Na proslavi ob koncu 2. svetovne vojne je v Slovenskem narodnem gledališču v Mariboru prvič odmevala Kajuhova pesem, deklamirala jo je prav Nada Tarman. Skoraj 80 let kasneje je za oddajo Preverjeno, tako kot tistega 3. junija 1945, ponovno recitirala najbolj znane verze pesmi Materi padlega partizana: "Lepo je, veš, mama, lepo je živeti, toda, za kar sem umrl, bi hotel še enkrat umreti!" Bistro, jasno, pronicljivo in iskrivo. Z žarom in življenjsko energijo, ki ju ne bi pripisali gospe, ki bo 2. aprila dopolnila že 101 leto.
Na predvečer kulturnega praznika v oddaji Preverjeno tudi o tem, zakaj je Kajuhu posvečeno letošnje leto in zakaj "Kajuhovo leto" ni bilo že leto 2022, ko je minilo 100 let od njegovega rojstva. Zakaj v dokumentih o Kajuhovi smrti piše, da je bil ubit 'smejoči bandit'? Komu je, le nekaj trenutkov pred smrtjo, namenil nasmeh?
Govorili smo s hčerjo Marte Paulin – Brine, partizanke, ki jo je spoznal v Bazi 20. Bila je ena najpomembnejših žensk v njegovem življenju, ki je pomembno zaznamovala Kajuhove zadnje mesece življenja in pomagala pri izdaji njegove prve pesniške zbirke, ki je nastajala med znamenitim pohodom XIV. divizije. V zavetrju napol podrte barake, v snegu in mrazu.
Leta 1953 je bil Karel Destovnik - Kajuh razglašen za narodnega heroja. Danes njegovo ime nosi kar 39 ulic, kar je peto najpogostejše ime slovenskih ulic, od slovenskih pisateljev imata več ulic le še dva slovenska pesnika – Prešernovo ime nosi 45 ulic, Cankarjevo pa 44. Po Kajuhu je poimenovana tudi ulica v Beogradu, prestolnici nekdanje Jugoslavije. Poet številnih psevdonimov je umrl star 21 let, do leta 2021 so bile njegove pesmi prevedene že v 21 jezikov.
Več pa v oddaji Preverjeno danes ob 22:20.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.