Zanimalo nas je, kako se danes zabavajo predvsem mladi in ali je res toliko podtikanj drog v pijačo, predvsem vedno bolj med mladimi priljubljene droge GBL, gamabutirolaktona, ki se v telesu presnavlja v GHB in jo uporabljajo kot nadomestek za alkohol. Učinki so podobni, a je cenejši in lahko dostopen, saj se ga da večinoma naročiti kar prek spleta. V nekaterih državah zaradi industrijske uporabe, je namreč čistilo za rjo, ni prepovedan.
V nočni reportaži Anamarije Ficko so z novinarko odprto govorili študenti in srednješolci, ki jih je obdobje korone postaralo. Pripovedovali so, da se zdaj raje zabavajo v zaključenih družbah in nimajo velikih želja po širših druženjih. Tako imenovani housiči, zabave pri nekom doma, so zdaj in. Še vedno pa iz mode niso niti lokali niti klubi, kjer je drog veliko, so ji pripovedovali, tudi podtikanj, kar opažajo tudi na DrogArtu, kamor se zadnje čase zatekata GHB in GBL, drogi, ki človeka hitro fizično zasvojita. Vedno več je ljudi, ki ne morejo iz začaranega kroga odvisnosti.
Izredno nevarna, a lahko dostopna droga
Irena Pan pa v svojem prispevku ugotavlja, da je GHB izredno nevarna droga, saj lahko že kapljica preveč povzroči nezavest in celo komo. Število žrtev posilstev zaradi te droge narašča, tako tistih, ki jim je bila droga podtaknjena v kozarec s pijačo, kot tudi tistih, ki so bile same udeležene na teh zabavah, pa so šle stvari veliko predaleč, oziroma dlje, kot so bile pripravljene sodelovati.
Večina žrtev si tega ne upa prijaviti, tako zaradi sramu in krivde, kot tudi zaradi tega, ker je prisotnost GHB v krvi težko dokazati, saj izgine že čez nekaj ur. Žrtvam pa pogosto pred pričami ponudijo že druge droge ali alkohol, da bi bile v morebitni policijski preiskavi ali sojenju neverodostojne priče.
Prispevka si lahko ogledate na Voyo.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.