
V organizaciji Nove slovenske zaveze se je danes na shodu ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne in povojnih pobojev v središču prestolnice zbralo nekaj sto ljudi, ki so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. Na žrtve so opomnili tudi s farnimi spominskimi križi, ki jih je blagoslovil ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik.
Zbrano množico na Kongresnem trgu je nagovoril predsednik Nove slovenske zaveze Peter Sušnik, ki je najprej pojasnil izbiro dneva shoda. Spomnil je namreč na zadnjo soboto v maju 1945, ko je prav na tem mestu množica slišala govor "jugoslovanskega diktatorja Tita in njegovo napoved genocida, ki je nato Slovenijo spremenil v največje morišče v Evropi".
"Danes smo tu zato, da ponudimo priložnost našemu narodu, da se zamisli nad usodnostjo teh izrečenih besed. Po tem je nastopila morija, ki ni imela ne prej in ne kasneje podobne tragedije v številu slovenskih žrtev glede na kratko dobo trajanja," je opozoril Sušnik. A od morije same je po njegovem mnenju najhujša "domneva nujnosti in legitimnosti morije, ki ostaja med nami tudi zdaj, ko že davno molčijo puške in ko od človeških trupel ostajajo zgolj zasuta okostja".
Dejal je, da želijo s spominskim shodom slovenskemu narodu povedati, da je treba "prekletstvo začarane množice izpred sedmih desetletjih presekati in se vrniti v realnost kot dostojen in civiliziran narod".
Sušnik je opozoril tudi na tragične žrtve, zapisane na farnih spominskih ploščah, pripetih na križih. Gre za 167 far (župnij) in 14.196 mrtvih iz "nedokončanega seznama" ter nedoumljivo razsežnost nasilja, ki dostojnega epiloga do danes še ni dočakalo, je dodal.
Spominske križe je blagoslovil ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, ki je govoril o spominu, odpuščanju, svobodi in pomenu sprave. "Brez resnice in poznavanja tega, kar se je zgodilo v zgodovini, in brez spominjanja se sprava ne more zgoditi. Zato so vsa prikrivanja, ignorance in populizmi poniževanje sprave," je prepričan.
V IDS nasprotujejo namenu shoda
V Iniciativi za demokratični socializem (IDS), ki je del ZL, pa so zapisali, da posameznikom in njihovim družinam ne odrekajo pravice do spomina, kot tudi ne lastnega videnja dogodkov. A odločno nasprotujejo namenu in sporočilu današnjega shoda na ljubljanskem Kongresnem trgu. Organizatorjem gre po mnenju IDS za povzdigovanje vseh članov protipartizanskega gibanja v mučence, kar vključuje vse tiste, ki so zavestno in z jasnimi političnimi cilji prispevali k nastanku in delovanju organizirane kolaboracije.
Temeljni cilj Nove slovenske zaveze je rehabilitacija slovenske kolaboracije med drugo svetovno vojno. To pa je del nevarnega poskusa prevrednotenja fašističnega projekta, ki je imel privržence tudi v državah zmagovalkah, zlasti med verskimi dostojanstveniki in drugimi člani katoliškega političnega tabora, so še sporočili iz IDS.
KOMENTARJI (204)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.