Družina Kamplet je glasbena družina: oče je skladatelj, mama flavtistka. In čeprav brata vsak dan za klavirjem presedita ure in ure, najdeta čas tudi za šport in druge hobije, med katerimi je tudi modelarstvo. Adamova strast so kuhanje, peka, slikanje in uglaševanje klavirja, obožuje pa stare stvari, zato v njegovi sobi skorajda ni kosa pohištva, mlajšega od sto let. Nejčeva strast so stare knjižne zbirke in prebiranje modrosti o globini duše, oba pa rada izumljata – zadnja novost je bil zvočnik, izdelan iz odsluženih orgelskih piščali. Poleg tega, da postaneta koncertna pianista, pa imata še eno skupno željo: postati pilota. In menda se bosta – Nejc poleg dveh podiplomskih študijev v Gradcu in Hannovru, Adam poleg gimnazije in študija na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu – lotila še pridobitve licence za pilota motornega letala.
Nedaven veliki uspeh
Nase sta z izjemnim uspehom spet opozorila pred kratkim, ko se jima je na mednarodnem tekmovanju Franza Liszta v Španiji kot edinima Slovencema v izjemno močni mednarodni konkurenci uspelo uvrstiti v sam svetovni vrh. Starejši, 23-letni Nejc, je pometel s kar 146 pianisti iz 40 držav, za dve točki ga je prehitel le britanski kolega Vincent Ling, kar je izjemen dosežek. Tudi mlajši, 17-letni brat Adam, je v svoji kategoriji med 90 nastopajočimi iz kar 33 držav pristal med prvonagrajenci.
Mednarodno klavirsko tekmovanje Franz Liszt Award, ki ga organizira Centro de perfeccionamiento musical auditori de la Mediterrania, je zaradi trenutnih koronskih ukrepov potekalo izključno po spletu. Brata sta tako morala žiriji poslati posnetke. "To pa ni isto kot v živo," sta do takšnega tekmovanja kritična oba brata. "Noben mikrofon ali zvočnik ne more poustvariti naravne človeške energije, ki jo umetnik vnese v prostor. Tudi zvok je le njegov približek. Kot bi si le predstavljali, kako nas topli sončni žarki božajo po roki," je ob svojem novem uspehu kritičen Nejc Kamplet. Nejcu namreč glasba pomeni vse. Njegov cilj je postati koncertni pianist in svetovne odre napolniti z večnostjo, kot rad opiše glasbo. In to mu že zelo dobro uspeva. Mariborski čudežni deček je že zdaj eden najuspešnejših pianistov mlajše generacije. Njegovi solistični nastopi se vrstijo tako po Evropi kot v Ameriki, na Japonskem in v Novi Mehiki, nastopil je celo v zdaj še slovitejšem Vuhanu. Prejel je številne visoke nagrade na svetovno znanih tekmovanjih, zato so ga letos povabili tudi na eno najprestižnejših tekmovanj na svetu – na 16. Rubinsteinovo tekmovanje v Izraelu.

Veliki dosežki
Že od mladih let Nejc Kamplet aktivno sodeluje na različnih glasbenih festivalih po Sloveniji in v tujini, kot so na primer Festival Ljubljana, Festival Lent, Festival Maribor, EUNICmusicfest – Evropski nacionalni inštitut za kulturo, Carpe Artem, Les Nuits Pianistiques, Noč slovenskih skladateljev in Arsonore. Kot solist je nastopil z orkestrom SNG Maribor, s Simfoničnim orkestrom Festine, s Komornim orkestrom Ljubljanske filharmonije, z državnim opernim orkestrom v Banski Bystrici, z orkestrom slovaške Sinfoniette, s Simfoničnim orkestrom iz Harbina in z vuhansko filharmonijo. Sodeloval je z različnimi dirigenti, kot so Džjao Jang, Džin Hjun Baek, Pawel Przytocki, Wolfgang Harrer, Živa Ploj Peršuh, Tajdžung Li, Benjamin Pionnier, Igor Bulla itd., se dodatno izpopolnjeval na seminarjih pri številnih svetovno znanih pianistih, kot so Jacques Rouvier, Arie Vardi, Dajdžin Kim, Mikhail Voskresensky, Aleksandar Madžar, Ian Hobson, Grigory Gruzman, Robert Levin, Ruben Dalibaltayan, Aquilles D. Vigne, Arbo Valdma, Sofya Gulyak in drugi. Na podlagi svojih izjemnih dosežkov je prejemnik štipendij slovenskega Ministrstva za kulturo ter Občin Maribor in Gradec.
Pomembnejši izmed njegovih številnih uspehov s klavirskih tekmovanj so:
– prva nagrada na Yamahinem štipendijskem tekmovanju na Dunaju leta 2020,
– prva nagrada in štipendija na tekmovanju sklada “Hildegard Maschmann” na Dunaju leta 2019,
– prva nagrada na spletnem tekmovanju “Franz Liszt Award” leta 2021,
– tretja nagrada solistično in druga nagrada štiriročno na 9. tekmovanju “New York International Piano Competition” v New York Cityju v ZDA leta 2018,
– prva nagrada na štipendijskem tekmovanju “Martha Debelli” na Univerzi za glasbo v Gradcu leta 2017,
– prva nagrada na 4. tekmovanju “Euregio Piano Award” v Geilenkirchnu v Nemčiji leta 2016,
– druga nagrada na 15. tekmovanju za mlade pianiste “Ettlingen International Piano Competition” v Ettlingenu v Nemčiji leta 2016,
– prva nagrada in nagrada EMCY na 6. tekmovanju “Young Academy Award” v Rimu v Italiji leta 2016,
– dve prvi in več posebnih nagrad na 2. in 3. ediciji tekmovanja “Forum per tasti” v Banski Bystrici na Slovaškem leta 2015 in 2018,
– prva nagrada na tekmovanju “Grand prize Virtuoso” v Londonu leta 2015,
– prva in posebna nagrada na tekmovanju “Jurica Murai” v Varaždinu na Hrvaškem leta 2015,
– pet zlatih plaket in nagrade s slovenskih nacionalnih tekmovanj Temsig v letih 2007, 2010, 2011 (v komorni zasedbi), 2013 in 2016.
Glasba nas dela ljudi
Raziskave kažejo, da lahko ena ura glasbe na dan ublaži bolečine tudi do 20 odstotkov. Glasba blaži depresijo in težave s spanjem, otroci, ki se ukvarjajo z glasbo, lažje zdelujejo šolo, ob glasbi se umirijo še nerojeni otroci, najbolj pozitiven vpliv pa naj bi imela prav klasična glasba. Nejčeva in Adamova mama Valerija Kamplet, ki poučuje flavto in komorno igro na Konservatoriju za glasbo in balet v Mariboru in na Glasbeni in baletni šoli Antona Martina Slomška v Mariboru, meni, da bi bil svet mnogo lepši, če bi lahko vsak otrok igral kakšen inštrument. Nejc se ji pridružuje s citatom enega svojih najpriljubljenejših avtorjev, velikega weimarskega klasika Johanna Wolfganga von Goetheja: "V glasbi delujejo skrite sile v najvišjem smislu. Sega namreč tako visoko, da je razum ne more obseči, in iz nje prihaja učinek, ki vse obvladuje, a ga nihče ne zna razložiti."

KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.