Sicer pa dve zgodbi sodobnega sveta. Najprej o prevarah.
Te so od nekdaj, vedno so žrtve podobne, pogosto starejši, osamljeni, bolni. Pred leti smo poročali o bizarni zgodbi, na nas so se obrnili otroci starejšega para, ki sta za domnevno zdravilno napravo zapravila skoraj celo pokojnino. Prodajalec, ki je hodil od vrat do vrat, ju je prepričal, da je njegova naprava tako rekoč čudežna, saj naj bi, kot je dejal, vlekla bolezen iz telesa ... Šlo je za posebno posodo, v kateri namakaš noge in se na lastne oči lahko prepričaš, da gre vse slabo ven, saj začne voda počasi spreminjati barvo, v nekakšen rjast odtenek.
Prepričala sta se in kupila, kot rečeno, za eno pokojnino. Ko sta pridobitev pokazala sinu, je ugotovil, da gre za povsem navadno plastično vedro, ki ga kupiš za nekaj evrov, spretni prodajalec pa je vanj vtaknil železno palico, ki je potem v vodi oksidirala in od tod rjavkasta barva vode. Edina zdravstvena posledica je bila, da se je gospa še prehladila, ker je toliko časa držala noge v mrzli vodi.
V času spleta je še huje.
Pripovedovali bomo zgodbo o gospe, ki je na spletu spoznala domnevnega ameriškega vojaka na služenju v Afganistanu. Komunikacija je potekala nekaj mesecev, postala sta prijatelja, gospa pa mu je v tem času nakazala svoje življenjske prihranke, več kot 50 tisoč evrov. Ko je denarja zmanjkalo, se je umaknil tudi domnevni vojak, gospo pa je to tako potrlo, da se je odločila za samomor.
Skoraj zagotovo gospa ni komunicirala v resnici z vojakom, gre za mrežo dobro izurjenih mednarodnih prevarantov, ki po celem svetu lovijo svoje žrtve. Na bankah pripovedujejo, da je takšnih primerov veliko. Tako je v nekem manjšem kraju na banko prihitela razburjena gospa, ki je takoj hotela ves svoj denar, ker da jo bo zdaj zdaj obiskal igralec Bradley Cooper z zasebnim letalom.
Posledice, včasih tudi usodne, jih ne zanimajo
Druga zgodba je prav tako povezana s svetovnim spletom, na nek način pa tudi z ameriškimi volitvami. QAnon, še vedno napol skrivnostno gibanje, ki po vsem svetu pridobiva vedno več privržencev, njihovo število se širi skoraj tako kot število okuženih s koronavirusom, eskponentno. Začelo se je pred tremi leti, z objavami, namigi, zarotami.
Eden prvih, ki je verjel, je bil družinski oče, prostovoljni gasilec, predan vernik in tako naprej. Ker je verjel, da je zelo priljubljena družinska restavracija v Washingtonu v resnici sedež mreže pedofilov, ki ugrabljajo in zlorabljajo otroke, ena vodilnih pri tem naj bi bila Hillary Clinton, je tja prišel polno oborožen, pripravljen streljati. Ugotovil je lahko le, da gre za povsem običajno restavracijo, ki celo kleti, v kateri naj bi se to dogajalo, sploh nima.
Domneven boj proti mednarodni zlorabi otrok je sploh glavni motiv Qanona, s katerim pritegnejo kar nekaj privržencev. Nihče izmed teh sicer dobromislečih ljudi ne bo videl zlorabe otrok v svoji bližini. 93 odstotkov seksualnih zlorab se zgodi v krogu družine, znancev.
Temu dodajo še liberalne 'Holivudarje', judovske filantrope, bogataše, demokrate, globoko državo, kabalo, zdaj še virus in nastane svetovna zarota. V marsičem retorika, ki spominja na sovražno retoriko iz 30. let prejšnjega stoletja. Tej svetovni zaroti se, po njihovem prepričanju, upira samo en človek, in to je Donald Trump. Ki je tudi največji borec proti elitam in korupciji.
Ko enkrat padeš v to, je kot v zajčjo luknjo, greš globlje in globlje, po različnih razpletenih rovih. Vmes spretni manipulatorji nastavljajo drobce, namige. Recimo, kaj je hotel povedati Donald Trump, ko je 5. oktobra 2017 dejal: "Morda pa je to samo zatišje pred viharjem." Pa da je, ko je nerodno mahal z rokami, v resnici risal znamenje Q. Trump je imel rumeno kravato. Zato, ker je tako hotel sporočiti, da virusa ni. Rumena barva je barva zastave na ladjah, s katero sporočajo, da so vsi zdravi.
Strokovnjak, epidemiolog, doktor Fauci pa je postal tako osovražen, ker je nasprotoval Trumpu, da zaradi groženj potrebuje posebno varovanje. Ena izmed njihovih priljubljenih krilatic je: "Mi smo novice, uživaj v predstavi." Namigujejo na apokalipso, konec sveta.
No, nekdo si je pri ustvarjanju teh domnevno pomembnih in povednih misli in sporočil pomagal s pop kulturo osovraženega Hollywooda. Večino izrekov je vzel kar iz filma Ridleyja Scotta iz leta 1996. Če se spomnimo prvega dela filma Umri pokončno, kjer je genialni Alan Rickman zlobnež, ki zahteva milijone, za boj osvobodilnega gibanja nekje v Hondurasu.
Ko ga nekdo izmed njegovih vpraša, spoštljivo, za kaj se borijo, odgovori nekako takole: "Pojma nimam, koga briga, našel sem jih v časopisu, mene zanimajo milijoni." Večina privržencev je povsem običajnih, lahko je to vaš prijazen sosed, vaš zobozdravnik, učiteljica v šoli, prodajalka in tako naprej. Vsakdo se lahko najde v ponujenih, na videz zapletenih, pa vendar skrajno poenostavljenih razlagah. V ZDA je tudi že več kot 30 ljudi, ki so kandidirali za kongres, odkrito podprlo QAnon.
Povprečni, fini ljudje, bi rekli, ampak ne preveč izobraženi, pa ki jim gre verjetno neprestano majčkeno na živce, da so obkroženi z ljudmi, ki malo več vedo od njih. Rahel občutek manjvrednosti še krepi dejstvo, da se jim zdi svet hiter in zapleten. Zdaj pa so končno našli nekaj, kar obvladajo, za kar so prepričani, da so sami odkrili in raziskali na spletu, kjer je vse logično in povezano, še več, našli so nekaj, kjer so pred drugimi, imajo večje znanje in vedenje o pravih vzvodih in ozadju tega, kako potekajo stvari na svetu.
Ni prvič, prav gotovo, tako je leta 1844 nek profet napovedal konec sveta. Ker se je pisal Miller, so se njegovi sledilci najprej imenovali mileristi. Ko na napovedani dan konca sveta ni bilo, to njihove vere ni prav nič omajalo. Kot parafraza Hegla, če dejstva ne ustrezajo našim prepričanjem, toliko slabše za dejstva! Danes se mileristi imenujejo adventisti, v svetu pa jih je okoli 20 milijonov.
Vse več je zavračanja razuma, objektivnosti, pridobitev razsvetljenstva, po drugi strani širjenja paranoje, populizma, podkrepljenega z religijo. Takšna in podobna gibanja se običajno bolj izrazito pojavijo v času velikih gospodarskih in socialnih sprememb, posebej v obdobju, ko so še bolj očitne gromozanske razlike v tem, kar ima peščica, in v tem, kar večina nima. Na koncu vedno, žal, pristanemo pri istem. Pa še to, različne teorije zarote so mi bile včasih zabavne, zdaj pa so se mi povsem uprle.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.