Soočenje, v katerem sta bila v prvem planu Boris Popovič in Gašpar Gašpar Mišič, se je začelo z razčiščevanjem zgodbe o domnevni zahtevi župana, naj Mišič s komunalnega podjetja Marjetica odpusti mater dveh otrok, ker je eden od njiju želel igrati za drugi klub, Olimpijo.
"Ne drži, to je izmišljeno," je dejal Popovič. Na vprašanje, ali torej Mišič laže, pa odgovoril pritrdilno. "Če kdo laže, laže gospod Popovič," je na to dejal izzvani, ki je trdil, da se je "nemogoči zahtevi" oziroma "eksekuciji", kot jo je tudi imenoval, dlje časa upiral. Je pa priznal, da je žensko na županovo zahtevo degradiral na nižje delovno mesto.
Dejal je tudi, da mu je koprski župan, potem ko se je več mesecev upiral, zagrozil, da ga bo odstavil, novi direktor pa da bo mater s pomočjo odvetnika postavil na cesto. Kot odgovor je Popovič prebral korespondenco z Mišičem, ki naj bi dokazovala, da Mišičeve trditve niso resnične.
Zaposlitev le s pristankom župana?
Popovič je nato pogovor poskušal speljati drugam, omenil je aretacijo delavca Marjetice, ki da ga je tam zaposlil prav Mišič. "Ljudje, ki jih je Gašpar Gašpar Mišič tam zaposlil, so prodajali drogo." Tudi na to je imel Mišič odgovor: "Ne zasluži, da je župan, ker je bila oseba, ki so jo aretirali, njegov telesni čuvaj, varoval je njega in njegovo ženo, z njim pa me je spoznal prav Popovič. Zaposlitev kogar koli na Marjetici ni bila možna brez njegovega soglasja," je dejal, na kar se je Popovič odzval s kratkim: "Ni res."
Olga Franca se je ob tem vprašala, ali so odnosi na občini sploh normalni. "Da posega župan v odločitve gospe, ki je bila zaposlena, glede prihodnosti njenega sina." To po njenih besedah niti ni edini primer, s podobno zgodbo naj bi jo sinoči seznanil nek gospod.
Občinski svet le za okras?
Aleš Bržan v Kopru deluje kot mestni svetnik. "Seje občinskega sveta so zgolj formalnost, tam ni bilo nobenega diskurza," je odgovoril na vprašanje, kaj ga najbolj moti pri Popovičevem vodenju občine. Svetniki se lahko oglasijo, a jih nihče ne posluša, odgovora župana na postavljena vprašanja pa ne dočakajo. "Odločitve so že prej sprejete, ali glasujemo za ali proti, je več ali manj vseeno," je prepričan.
Strinjala se je tudi Olga Franca. Razprave na odborih so skromne, včasih traja seja deset ali celo samo pet minut, konstruktivne predloge pa župan presliši, samo zato ker prihajajo iz vrst opozicije.
Ali Popovič gradi politično dinastijo?
Vprašanje mu je Uroš Slak postavil, ker je na kandidatni listi Koper je naš njegov sin Nik Popovič na tretjem mestu, na njej je tudi stric Slobodan Popovič, žena Eva Popovič pa je na listi Slovenija za vedno.
Stric je v občinskem svetu že vseh 16 let, je odgovoril koprski župan, ki je prav toliko let na županskem stolčku. Sin ima 18 let in bi rad pomagal, je nadaljeval, medtem ko je žena - tako Popovič - samo za podkrepitev liste, saj kot zadnja na njej nima možnosti, da bi bila izvoljena.
Strgani plakati in glasilo, rezervirano le za eno stran
Franca je Popoviču očitala tudi zlorabo občinskega glasila, ki da ga je uporabil za promocijo sebe in svoje liste, še več, v njem je po trditvah France tudi promocija "njegovih" kandidatov za župane drugih obalnih občin. "To je poraba davkoplačevalskega denarja za osebno promocijo," je dejala, Popovič pa: "To ni res, vsi so imeli možnost sodelovati, ampak je bilo treba plačati in enostavno nobeden ni hotel."
Da drugi kandidati nimajo enake možnosti promocije kot dolgoletni župan je trdil tudi Mišič. Povedal je, da so njegovi plakati po mestu strgani, imel pa naj bi tudi informacijo iz prve roke, da je Popovič naročil, da jih morajo z osvetljenih panojev odstraniti.
Mišič napoveduje: Jutri bom šel na policijo
Mišič je nadaljeval, da so ga delavci Marjetice obvestili, da jih silijo glasovati za Popoviča. "S kombiji nas vozijo gor, moramo obkrožiti Popoviča in zraven fotografirati svojo osebno izkaznico," so mu po njegovih besedah zaupali. "Govoril sem s pomočnikom komandirja policije, jutri grem naredit prijavo," je napovedal.
Sledil je protinapad. Protikorupcijska komisija preiskuje Mišiča, ker je poglobil mandrač za svojo jadrnico. "Za svojo lastno jadrnico je porabil 18 tisoč evrov davkoplačevalskega denarja z Marjetice," je dejal.
Lučke, avto na lizing in drugo razkošje
Besedo je nato spet dobila Olga Franca, ki poudarja, da se z davkoplačevalskim denarjem ravna negospodarno. "3,4 milijona je šlo skozi okno za propadli projekt Kompas Lazareta, 600 tisoč smo dali v - rečem - Las Vegas, v te lučke, ki zamegljujejo beneški Koper. 400 tisoč evrov smo dali za lizing vozila za pet let. 5,6 milijona je bilo danes objavljeno za odvetniške storitve v mandatu župana. Ti veliki obcestni plakati so se zdaj montirali samo za župana in za to smo plačali 600 tisoč evrov," je naštevala. "Z denarjem, ki je omejen, se ravna negospodarno in zato smo mi na podeželju brez kanalizacije, brez vode, brez razsvetljave, brez šol, brez ustreznih vrtcev," je obtožila župana.
Njegov odgovor pa: "Nič od tega ni res. Mi živimo na neprimerno višjem nivoju kot včasih, mi smo porabili v teh 16 letih kar 800 milijonov evrov naložbenih sredstev."
O lučkah pa je dejal: "Mi smo letos porabili 500 tisoč evrov za lučke. Ljubljana je do zdaj porabila približno štiri milijone in sami veste, da Ljubljana jeseni in pozimi dela, mi pa ne." Prepričan je, da je bila naložba dobra, saj da so imeli v petek na otvoritvi praznične osvetlitve mesta "največji obisk v zgodovini Kopra".
Milijoni za odvetnike
5,6 milijona evrov, od tega več kot milijon evrov Franciju Matozu, je občina Koper plačala za odvetniške storitve. Matoz pa je Popoviča zastopal tudi v zasebnih zadevah. Na vprašanje, ali ga je za zasebne zadeve plačeval z občinskim denarjem, je Popovič odvrnil: “Ne, seveda ne.” Zagotovil je, da lahko tudi z bančnimi potrdili dokaže, da je za zasebne zadeve plačeval s svojega osebnega računa. Poudaril je, da občini in njenim službam odvetnik Matoz zelo pomaga in da mu plačajo za njegovo delo. “Morate vedeti, da smo mi samo z odcepitvijo občine Ankaran – tam smo tudi največ porabili, izgubili sedem milijonov evrov letno.”
Toda Gašpar Mišič, ki pravi, da sistem pozna, pravi, da to ne drži. “Dejstvo je, da je Mestna občina Koper najbolj zadolžena v državi, da smo tudi novoletno razsvetljavo plačali s kreditom. Na drugi strani pa se varčuje pri subvencijah za vrtec socialno šibkim družinam. Se varčuje bi morebitnih subvencijah kmetom, se varčuje za športnike, kulturo in umetnost.” Kot je dejal, se je zato odvzal povabilu, da reši Koper “te presije, ker je to nedopustno”. “To se res spreminja v neko dinastijo,” je zaključil misel.
Na to je Popovič odvrnil, da v Mestni občini Koper ni nikjer udeležen noben njegov sorodnik. A voditelj Slak ga je spomnil, da nekateri kandidirajo na letošnjih lokalnih volitvah. Med drugim tudi sin aktualnega župana Popoviča, na kar je ta odvrnil, da sin kandidira zato, ker si to želi. “Je s tem kaj narobe, da si moj otrok želi biti ob meni? Če bo izvoljen, bo pač izvoljen in potem bomo videli, koliko bo sposoben in kaj bo naredil.”
Bržan je priznal, da Koper “dobro izgleda”, a je takoj opozoril, da je drugačna zgodba na podeželju. Dejal je, da je 800 milijonov investicij MOK velika številka. “Če damo polovico v mesto in polovico ostalim krajevnim skupnostim – 21 jih še ostane, to je približno 18 milijonov na krajevno skupnost. Ne bom rekel, ali se vidi ali ne. To naj presodijo občani oziroma krajani posamezne krajevne skupnosti, če imajo v njih dejansko toliko investicij,” je bil kritičen.
Besedni dvoboj zaradi čakalnih vrst
Franca je spomnila na dolge čakalne sezname, da je na razpis za neprofitna stanovanja prišlo 707 prošenj. “585 je razvrščenih na prednostno listo A, od tega jih je 40 odstotkov družin, kjer oba – oče in mati – nista zaposlena. Torej, imamo socialno stisko. 10 let jih že čaka 300, stalno je čakalna lista, za domove starejših. Na podeželju nimamo centrov za starejše, ki jih nujno potrebujemo.” Izpostavila je tudi, da v občini nimajo hospica in negovalne bolnišnice, ki bi jo morale štiri občine zagotoviti v okviru bolnišnice. “Večkrat sem predlagala skrajševanje čakalnih vrst in večjo subvencijo za pomoč na domu, kajti ko človek pride iz bolnišnice in ne dobi pomoči na domu, je to kršenje človekovih pravic.”
Popovič je odvrnil, da nič od tega ne drži in dejal, da on s čakalnimi vrstami nima nič. Spomnil pa je na njeno vlogo v svetu zavoda za domove ostarelih. “Kot predstavnica države nič ni pomagala, mi smo morali sami zgraditi oziroma pridobiti nekoga, to je iz Ptuja, da so zgradili nov dom. Enostavno ona ni pomagala nič, ampak samo izkoriščala za sebe in svoje prijatelje,” je bil neposreden.
Kdo stoji za kandidaturo Gašpar Mišiča?
Slak je Gašpar Mišiča povprašal tudi o govoricah, da naj bi za njegovo kandidaturo stal sindikat žerjavistov, ki naj bi delavce Luke Koper celo izsiljeval za podpise podpore. “V Koper so me povabile različne interesne skupine ljudi, od upokojencev, študentov – precej študentov, ker so zelo nezadovoljni, mladih in tudi gospodarstvenikov ..." V besedo mu je skočil Popovič s sarkastično pripombo: "Ja, ja – študent Mladen Jovičič (op. a.: predsednik sindikata žerjavistov)." Mišič, ki je preslišal komentar, pa je nadaljeval, da so ga povabili z "enim samim namenom: da se prežene strah iz Kopra, ker se upravlja preveč destruktivno”.
Na vprašanje, ali je moteč Popovičev način županovanja, ki da preveč odločitev sprejema samosvoje, brez posvetovanja z ljudmi, je Bržan odgovoril, da se je o tem že veliko razglabljalo in da sam kandidira zato, ker si želi drugačnega sistema delovanja. Kakšen naj bi bil ta? “Sodelujoč. Treba je spraševati ljudi, kakšne bodočnosti si želijo. Če se jih ne sprašuje, ne moremo ustvariti bodočnosti, kakršno si vsi skupaj želimo,” je pojasnil.
Očitki o dragih zunanjih svetovalcih in glasovalnem stroju
Franca Popoviču očita, da si je ustvaril kopico zunanjih svetovalcev, ki jih drago plačujejo iz občinskega proračuna. “Za njim stoji tudi cela skupina uspešnih zaposlenih na mestni občini Koper. Žensk, ki garajo, ki delajo, ki so vedno v ozadju. Vem, da so sposobne in ne potrebujemo toliko zunanjih svetovalcev. Nismo varčni. Želimo si drugačnega načina vodenja občine in upravljanja. Želimo prijaznega župana in želimo, da občinski svet ne bi bil več glasovalni stroj, ampak kraj, kjer se odloča na podlagi utemeljenih argumentov in najboljših rešitev, strokovnih rešitev, za mesto in za zaledje.” Dodala je, da si želijo uravnoteženega razvoja občine, česar po njeni oceni danes ni. “Infrastruktura na podeželju je katastrofalna,” je dejala.
Popovič je na očitke o glasovalnem stroju dejal, da občinski svet glasuje tako, kot glasuje večina, kar da je normalno v demokraciji. “Če vam dajo ljudje 70 odstotkov podpore ali več za nek vaš program, morate to uresničiti. In če hočete to uresničiti, morate zelo trdo delati,” pravi župan, ki se poteguje za nov mandat.
Franca meni, da je razlog, zakaj Popovič še vedno uspe prepričati volivce, dejstvo, da si je v 16 letih vladanja v občini ustvaril “hobotnico”, si zagotovil veliko finančnih podpor in izkorišča občinsko glasilo in druge možnosti, kampanjo pa financira z javnim denarjem. “Mi te možnosti nimamo, smo civilno gibanje in vse financirao iz svojega žepa. Torej so izhodišča popolnoma različna.”
S čim bi radi prepričali volivce?
V zadnjem delu soočenja so kandidati povedali, kaj bodo njihovi najbolj pomembni projekti, če bodo izvoljeni. “Želim si, da se naša občina Koper še naprej razvija s takim tempom, ali še hitrejše, kot do zdaj,” je dejal aktualni župan. Dodal je, da bi rad, da bi bili na Koper še bolj ponosni. “Dejstvo je, da potniške ladje že prihajajo v Koper, turisti so v Kopru. Koper dosega nenormalne rezultate na vseh področjih, razvijamo se na vseh področjih in ne zanemarjamo zaledja. Hočemo dokončati plaže, novo povezavo z Markovcem, s stolpom … Manjka nam najmanj pet hotelov,” je našteval Popovič.
Mišič je ponovil, da se je v preteklosti investiralo precej v okolico mesta Koper, a se je zanemarilo podeželje. “Treba je usmeriti investicije in vlagati tudi v najbolj oddaljene kraje. Dejstvo je, da mi ne bomo tekmovali v izgradnji blišča, kot je bil poudarek v zadnjem obdobju, temveč v ustvarjanju boljšega vzdušja. Da Koper zaslovi kot mesto zadovoljnih in zdravih ljudi vseh generacij,” je dejal Gašpar Mišič.
Bržan je dejal, da bo delal na tem, da ljudje ne bodo samo ponosni na mesto, na zgradbe, ampak tudi na ljudi, ki živijo v njem. “Mi moramo poskrbeti za to, da se vsebina polni, pa tudi za to, da se infrastruktura polni, predvsem na podeželju. Moramo pa poskrbeti tudi za to, da se končno začne ugotavljat, kakšne so potrebe ljudi na terenu,” je na kratko strnil Bržan.
Zadnja beseda je pripadla dami, kandidatki Olgi Franca. “Razvojni načrt občine bo slonel na 22 potrebah krajevnih skupnosti. Popolnoma drugačen način vodenja občine ponujam: prijazen, sodelujoč, brez elit, brez korupcije, brez klientelizma, brez neposrednega kadrovanja v podjetjih. Zaustavili bomo beg možganov, saj smo na repu uspešnosti po begu možganov. Ustvarili bomo vse to kar potrebujejo mladi za njihov razvoj, za njihovo perspektivo,” je dejala.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.