Se jim je treba upreti? Če upoštevate Marinin rek, prav gotovo ne. Ni namreč zdravih in nezdravih živil, so le zdrave in nezdrave prehranjevalne navade, in skrivna sestavina zdravih prehranjevalnih navad je predvsem to, da znamo spoštovati in ceniti sebe in svoje telo.
Celoten prispevek si lahko ogledate na Voyo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.