Ob svetovnem dnevu pravične trgovine, ki ga obeležujemo na današnji dan, smo obiskali 3Muhe, prvo in edino pravično trgovino v Sloveniji. "Izberi pravično, deluj odgovorno." To je slogan, s katerim želijo nagovoriti vse obiskovalce in potrošnike, ki zavijejo v trgovinico na Starem trgu v Ljubljani, nam pojasni vodja pravične trgovine Živa Lopatič.
Kot izpostavlja, je sicer humanitarnost pomembna, a rešuje težave kratkoročno, zato pravična trgovina nagovarja sistem celostno, tako da ponuja trajnostno alternativo. "Če so namreč proizvajalci plačani dostojno, lahko preživijo sebe in svoje družine s svojim zaslužkom in ne potrebujejo več denarne in drugih vrst pomoči."
V Sloveniji gibanje za pravično trgovino deluje šele 12 leto in je med Slovenci še vedno precej nepoznano, pojasnjuje Lopatičeva. "To pripisujemo predvsem dejstvu, da je razlaga delovanja pravične trgovine kompleksna in v poslušalcih najprej vzbudi odpor, ker zanje pomeni dodatno odpoved nečemu, kar mislijo, da jim pripada, skratka nagovarja uporabnike, da vsaj delno spremenijo svoje navade in začno spraševati tudi neprijetna vprašanja, na katere odgovora ne želijo slišati."
Kava – prva surovina, s katero so trgovali po načelih pravične trgovine
Če pa pogledamo izven Slovenije, lahko rečemo, da ima gibanje za pravično trgovino kar bogato zgodovino. Začelo se je pred približno 50 leti v državah, bivših kolonizatorkah, ki so od držav v razvoju kupovale določene surovine, kot so kava, kakav, sladkor, istočasno pa jim prek razvojne pomoči nakazovale sredstva za razvoj, ki pa pogosto niso prišla do tistih, ki so jih resnično potrebovali, oriše začetke naša sogovornica.
Kot nadaljuje, je bila prvotna ideja, da bi pridelovalcem, od katerih kupujejo surovine, za odkup surovin zagotavljati ceno, ki je višja od njihovih proizvodnih stroškov. Na ta način so pridelovalcem zagotovili dostojno življenje in zmanjšali njihovo potrebo po zunanji razvojni pomoči.
Lopatičeva pripoveduje, da je bila prva surovina, s katero so trgovali po načelih pravične trgovine, kava, hitro pa so se ji pridružili še sladkor, kakav, čaj, riž in podobno, kasneje pa še rokodelski izdelki (instrumenti, posodje, nakit ...) in tekstilni izdelki.
Ljubljana – prvo pravičnotrgovinsko mesto v Sloveniji?
Namen pravične trgovine, ki deluje v Sloveniji, pa ni samo ponujanje izdelkov narejenih po načelih pravične trgovine, ampak tudi opozarjanje na nepravilnosti v mednarodni trgovini. Če pa se ozremo v preteklost, lahko rečemo, da so pravično trgovino njeni začetniki odprli, da bi pokazali, da na svetu obstajajo tudi drugačne prakse trgovanja, nam pojasni vodja trgovine.
Ko se ozrete po trgovini, na policah poleg prehranskih izdelkov vidite tudi izdelke za dom, instrumente, nakit, igrače in celo nekaj tekstila. Čeprav je ponudba pravičnotrgovinskih izdelkov skromna, pa jih v tem trenutku največ najdete prav v trgovini 3Muhe. V prihodnosti želijo to ponudbo razširiti ter Slovencem in Slovenkam ponuditi še več tovrstnih izdelkov.
"Po 12 letih je napočil čas, da pravično trgovino postavimo na višjo raven," pravi Lopatičeva, ko jo vprašamo o viziji za prihodnost. Zato se s podporo avstrijske pravičnotrgovinske organizacije lotevajo kampanje za zbiranje sredstev na plaftormi "GoGetFunding". Z zbranimi sredstvi želijo utrditi gibanje pravične trgovine v Sloveniji, prenoviti trgovino v Ljubljani in zagnati kampanjo, s katero bi Ljubljana postala prvo pravičnotrgovinsko mesto v Sloveniji (Fairtrade town). To bi pomenilo, da bi državne in lokalne institucije začele uporabljati vsaj enega ali dva izdelka iz pravične trgovine, izdelki bi morali priti tudi na druge trgovinske police, vključiti bi se morale šole, poleg tega bi moralo več kavarn ponujati kavo, čaj in ostale izdelke iz pravične trgovine.
Kot nadalje pojasnjuje, so prostovoljci in drugi podporniki, ki aktivno sodelujejo pri delovanju gibanja za pravično trgovino v Sloveniji, prepričani, da bi morali več pravičnotrgovinskih praks uveljaviti tudi v našem prostoru. Zakaj? "Zato, ker tisti, ki so na začetku pridelovalne verige in ki se najbolj trudijo za etično pridelane in izdelane izdelke in nosijo največ tveganja, pogosto dobijo najmanjše deleže pri prodaji in so skladno s tem najbolj ogroženi. Velike trgovske verige pa si istočasno jemljejo vedno večje zaslužke ter surovine in izdelke vedno pogosteje uvažajo od tam, kjer so cenejši," na kratko pojasni verigo izkoriščanja delavcev.
In ravno pravična trgovina se zavzema za močno zakonodajo, ki ureja pravice delavcev in kmetov ter opozarja uporabnike, torej potrošnike, da izbirajo tiste izdelke, ki so narejeni transparentno in ki ne vključujejo niti izkoriščanja okolja niti ljudi, pa naj bodo narejeni lokalno ali v državah svetovnega Juga, Lopatičeva še dodatno podkrepi prepričanje, zakaj je pravična trgovina pomembna.
Nakup v pravični trgovini – prvi korak k spremembam
V pravično trgovino 3Muhe najpogosteje zavijejo okoliški prebivalci, najraje pa kupujejo kavo, sladkor, čokolado, kakav, riž in čaj. Na drugem mestu so tisti, ki redno kupujejo darila za svoje sorodnike, prijatelje, poslovne partnerje. V poletni sezoni pa v trgovino pogosto obiščejo tudi turisti, ki poznajo pravično trgovino iz svojega domačega kraja, in pogosto primerjajo ponudbo.
Na vprašanje, ali obisk skozi leta narašča, pa Lopatičeva pravi, da se na žalost zadnja leta soočajo z vpadom prometa, kar pripisuje predvsem spremembam v gospodarskem okolju v Sloveniji. "Te spremembe so Slovencem dale odpustek, da jim zaradi slabšega gmotnega stanja ni več potrebno skrbeti za etičnost pri izdelavi dobrin," je prepričana.
A kot nadaljuje, se moramo zavedati, da so izdelki, ki jih najdemo v pravični trgovini, pravzaprav luksuzni, in sicer v smislu, da jih ne potrebujemo za preživetje. Ravno z nakupom teh izdelkov v pravični trgovini bi naredili korak k spremembam, saj ne bi podprli mednarodne trgovine, ki podpira izkoriščanje. Kot pa optimistično dodaja, v zadnjem letu vseeno opaža, da se je zavedanje v družbi povečalo in zato pričakuje, da se bo tudi trend obiska v trgovini povečal. Tudi zato je v načrtu prenova in dopolnitev ponudbe pravične trgovine 3Muhe.
Privoščite si pravično kavo!
Pravična trgovina 3Muhe se je ob letošnjem svetovnem dnevu pravične trgovine pridružila izzivu, da med 13. in 15. majem popijemo čim več skodelic pravične kave in na ta način podpremo pridelovalce kave v njihovem boju proti podnebnim spremembam. Več o izzivu najdete tukaj.