Nekdanji predsednik države Milan Kučan je bil gost javne tribune, ki jo je v Mariboru pripravila tamkajšnja „enota“ Socialnih demokratov. Moderirala jo je poslanka SD Majda Potrata.
Poslanka je Kučana med drugim vprašala, ali drži razmišljanje marsikaterega Slovenca, da so vsi politiki enaki. "Takšna trditev po moje ne drži, saj nismo vsi enaki. Jaz nisem bil enak Slobodanu Miloševiću, pa tudi Pahor in Golobič nista enaka nekaterim drugim današnjim politikom. Bistvo tega vprašanja je v tem, kako jo ljudje, ki se ukvarjajo s politiko, razumejo ter ali pri tem upoštevajo tudi etična merila," je dejal nekdanji slovenski predsednik. Sicer pa je sam na tovrstno relativizacijo politike postal pozoren že sredi devetdesetih let, ko se je prav tako spraševal, ali je za dosego političnih ciljev zares dovoljeno uporabiti vsa sredstva. Po njegovem mnenju se od takrat ni dosti spremenilo, zato se mu tudi danes še vedno poraja to isto vprašanje.
Zmaga pomeni mandatarstvo: da ali ne

Na vprašanje Potrate o tem, ali zanj relativna zmaga na volitvah pomeni takojšnjo podelitev mandatarstva zmagovalni stranki, je odvrnil, da je predlagati mandatarja suverena pravica predsednika države, pri čemer je ta odločitev veliko bolj enostavna, če je tudi volilni izid jasen. V nasprotnem primeru pa mora predsednik po njegovem razmisliti o tem, ali je mandatar sposoben sestaviti programsko sorodno vlado, ki ne bo zadostna le po številu glasov, pač pa bo sposobna tudi poskrbeti za razvoj države. Kot je dejal, upa, da tokrat tako tesnega izida, s kakršnim se je sam srečal po volitvah leta 1996, ne bo, sicer pa verjame, da bo aktualni predsednik tudi v bolj zapletenih razmerah znal izpeljati svojo nalogo.
V Sloveniji se živi slabo
Znova se je moral odzvati tudi na nekatere očitke v zvezi s svojo izjavo, da se v Sloveniji danes živi slabo. Pojasnil je, da pri tem ni mislil zgolj na materialno plat, pač pa tudi na druge vidike kakovosti življenja, stanja demokracije, sproščenosti Slovenije. "Ne trdim, da so razmere skrajno slabe, vendar bi odgovorni politiki morali razmisliti, kaj se pravzaprav v Sloveniji dogaja. In prav to bi morala biti ena glavnih tem letošnje kampanje, ne pa da se opredeljujemo po všečnosti kandidatov, ki morajo odgovarjati na kviz vprašanja," je dejal Kučan.
Ob tem je dodal, da bi se sicer dalo pogovarjati tudi o materialni kakovosti življenja Slovencev, zlasti, ker aktualna vlada "ob tako uspešni gospodarski politiki, ko živimo bolje kot kadarkoli doslej", na koncu svojega mandata upokojencem deli draginjske dodatke.
Mediji naj oblasti postavijo ogledalo
Kučan se je dotaknil tudi razmer v slovenskem medijskem prostoru in dejal, da ni naloga medijev prikazovati lepo podobo oblasti, pač pa ji mora postaviti ogledalo. Problematični pa se mu zdijo t.i. brezplačniki, časniki s poštnimi predali, brez znanih piscev, lastnikov in oglaševalcev. "Nekdo, ki plačuje ogromne vsote za izdajanje brezplačnikov, mora imeti veliko denarja, v dosedanjih razpravah o tajkunih pa nisem nikjer zasledil vprašanja, kdo je tajkun, ki ima toliko denarja, da si to lahko privošči," je še dejal Kučan.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.