Med slednjimi je 10 rekorderjev, ki so na položaju že vse od leta 1994, to pomeni, da so jim volivci podelili že šesti mandat. Ti župani so: Cerklje na Gorenjskem: Franc Čebulj (neodvisni kandidat), Črenšovci: Anton Törner (SLS), Juršinci: Alojz Kaučič (SLS), Odranci: Ivan Markoja (ZKO), bil je tudi edini kandidat, Podvelka: Anton Kovše (SD), Rogaška Slatina: Branko Kidrič (SLS in SDS), Zagorje ob Savi: Matjaž Švagan (ZGN), Gornji Petrovci: Franc Šlihthuber (neodvisni kandidat), Rogatec: Martin Mikolič (NSi), bil je edini kandidat, Vipava: Ivan Princes (neodvisni kandidat).
Nekateri, ki županujejo že 20 let, upajo na zmago v drugem krogu, medtem ko je že jasno, da se bo moral od županskega stolčka po 20 letih posloviti medvoški župan Stanislav Žagar.
Med občinami, kjer bo župansko funkcijo še naprej opravljal sedanji župan, je tudi pet mestnih občin. V prestolnici je z dobrimi 58 odstotki glasov v nedeljo vnovič slavil Zoran Janković (s podporo volivcev), ki je občino vodil že preteklih osem let. Zmage se je že v nedeljo veselil tudi koprski župan Boris Popovič. V Celju je že petič po vrsti slavil aktualni župan Bojan Šrot (SLS), ki se mu obeta skoraj 69-odstotna podpora. Tudi Slovenj Gradec bo imel novega - starega župana. Andreju Času, ki je kandidiral kot neodvisen kandidat, se obeta 67-odstotna podpora. V Mariboru, Kranju, Murski Soboti, Novi Gorici, Novem mestu in Ptuju bodo župana dobili v drugem krogu.
Uspešnost strank: SMC v prvem krogu brez župana
Med 212 občinami jih je na lokalnih volitvah po podatkih, objavljenih do polnoči, tri četrtine že dobilo zmagovalca županskih volitev. V preostalih 53 slovenskih občinah pa bo za izvolitev župana potreben drugi krog, predvidoma 19. oktobra.
Daleč najuspešnejši so bili tokrat kandidati, ki so se na volitve podali s podporo volivcev. Med novoizvoljenimi župani je namreč takšnih 82.
Med strankami je po številu županov najuspešnejša SLS, pripadlo ji je 25 županskih mest. SDS na drugem mestu jih ima 17, pet manj jih je bilo izvoljenih na listi SD. Županskega mesta se lahko veseli tudi sedmerica iz NSi, medtem ko ima DeSUS doslej enega župana.
Zmagovalka julijskih parlamentarnih volitev SMC v prvem krogu po dosedanjih podatkih ne bo dobila svojega župana. Predsednik stranke in premier Miro Cerar je sicer dejal, da je glede na mladost stranke zadovoljen z njenim uspehom na lokalnih volitvah.
Kaj pa svetniki?
SMC se sicer na volitvah članov občinskih svetov po podatkih iz občin, kjer so občinske svetnike volili po proporcionalnem sistemu, ne pa tudi manjših občin z večinskim sistemom, obeta nekaj manj kot 300 svetnikov. Približno toliko jih bo dobila tudi SLS.
Sicer pa po podatkih preštetih do polnoči na svetniških volitvah najbolje kaže SDS, ki ima okoli 470 svetniških mest, na drugem mestu je SD z nekaj več kot 300 svetniškimi mesti. Stranki DeSUS se obeta okoli 220 svetniških mest in NSi pa okoli 180. Tudi pri volitvam v občinske in mestne svete je največ, in sicer okoli 800 takšnih, ki so kandidirali na listah volivcev.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.