"Bil je petek popoldne, po stanovanju sem iskala en karton, kamor bom nekaj napisala, da povem svoje, ker bruhanje negative po internetu ni moj način. Je bilo rečeno samo, da bodo prispevki preloženi, za obdobje dveh let, takrat pa mi je zavrelo. Sem se postavila na Trg republike in sem tam stala, hitro so prišli policisti. Identificirali so me, nekaj so se po 'voki-tokijih 'pogovarjali, ali me zdaj kaznujejo ali ne. So rekli: v redu, pustite jo, da tam stoji. In pol sem stala, večina ljudi, ki je šla mimo, me tudi pogledala ni," je opisala Urška Božič.
Poplava dela na črno
Potem so se začeli valiti odzivi po spletu. Kmalu zatem se je država odločila, da bodo odpisali prispevke vsem s.p.-jem. A Urška in njen mož, tudi z lastnim podjetjem, sta morala dejavnost zapreti. Poleti sta spet začela delati, zdaj je država znova zaprla vse dejavnosti. "Vse, kar so naredili, je samo poplava dela na črno. Mislim, da bi veliko boljše pogoje lahko zagotavljali, če bi delali v salonu po nekih strogih predpisih. Zdaj, ko se dela po garažah, dnevnih sobah, je veliko večja možnost prenosa virusa," pravi Božičeva.
Podobno pripoveduje tudi Kristijan Petek iz frizerske hiše v Celju. 20 ljudi ima na čakanju. Kot vodja Sekcije frizerjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) za celjsko regijo poudari, da jih moti predvsem to, da ni nikakršnega kompromisa, ki bi ga lahko sklenili z vlado. Da se po čudnem ključu odločajo, katera panoga bo delala in katera ne.
"Lahko rečem, da v vseh obrobnih državah, in tudi širše, frizerski saloni delujejo - seveda s sanitarnimi in razkuževalnimi ukrepi, kar absolutno mora biti," razlaga Petek. Prav te dni je dobil podatke za celjsko regijo – zaradi covida-19 je s poslovanjem prenehalo 438 gospodarskih subjektov, od tega je bilo 10 frizerskih ali frizersko-kozmetičnih salonov.
Daleč najbolj na udaru, sploh po številu zaposlenih in že zaprtih lokalih, pa je gostinstvo. Gostinec Blaž Cvar z več kot 200-letno tradicijo gostinstva v družini, na tej lokaciji 100-letno, sam je peta generacija. Je predsednik Sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS. Zaskrbljen pove, da je od aprila do danes na področju gostinstva brez zaposlitve ostalo 6400 ljudi; če bi dodali še ostale panoge v turizmu, je skupno brez zaposlitve že 9600 ljudi.
Medtem ko pomoč države v Avstriji dobijo vsi, ki so zaprti, so pri nas pogoji, veliko je administrativnih nejasnosti, sami bi morali zaposlenim pokriti 40 odstotkov plače. "Osnutek pomoči, kot smo ga pred nekaj urami prvič videli, kaže, da ne bomo mogli obdržati zaposlenih," pove Cvar.
Ocenjujejo, da bi bilo lahko v naslednjih tednih, mesecih 20.000 brezposelnih v gostinstvu. Med njimi je že 30 zaposlenih lokala Kucha. Po spletu je zaokrožilo pismo slovesa - zaprtje omenjenega lokala v Ljubljani: "Žal vam moram sporočiti, da se bistro Kucha ne bo več odprl. Ne Bežigrad ne Arkade. Drugi 'lockdown' je zabil žebelj v krsto. Se opravičujem za tišino in neodpisovanje v zadnjih treh tednih, ampak v viharju bankrota ni lahko najti zavetja."
Trije prijatelji so skušali ponuditi drugačno hrano, nepredelano, okusno, skoraj izključno vegansko. V kateri bi uživali vsi. Začeli so z bistrojem, dodali so svoje izdelke, skušali so zgraditi blagovno znamko. Vse bolj jim je uspevalo. Marec 2020 je obrnil njihovo zgodbo drugam.
Alenka Peterlin je ravno prejšnji mesec odprla svoj s.p. v Dolenjskih Toplicah. Do spomladanskega prvega zaprtja je imela redno zaposlitev 10 let, zaradi koronavirusa jo je izgubila. Prejšnji mesec ji je potekla pomoč Zavoda RS za zaposlovanje. Opremo je imela že od prej, zaposlitve ni bilo, zato je morala začeti delati. Oktober je poslovno cvetel. Zdaj studio sameva. "Zanimivo je, da se ravno v tem času povečuje povpraševanje po družinskem portretiranju, k meni prihajajo stranke iz vse Slovenije, različnih krajev in občin, ki pa zdaj zaradi omejitev NIJZ ne morejo priti." In ker je s.p. odprla šele prejšnji mesec, ni med prejemniki državne pomoči.
V oddaji Preverjeno smo tako s pomočjo številnih zgodb pokazali, kaj se trenutno dogaja z obrtniki, podjetniki, ki počasi obupujejo. In kako lahko morda najdete neko pozitivno zgodbo tudi zase.
KOMENTARJI (552)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.