Zadeva poteka že avtomatizirano meni Helena Krapež, ki že od lanske pomladi vztraja na protestih. "Čim se pojaviš na protestu, že lahko veš, da boš dobil kazen." Mnogi protestniki pričajo o podobni izkušnji, tudi pisatelj in igralec Andrej Rozman, ki ima že za več kot 1600 evrov neplačanih kazni. "Trdijo, da sem bil na Erjavčevi ulici ob 18.45, pri čemer vem, da me niso legitimirali. Tam naj bi se združeval z več kot 100 ljudmi."
Policija intenzivno spremlja vsak javni shod, zbira informacije in spremlja objave v medijih ter vseh javno dostopnih portalih, razloži Boris Rojs, vodja oddelka za javni red in mir na Generalni policijski upravi (GPU). Zakonska podlaga za ugotavljanje identitete je že ves čas enaka, neglede na epidemijo. "Če policist prekršek neposredno zazna in hkrati ugotovi identiteto, potem je dolžnost policista, da takoj na kraju kršitelja s tem seznani oziroma mi rečemo, da mu prekršek predoči. Vemo, da policisti za vsako ceno niso dolžni plačilnega naloga na kraju izdati, če govorimo o delovanju v množici, kjer gre lahko hitro kaj narobe. Takrat lahko plačilni nalog pošljejo naknadno z dopisom," pojasnjuje.
Letos je na pobudo štirih organizacij nastala Pravna mreža, ki pomaga posameznikom v pravnih postopkih. Obravnavajo že več kot 500 primerov, izpostavi pravnica in vodja pisarne Anuška Podvršič. "Vedno več ljudi je, ki potrebujejo pravno pomoč. S Pravno mrežo sodeluje tudi večje število odvetnikov, ki za posameznike pro bono opravljajo odvetniške storitve. Vložili smo zahteve za sodno varstvo proti samim plačilnim nalogom, ker menimo, da je v postopku prišlo do prekoračitve pooblastil policije."
S hitrim razvojem tehnologije in umetne inteligence postajajo nadzorni sistemi izjemno učinkoviti. V ZDA so avtomatizirani sistem obrazne prepoznave prvič uporabili na množici že pred 20 leti, pove Jelena Juvan iz katedre za obramboslovje Fakultete za družbene vede v Ljubljani. "Nekaj let kasneje je prišlo v javnost, da so takrat na finalu ameriškega nogometa superbowl uporabili tehnologijo za prepoznavo obrazov na občinstvu, in sicer zato ker so med občinstvom iskali posameznike, ki so na seznamu iskanih kriminalcev," razlaga.
Biometrično prepoznavanje obraza ima že mnogo pametnih telefonov, ki nam omogočajo varne spletne nakupe in podobno. Borut Batagelj s Fakultete za računalništvo in informatiko v Ljubljani pa nam je v laboratoriju za računalniški vid skupaj z raziskovalci demonstriral, kako pri nas razvijajo tehnologije obraznega prepoznavanja.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.