Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom umre okoli pet ljudi na leto (brez požarov in samomorov). Pravo število vseh zastrupljencev pa ni znano, saj večine blagih in kroničnih zastrupitev s CO ne prepoznamo. Blage zastrupitve lahko potekajo tudi daljši čas in se kažejo s poslabšanjem učnega uspeha otrok in težavami v službi pri odraslih, lahko pa tudi z različnimi duševnimi težavami. Znaki blagih zastrupitev niso značilni in so zelo podobni virozam, na primer gripi.
Vsak sum na zastrupitev z ogljikovim monoksidom moramo vzeti zelo resno in se zavedati, da zastrupitve z ogljikovim monoksidom lahko povzročijo trajne okvare možganov z motenim spominom in mišljenjem, težavami pri učenju in pogostimi glavoboli, opozarja doc. dr. Miran Brvar s Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo ljubljanskega Kliničnega centra. V Centru za zastrupitve so na primer zdravili študente, ki so se zastrupili z ogljikovim monoksidom in zaradi težav s spominom niso mogli nadaljevati šolanja. Podobne težave s spominom po zastrupitvi z ogljikovim monoksidom so se pojavile tudi pri komercialistki, ki si ni mogla več zapomniti cen in telefonskih številk ter ni mogla nadaljevati z delom, pripoveduje Brvar.
Da bi se izognili nesrečam zaradi zastrupitev z ogljikovim monoksidom, je treba poskrbeti za učinkovito preventivo, pri čemer so najpomembnejši dejavniki pravilna izbira, namestitev, vzdrževanje in redno servisiranje gorilnih naprav, kot so peči, štedilniki in grelniki prostora ali vode. Po zakonu bi moral tudi vsak uporabnik, ki ima vgrajene kurilne naprave in te jemljejo zrak iz prostora, obvezno v prostoru imeti vgrajen merilnik ogljikovega monoksida. A tega ne upoštevajo vsi, opozarjajo na Slovenskem združenju za požarno varnost.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.