Sredi marca je zdravstveni sistem v velikem obsegu zastal zaradi ukrepov za obvladovanje širjenja novega koronavirusa. Druge zdravstvene stroke so v zadnjih dveh tednih začele obravnavati bolnike, v zobozdravstvu pa zaradi velike možnosti izpostavljenosti okužbi tako za zaposlene v ordinacijah kot tudi za bolnike vlada večja previdnost.
Kot so sporočili iz Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (SZZZZS), se ob dejstvu, da je ustno zdravje izjemno pomemben del zdravja celotnega telesa, zavedajo, da pacienti zobozdravstvene storitve nujno potrebujejo. V trenutnih razmerah pa je tako zaščita pacienta kot tudi zdravstvenega osebja posebnega pomena.
"Pri izvajanju zobozdravstvene dejavnosti smo vedno ustrezno izvajali Program preprečevanja okužb v zobnih ambulantah, ki je zagotavljal varno delo nam in pacientom. Sedaj smo ga dopolnili s priporočili za delo med epidemijo covida-19 in navodili ministrstva za zdravje ter NIJZ. Naročanje pacientov bo nekoliko bolj zahtevno, zato jih prosimo za razumevanje in potrpežljivost. Neizogibno bosta potrebna dodatna zaščitna oprema in podaljšan čas obravnave pacienta," so zapisali v sporočilu za javnost.
Glede na smernice NIJZ bodo v zobozdravstvenih ambulantah sprejemali samo naročene bolnike, ki bodo morali v ambulanto priti točno ob uri, ko so naročeni. V čakalnico bo bolnik moral vstopiti z zaščitno masko na obrazu, pred vstopom si bo moral razkužiti roke. Tudi nujni bolniki ne bodo mogli kar vkorakati k zobozdravniku, ampak bodo morali prej poklicati ali poslati elektronsko sporočilo. Če bodo zdravi, jih bodo v ambulanti sprejeli v roku 24 ur.
V zobozdravstvenih ordinacijah bodo morali bolnike naročati tako, da bo v čakalnici sočasno čim manj čakajočih in ob upoštevanju priporočil epidemiologov. Zaposleni v zobozdravstveni ambulanti bodo morali tudi pri obravnavi domnevno zdravih bolnikov uporabljati zaščitno opremo, med drugim masko FFP2/N95, vizir, ki sega v predel vratu, ali zaščitna očala, pokrivalo oz. plašč z dolgimi rokavi, pokrivalo za lase in ušesa ter rokavice. Za vsakega bolnika si bo osebje v zobozdravstveni ordinaciji moralo nadeti nov komplet osebne zaščitne opreme.
Glede na smernice bodo morali ambulanto po vsaki obravnavi bolnika za 10 minut prezračiti. Osebje bo moralo po vsaki obravnavi temeljito razkužiti celotno ordinacijo, vse površine in naprave v njej, še predvidevajo smernice.
Zaradi omenjenih postopkov so pri Zdravniški zbornici podali predloge za pogajanja za Splošni dogovor in predlagali ustrezno višje vrednotenje zobozdravstvenih storitev. Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država, kot drugim izvajalcem v javnem zdravstvu, zagotovila zaščitno opremo iz blagovnih rezerv.
"Z določeno mero zaskrbljenosti spremljamo izjave v medijih, v katerih se govori o spreminjanju pravic iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Te naj bi bile posledica pomanjkanja denarja v zdravstveni blagajni zaradi epidemije covida-19." Kot pravijo, se je nekaj rezerv oblikovalo pri zavarovalnicah, ki ponujajo dopolnilna zdravstvena zavarovanja. Te pa so na račun njihovega neizvajanja zdravstvenih storitev privarčevale. Po mnenju zobozdravnikov bi lahko pokrili vsaj del dodatnih stroškov, da ti ne bi obremenjevali zdravstvene blagajne ali pacientov.
"Že danes je treba razmišljati, kako v razmerah, ki verjetno postajajo naša prihodnost, pacientom trajno omogočiti kar se da kvalitetne, strokovne, varne in dostopne storitve. To si pacienti zaslužimo," so sklenili v pismu.
"Zobozdravniki so prisiljeni opravljati storitve na podlagi vrednotenja iz zelene knjige iz leta 1982"
"Razumem skrbi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) glede financiranja v prihodnosti, težko pa sprejmem pavšalno ukinjanje sektorjev zdravstva brez strokovnih utemeljitev s strani izvajalcev," je v javnem pismu generalnemu direktorju ZZZS Marjanu Sušlju danes zapisal podpredsednik zdravniške zbornice in predsednik odbora za zobozdravstvo Krunoslav Pavlović.
Spomnil je, da je skupina predstavnikov ministrstva za zdravje in drugih deležnikov, tudi ZZZS, pripravila strategijo na področju ustnega zdravja, ki bi bil lahko osnova za določitev košarice zobozdravstvenih storitev. "Ta bi bila določena na podlagi potreb prebivalstva in jasnega oz. znanega plačnika storitev," je izpostavil.
V zobozdravstvu so samo nujna stanja 100-odstotno krita iz obveznega zavarovanja, zobozdravniki so prisiljeni opravljati storitve na podlagi vrednotenja iz zelene knjige iz leta 1982, sistem je zaradi doplačil nepregleden. Realno na ordinacijo odpade 2470 bolnikov, pri čemer 25 odstotkov prebivalcev nima opredeljenega zobozdravnika, je med drugim nanizal v pismu.
"Bolniki morajo imeti zagotovljeno nujno zobozdravstveno pomoč, preventivne in kurativne storitve ter morajo imeti možnost zapiranja vrzeli med zobmi, da se jim ustno zdravje ne poslabša. Država mora poskrbeti tudi za ranljive skupine prebivalstva," je izpostavil.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.