Slovenija

Pravila predčasnega glasovanja

Ljubljana, 12. 09. 2008 10.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Državljani smo dobili na dom brošuro o tem, kako in kje glasovati na parlamentarnih volitvah. Lahko se glasuje tudi po pošti, v bolnicah in zaporih, poskrbljeno pa je tudi za invalide.

Volivci, ki so vpisani v volilni imenik, praviloma glasujejo na volišču v kraju stalnega prebivališča. S strani okrajne volilne komisije prejmejo tudi obvestilo o številki in sedežu volišča ter o zaporedni številki, pod katero so vpisani v volilni imenik. Obvestilo je informativne narave in ni nujno, da ga volivec prinese s seboj na volišče, je pa zaželjeno. Če volivec slučajno obvestila ni prejel, naj se odpravi na volišče, na katerem glasujejo drugi njegovi družinski člani oziroma ki je najbližje njegovemu prebivališču.

Volilna škatla
Volilna škatla FOTO: Dare Čekeliš

V Državni volilni komisiji opozarjajo, da se obvestila volivcem pošiljajo na naslove, kot imajo prijavljeno stalno prebivališče (naslov na osebnem dokumentu) in ne na naslov morebitnega začasnega prebivališča.

Uradna objava list kandidatov za vse volilne enote in po vseh volilnih okrajih je objavljena tudi na spletni strani: www. dvk.gov.si.

Možnost predčasnega glasovanja

Predčasno glasovanje (za volivce, ki bodo na dan glasovanja odsotni iz kraja stalnega prebivališča) poteka na posebnih voliščih na sedežih okrajnih volilnih komisij (na vseh upravnih enotah, v Ljubljani tudi na izpostavah Ljubljana Vič, Ljubljana Moste Polje, Ljubljana Šiška in Ljubljana Bežigrad), v torek, 16. septembra 2008, v sredo 17. septembra 2008 in v četrtek 18. septembra 2008. Volišča so odprta med 9.00 in 17.00.
Volivec lahko na predčasnem glasovanju glasuje samo na svoji okrajni volilni komisiji (na svoji upravni enoti, na območju katere ima prijavljeno stalno prebivališče). Ni mogoče na primer, da bi volivec iz Maribora na predčasnem glasovanju glasoval v Ljubljani. Volivec mora imeti s seboj osebni dokument, po možnosti pa tudi obvestilo okrajne volilne komisije, katero je njegovo matično volišče.

Glasovanje za starejše osebe, v bolnicah in zaporih

Volišča bodo odprta v nedeljo, 21. septembra 2008, med 7. in 19. uro. Volivec naj ima s seboj osebni dokument (osebno izkaznico, potni list ali vozniško dovoljenje), ki izkazuje njegovo identiteto.

Volivci, ki so v domovih za starejše občane, pa nimajo stalnega prebivališča v domu, ki se bodo nahajali na zdravljenju v bolnišnici oziroma ki bi bili v zaporu oziroma priporu, lahko zahtevajo glasovanje po pošti. Zahtevek se vloži pri okrajni volilni komisiji, na območju katere ima volivec stalno prebivališče (glej seznam OVK z naslovi – sedeži so na upravnih enotah). Obrazec zahtevka se lahko dobi v zavodu, kjer se volivec nahaja ali pa se stiska s te spletne strani.

Zahtevek za glasovanje po pošti mora biti vložen pri okrajni volilni komisiji najpozneje 10 dni pred dnem glasovanja, to je do četrtka, 11. septembra 2008. Zahtevek mora biti podpisan s strani volivca, lahko se pošlje po pošti ali po faksu, lahko tudi skenirano po elektronski pošti.

Opomba:
Glede na določbe 72. člena Zakona o volitvah v državni zbor, se v volilnem imeniku pri volivcu, ki mu je bilo poslano gradivo za glasovanje po pošti, naredi oznaka. Volivec v nedeljo, 21. septembra 2008, ne bi mogel voliti na volišču, kjer je vpisan v volilni imenik (na primer, če je zahteval glasovanje po pošti, pa je bil odpuščen iz bolnice in gradiva ni prejel, vseeno ne bi mogel glasovati na volišču).

Glasovanje na posebnih voliščih

- za volivce, ki nimajo stalnega prebivališča na območju okraja ter

- za državljane Republike Slovenije, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji (izseljenci), pa želijo glasovati 21. septembra 2008 v Sloveniji.

Mnogo volivcev se na dan glasovanja iz različnih razlogov nahaja izven kraja stalnega prebivališča (na primer na vikendu, študenti itd.). Vsaka okrajna volilna komisija je določila tudi eno posebno volišče (poimenovano v volilnem žargonu OMNIA), na katerem bodo glasovali volivci, ki so iz drugega kraja (na primer volivec iz Maribora želi glasovati v Ljubljani, volivec iz Lendave želi glasovati v Piranu itd.). Volivci, ki želijo glasovati v nedeljo, 21. septembra 2008, na takem volišču, morajo to svojo namero sporočiti svoji okrajni volilni komisiji (tam, kjer imajo prijavljeno stalno prebivališče – na svoji upravni enoti), najpozneje 3 dni pred dnem glasovanja, torej najpozneje do 18. septembra 2008. Zahtevek se vloži pisno, lahko na posebnem obrazcu.

Volivec, ki se je pravočasno prijavil pri svoji okrajni volilni komisiji, se v nedeljo 21. septembra 2008, med 7.00 in 19.00  zglasi na posebnem volišču v kraju, ki si ga je izbral.

Opomba: Na primer, volivci iz drugih delov Slovenije, ki želijo glasovati v Ljubljani na posebnem volišču, pošljejo zahtevek svoji okrajni volilni komisiji – upravni enoti, v zahtevku pa se prijavijo za glasovanje v IV. enoti 5. okraj; sedež volišča je v Ljubljani, Proletarska 3, športna dvorana Moste.

Glasovanje na domu

Po določbah 82. člena Zakona o volitvah v državni zbor, lahko volivec, ki se zaradi bolezni ne more osebno zglasiti na volišču, zaprosi za glasovanje na domu. Zahtevek – sporočilo se pošlje svoji okrajni volilni komisiji (lahko pošlje tudi družinski član) najpozneje do četrtka, 18. septembra 2008.

Glasovanje za invalide

79. člen zakona določa, da v primeru, če volivec zaradi telesne hibe ali zato, ker je nepismen, ne bi mogel glasovati tako, kot je določeno z zakonom (osebno izpolniti glasovnice ali pristopiti k volilnemu odboru) ima pravico pripeljati s seboj osebo, ki mu pomaga izpolniti oziroma oddati glasovnico. Če volišče ni dostopno osebi s posebnimi potrebami, lahko glasuje tudi pred zgradbo, v kateri je volišče.

V letu 2006 pa je zakon obvezal vse okrajne volilne komisije, da ob vsakih volitvah določijo najmanj eno volišče, ki je dostopno osebam s posebnimi potrebami. Na takem volišču se glasuje bodisi z običajno glasovnico, na nekaterih voliščih pa se bo v letošnjem letu glasovalo tudi z elektronsko glasovalno napravo. Če želi volivec glasovati na takem posebnem volišču, mora to svojo namero sporočiti svoji okrajni volilni komisiji najpozneje 3 dni pred dnem glasovanja, to je do 18. septembra 2008.

Opomba: Na primer, volivec iz Ljubljane, ki želi glasovati na posebnem volišču, dostopnem invalidom, sporoči svoji okrajni volilni komisiji, da želi glasovati na posebnem volišču; volišče prilagojeno osebam s posebnimi potrebami na območju Ljubljane bo v prostorih Gimnazije Moste.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User400848
15. 09. 2008 07.57
obvestila za volitve še nisem prejel
User89243
14. 09. 2008 20.05
Če dobro razmislim, kdo v parlamentu dela za ljudi ugotovim, da je to Barbara Žgajner Tavž iz Lipe! Čeprav ji nebi bilo potrebno, se zaradi iskanja pravice izpostavlja! To ljudje pričakujemo, zato bom volil Barbaro. Naj dobi v roke vajeti in pomete z indifetentnimi!
User414733
12. 09. 2008 13.09
Tuki Askim Čekić jel ma ko za prodat Golf -jedinicu za dobre novce i pozdrav Feridu u Poljski
User301599
12. 09. 2008 13.00