Števec za elektriko je lahko tudi pravičen. Ja, prav ste prebrali. Ko sem se nekaj časa nazaj udeležila razprave o transparentnosti nabavne verige, sem sprva malce presenečeno prisluhnila Mojci Markizeti, vodji projekta pravičnega števca pri Iskraemecu. Kako je lahko števec pravičen? Vsekakor pa je vzbudila moje zanimanje, zato sem se odločila, da v naši rubriki Pravično za vse? namenimo prostor tudi tej temi.
Iskraemecove pametne števce za električno energijo najdemo v vsakem gospodinjstvu, mi za začetek pojasni Markizetijeva. Njihova življenjska doba je 20 let, kar je v primerjavi z ostalimi elektronski izdelki kar dolgo, saj vemo, da uporabniki hitro menjajo svoje telefone, tablice in ostalo elektroniko. Večina elektronskih prozvodov je torej t.i. hitro zamenljiva dobrina.
Števci so del te elektronske industrije, ki ravno zaradi svoje dinamike in zaradi uporabe številnih materialov pušča velik okoljski in družbeni odtis, pripoveduje Markizetijeva. Ob tem poudarja, da je pomembno, da se podjetja, ki proizvajajo elektronske izdelke, začnejo zavedati svoje odgovornosti, ki sega tudi v nabavno verigo in tako prispevajo k boljšemu jutri.
In vizija Iskraemeca je, da družbeno odgovornost povečajo ravno z razvojem pravičnega števca. "Ker smo industrijsko podjetje, se naša odgovornost ne začne šele pri nas, ampak v naši nabavni verigi. Zato je naš cilj raziskati in uskladiti nabavno verigo v skladu z okoljsko in družbeno odgovornostjo in pri tem upoštevati višje standarde, kot nam jih daje zakonodaja," poudarja vodja projekta pravičnega števca.
Temna stran konfliktnih mineralov: umrlo že 5,4 milijona ljudi
A vrnimo se še malo na začetek. Kaj je sploh nepravičnega oziroma problematičnega v elektronski nabavni verigi? Elektronska industrija za izdelavo svojih proizvodov uporablja številne materiale, med njimi so redki materiali in konfliktni minerali, pojasnjuje Markizetijeva. Če najprej pogledamo prvo skupino - na seznam redkih materialov jih je uvrstila Evropska komisija, pomembni pa so za obstoj človeštva in so hkrati redki ter zelo iskani. Trenutno je na seznamu 20 materialov, vendar bo Evropska komisija letos seznam obnovila in najverjetneje dodala nove.
V skupino konfliktnih mineralov spadajo zlato, kositer, tantal in volfram. Kot pripoveduje Markizetijeva, so konfliktni zato, ker je 80 odstotkov svetovnih nahajališč teh mineralov v Demokratični republiki Kongo, kjer divjajo konflikti, ki se financirajo ravno s prodajo teh mineralov. Po pripovedovanju Markizetijeve so nevladne organizacije ocenile, da je več kot 5,4 milijona ljudi umrlo bodisi posredno ali neposredno zaradi pridobivanja konfliktnih mineralov.
Naša sogovornica poudarja, da pri konfliktnih mineralih ne gre za to, da jih ne bi uporabljali, saj so bistvo vsakega elektronska proizvoda. "Pomembno je, da podjetja, ki izdelujejo komponente za elektronske proizvode in podjetja, ki izdelujejo elektronske proizvode preverijo izvor teh mineralov v svoji nabavni verigi in zagotovijo, da z nakupom ne podpirajo konfliktov ter, da so delovni pogoji in plačilo rudarjev ustrezni. Pri zagotavljanju transparentnosti se podjetja lahko povežejo z nevladnimi organizacijami, sledijo usmeritvam OECD in svoje dobavitelje preverjajo sama."
Cilj oziroma princip razvoja t.i. pravičnega števca je, da bodo v prihodnosti lahko kupci izdelkov vedeli, koliko določenih materialov je v izdelku, od kje so, kdo so dobavitelji posameznih delov in celo kakšni so delovni pogoji pri posameznih dobaviteljih v oskrbovalni verigi, pojasnjuje Markizetijeva. Eden od ciljev je tudi, da bi razvili orodje za transparentnost (Transparency Tool), ki bo omogočilo in vizualno prikazalo sledljivost materialov in pogojev dela v celotni oskrbni verigi izdelka.
Za nizozemski trg bodo izdelali kar 2,6 milijona pravičnih števcev
Strategija in vizija Iskraemeca se je srečala s cilji nizozemskega konzorcija operaterjev za oskrbo z energijo. Markizetijeva pripoveduje, da je Nizozemska pionir v Evropi na področju trajnostnega razvoja in krožne ekonomije. Del prenove njihovega sistema dobave električne energije, pa je postalo tudi podjetje Iskraemeco.
Projekt bo uradno trajal do konca leta 2020. Vanj so vključene kar štiri nizozemske elektrodistribucije, ki z energijo oskrbujejo kar 70 odstotkov nizozemskega trga električne energije. Iskraemeco pa bo v času trajanja projekta za nizozemski trg izdelal kar 2,6 milijona pravičnih števcev. "Ta projekt pametnega merjenja je prvi korak k ustvarjanju pametnega omrežja, ki bo vse uporabnike (odjemalce in proizvajalce) povezalo v omrežje, ki bo spodbujalo trajnostno, ekonomsko in zanesljivo oskrbo z energijo," dodaja Markizetijeva.
Če bo kupec zahteval pravične proizvode, bodo proizvajalci temu sledili
Za konec našo sogovornico še povprašamo, kje je v celotni zgodbi potrošnik? Markizetijeva odgovarja, da so Iskraemecovi končni kupci predvsem elektrodistrubucije v različnih državah. Naloga njihovega podjetja pa je predvsem osveščati operaterje na vseh trgih, kjer so prisotni.
Prepričana je, da se elektrodistrubcije že zavedajo pomembnosti trajnostnega razvoja in o tem tudi že osveščajo končne uporabnike. "Če pa gledamo celotno elektronsko industrijo, je odnos kupca izjemnega pomena. Proizvajalci bodo vedno proizvajali, kar bodo kupci kupovali in če bo kupec zahteval pravične in trajnostne proizvode, se bo to hitro odrazilo pri proizvajalcih," zaključi naša sogovornica.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.