V oddaji Preverjeno smo govorili s preiskovalno novinarko in urednico portala Oštro, Anuško Delić, ki z ekipo novinarjev objavlja zgodbe iz Pandorinih dokumentov. Sodelovali so tudi pri razkritju Panamskih, Rajskih in FinCen dokumentov. Opažajo, da je v zadnjih sedmih letih prisotnost Slovenije v davčnih oazah čedalje večja. "Pri Panamskih dokumentih smo imeli na koncu okoli 3000 zadetkov zgolj na iskalni termin Slovenija, tokrat imamo zadetkov okoli 9000, torej kar trikrat več, poleg tega je kakovost informacij veliko boljša."
Po zelo konservativnih ocenah OECD v davčnih oazah vsako leto izgine osem odstotkov svetovnega premoženja ali 427 milijard dolarjev. V raziskavi State of Tax Justic 2020, ki nam jo je posredoval Ekvilib Inštitut, vidimo, da v Sloveniji zaradi davčnih oaz vsako leto izgubimo 213.882.104 ameriških dolarjev. 97 milijonov optimizirajo koorporacije in 117 milijonov posamezniki. V praksi to pomeni, da je vsak Slovenec letno oškodovan za okoli 100 evrov.
Medtem ko DDV z leti narašča, se je od leta 2000 davek na dohodek pravnih oseb znižal za kar tretjino. Povprečno s 34 na 24 odstotkov. Ljudje za kruh in maslo plačujejo več, dobiček posameznikov pa je čedalje manj obdavčen. Države tudi v EU celo tekmujejo, katera bo davčno bolj ugodna za lastnike kapitala.
Celoten prispevek si lahko ogledate na Voyo.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.