Prekmurec Rok Bagoroš je z motorji nastopal in izvajal trike že skoraj na vseh celinah; izpostavi, da dojema motociklizem skoraj tako strastno kot seks. Postal je prvi obraz motociklizma v Indiji in posledično velika zvezda v državi, ki ima največ motoristov na svetu. "Neverjetno, koliko ljudi je prišlo na moj dogodek v Indiji. Spomnim se enega gospoda, ki je prišel s Himalaje, 1500 kilometrov se je peljal, da bi videl šov. Nisem mogel verjeti."
"Motorist mora imeti strah, ki izhaja iz spoštovanja. Tudi najboljšim se zgodi, da zletijo s ceste. Na cesti se najbolj bojim predvsem začetka sezone, ko ceste še niso očiščene in je na njih polno finega gramoza, peska. Če te to v ovinku preseneti, te zanese in to pomeni takojšen padec."
*Število poškodovanih motoristov z leti upada. Leta 2017 je bilo v nesrečah skoraj 20 odstotkov več obravnavanih motoristov kot lani. V večini primerov so bili motoristi sami krivi za nesrečo.
Na dirkališčih so na nevarnih odsekih tako imenovane izletne cone. Na cesti so ovire in drugi udeleženci prometa. Tudi zaradi hitrosti so motoristi v prometu manj opazni in jim drugi udeleženci pogosto nehote izsilijo prednost, pravi Bagoroš.
"Včasih avtomobili sekajo cestne ovinke in si kar naenkrat s komolcem pri njegovem stranskem ogledalu. To je trenutek in če bi bil deset centimetrov bližje njemu, bi bil na tleh." Na naših cestah je vsako leto okoli 2000 novih motoristov. Izpit A-kategorije ima že skoraj vsak deseti državljan.
*Število registriranih enoslednih vozil se je v zadnjih desetih letih povečalo za približno 40.000. V prometu je bilo lani registriranih skoraj 130.000 motorjev in mopedov. Za primerjavo: registriranih avtomobilov je skoraj 1.250.000.
Sebastjan Plevnjak pravi, da se rad vozi z užitkom, najraje vozi s hitrostjo med 60 in 100 kilometri na uro. Začel je na skuterju, zdaj ima 'cestnega kralja'. "Slovenski problem pri vožnji motoristov ali pa skuteristov je to, da niso enakovredni udeleženci v prometu. Skuterji so narejeni za to, da lahko prehitiš stoječo kolono. Za to so se 'rodili', za to jih imajo v Parizu in Milanu, pri nas pa bi te vozniki najraje zrinili s ceste."
Njegov motor je velik skoraj toliko kot avtomobil, na njem so celo zvočniki, da lahko med umirjeno vožnjo uživa v glasbi. Za vso dodatno opremo je zapravil več tisoč evrov. Meni, da te lahko modifikacija sanjskega stroja povsem zasvoji.
"Lastniki motorjev te znamke so tudi direktorji in zdravniki, ki iščejo sprostitev. Ko si na motorju, si enakovreden; lahko se spustiš na neko otroško raven in uživaš v svobodi, pogovoru, izmenjavi mnenj."
*Največ motoristov je starih med 41 in 50 let, sledijo jim tisti, ki so stari od 61 do 70, takoj za njimi so motoristi, stari od 51 do 60 let. Zanimivo je, da je več motoristov starih več kot 80 let, kot pa je tistih med 25 in 30 leti.
Dobrih 20 let po legendarnem filmu Goli v sedlu se je rodil Žiga Petek. On je nova generacija 'čoperistov', ki z unikatnimi predelavami legendarnih strojev navdušuje motoriste.
"V bistvu nočem voziti 'plastičarjev', ampak nekaj, česar ne vidiš vsak dan na cesti. Moje poslanstvo je, da druge osrečim z uresničevanjem želja, kako naj bo videti njihov motor. Važno je, da tudi drugi živijo svoje sanje, tako kot jih jaz."
*Trenutno je kar 90 odstotkov motoristov moškega spola, čeprav število ženskih voznic z leti narašča.
Hermina Steržaj je prvi motor kupila za 30. rojstni dan. Pravi, da se ji je življenje povsem spremenilo – kot da bi se znova rodila. "Se mi zdi, da sem pridobila samozavest, naučila sem se reči ne. Ugotovila sem, da je zelo pomembno, da delaš v življenju stvari, ki jih imaš rad. Tako sem v roku enega leta pustila službo, odprla podjetje in tako naprej."
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.