Nekdanja ministrica za kohezijo Alenka Smerkolj, ki je postala znana predvsem po eksotičnih službenih potovanjih, je izdala lastnoročno napisan list papirja, s katerim je za sledenje zaposlene odobrila do 9000 evrov. Detektivi so ji sledili več kot mesec in pol, s fotografijami in videoposnetki pa so zabeležili popolnoma vse, kar je počela - od sprehodov v gozd do nakupov.
Ker je nadrejeni želel preveriti, ali zaposlena v službi Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko krši bolniško odsotnost, je namreč najel zasebnega detektiva.
Kot pove predsednik sindikata državnih organov Frančišek Verk, je detektiv zaposleno zalezoval, jo slikal (tudi njene bližnje) in spremljal vsak njen korak. V več straneh dolgem zapisniku je zapisano vse, kar je mesec in pol počela zaposlena v času bolniške. Tudi to, da je kupovala tapete.

"Vsakič, ko sva se srečala, je bila bolj uničena, ker je ves čas razmišljala o tem, kaj vse so utegnili njeni zasledovalci posneli," pripoveduje Verk. A njeni zasledovalci pri zdravniku niso preverili, da zaposlena v resnici ni imela nikakršnih omejitev gibanja, hkrati pa bi jo lahko spremljali samo prvih 30 dni bolniškega staleža. V tem času namreč delodajalec plačuje nadomestilo plače.
Zaposlena je bila medtem na bolniški že več kot 50 dni. Ob vsem tem pa je nenavadno, da je nekdanja ministrica za kohezijo Smerkoljeva za ta primer izdala kar ročno zapisan dokument, ki dovoljuje, da za sledenje z detektivom potrošijo do največ 9000 evrov.
Zadevo smo preverili v službi vlade za razvoj, kjer so nam potrdili, da je ministrica dokument res napisala.
Detektivski nadzor ni pokazal nič posebnega. Primer je zdaj na sodišču.
KOMENTARJI (332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.