Minister za zdravje Janez Poklukar, ki je predstavil omenjeno akcijo, je povedal, da stroka poudarja, da edino zadostna precepljenost lahko ustvari pogoje za približno normalno delovanje družbe, zato je treba sleherni napor usmeriti v to, da zdravo in varno zakorakamo v novo leto. "To lahko naredimo samo, če vsi skupaj prepoznamo te dobrobiti, zato poskušamo skupaj z lokalnimi skupnostni organizirati Dneve cepljenja." Ti bodo organizirani v cepilnih centrih, ki bodo delovali od 8. do 20. ure, v vsaki statistični regiji pa bo deloval en cepilni center, ki bo deloval od 20. do 8. ure zjutraj. Cepiti se bo dalo brez predhodnega naročanja, na voljo pa bodo vsa cepiva, prednostno Pfizer in Moderna.
Za cepljenje so aktivirali dodatne mobilne enote, ki bodo delovale širom po Sloveniji skladno z urniki, ki so jih lokalne skupnosti pripravile skupaj z zdravstvenimi domovi. "V Dneve cepljenja gremo skupaj z enotno celostno grafično podobo z istim sporočilom, ključno v teh dneh pa je, da sledimo priporočilom stroke," je pozval. Z zadostno precepljenostjo se lahko izognemo težjemu poteku covida, na ta način hospitalizaciji in na ta način omogočimo razbremenitev zdravstva in normalno delovanje družbe.
"Danes je bilo v enotah intenzivne terapije 83 odstotkov bolnikov necepljenih, na navadnem pa 70 odstotkov. To pomeni, da bi imeli ob bistveno boljši precepljenosti v bolnišnicah hospitaliziranih med 200 in 300 bolnikov, ne pa okoli 800," je še dejal. Ciljna precepljenost v družbi bi po njegovem mnenju morala biti 80 in več odstotna, pri starejših od 50 let pa 98-odstotna.
Omikron po njegovem mnenju predstavlja ne samo grožnje, pač pa tudi nov val in "samo vprašanje časa je, kdaj se bo ta zgodil glede na hitrost večanja števila okužb z omikronom v drugih evropskih državah". Posvetovalna skupina ima danes poseben sestanek, na katerem bo pretresla potrebo po dodatnih ukrepih.
Poklukar je na vprašanje, ali meni, da sta dostopnost in delovni čas res glavna težava, da se ljudje ne cepijo, odgovoril, da živimo sodobno življenje, smo sodobno razvita družba in samo cepljenje vodi v varno in zdravo življenje. "Ne rabimo iti na ulice, ampak lahko s svojim zgledom in enotnim pristopom dajemo zgled in oporo drug drugemu, da zmoremo korak in pristopimo do slehernega občana ali skupine v občini, ga skupaj s stroko opolnomočimo in mu omogočimo, da se odloči za cepljenje. Hkrati pa bo stroka naredila vse, da se cepljenje nemudoma izvede."
Pri cepljenju in testiranju pripravljenih pomagati več kot 200 zobozdravnikov
Predsednik Odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Krunoslav Pavlović je povedal, da je v cepilnih centrih in na mestih za testiranje pripravljenih pomagati več kot 200 zobozdravnikov, tako zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih kot koncesionarjev in zasebnikov. Glede na potrebe so že vključeni v delo. Pojasnil je, da so v začetku novembra pri odboru za zobozdravstvo potrdili kompetence zobozdravnikov za testiranje in cepljenje. S tem so po njegovih besedah želeli pomagati zdravstvenemu kadru pri cepljenju proti covidu-19 in izvedbi testiranja na okužbo z novim koronavirusom. Pri tem pomagajo zunaj svojega rednega delovnega časa, da ne bi podaljšali čakalnih dob v zobozdravstvu.
Po besedah ministra Poklukarja je bilo prijav celo več kot 300. Kako to vključevanje poteka v praksi, so predstavili koordinatorji mobilizacije zobozdravnikov.
Vasja Degrassi Bisaki, dr. dent. med. v ZD Koper, je povedala, da se je pri njih vključilo vseh šest timov zobozdravnikov v javnem zdravstvu. Že od novembra imajo narejen razpored in točno vedo, kdaj je kdo razporejen. "Jaz, na primer, imam četrtke, delam pri cepljenju in opažam pri pacientih, ko jim v zobni ambulanti povem, da sem tudi v cepilni ambulanti, da se jih veliko odloči, da se pridejo cepit, ko sem jaz na razporedu. Za to zaupanje sem jim tudi hvaležna. To počnemo izven svojega delovnega časa, tako da naši pacienti zaradi tega ne trpijo."
Romana Mance Kristan, dr. dent. med., spec. parodontologije v ZD Maribor, je povedala, da se pri njih asistenti vključujejo v testiranje že od lani, aprila oz. maja letos pa so se začeli vključevati tudi zobozdravniki. "Niso še vsi vključeni, nekateri so v pripravljenosti. Redno sodelujemo, smo v navezi z okoljem in manjšimi zdravstvenimi domovi, kjer so se zobozdravniki tudi prijavili za pomoč."
Anja Andrejaš, dr. dent. med., spec. otroškega in preventivnega zobozdravstva v ZD Novo mesto, je povedala, da v njihovem ZD vsak dan v tednu nekdo pokriva en dan. "Že od poletja so četrtki naši in en zobozdravnik cepi v cepilnem centru. Poleti, ko je bil velik naval, smo imeli mobilno enoto, takrat sta se dva zobozdravnika vključevala in cepila na terenu. Preventivne sestre pa se že od vsega začetka vključujejo na vstopne točke brisa, tako da od njih nimamo nič, odkar so šle."
Ivana Karner, dr. dent. med. iz ZD Slovenj Gradec, je povedala, da se na točkah za hitro testiranje trenutno aktivno vključujeta dva zobna asistenta. "Zaposleni tako delo pri nas opravljajo še preko polnega delovnega časa, v koroško-velenjski regiji pa je testiranim in cepilnim centrom v regijski splošni bolnišnici in ZD svojim kolegom pomoč ponudilo sedem zobozdravnikov."
Boris Egič, dr. dent. med., spec. otroškega in preventivnega zobozdravstva v ZD Murska Sobota, pa je povedal, da imajo pet zobozdravnikov koncesionarjev, ki so pripravljeni pomagati ob svojem rednem delovnem času. "Vsi štirje zdravstveni domovi so obveščeni, a trenutno ni potrebe za pomoč. Bolnišnica ne izvaja niti cepljenja ne testiranja, se bodo pa aktivirali po potrebi."
Matej Praprotnik, dr. dent. med., član Odbora za zasebno dejavnost in član koordinacijske skupine za mobilizacijo zdravnikov in zobozdravnikov koncesionarjev in zasebnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije, je povedal, da je bil glavni namen mobilizacija celotnega sektorja, ki bi potencialno lahko pripomogel k boljšim rešitvam in omilitvi posledic epidemije. Zato so tudi oblikovali obrazec, prek katerega so zasebniki in koncesionarji ponudili pomoč. Po njegovih besedah se je prijavilo okoli 300 zdravnikov, zasebnikov in zaposlenih pri njih, od tega je bilo 86 zobozdravnikov in 60 zdravnikov, ter 43 medicinskih sester, kar nekaj pa je bilo pobud mimo seznamov, ko so se zdravniki in zobozdravniki direktno povezovali na lokalnem nivoju. Opozoril je, da včasih podcenjujemo strah, ki ga imamo ljudje do igel. "Globoko sem prepričan, da bi se ljudje lažje odločali za cepljenje, če bi to bilo v obliki tablete." Drugo sporočilo zobozdravnikov pa je, da se v javnosti preveč pogovarjamo samo o življenju in smrti in o hospitalizacijah. "Pozabljamo pa, da je problem izgubljena kvaliteta življenja, ki nam ga kroji koronavirus," je še dejal. Tudi zasebniki zato ljudi pozivajo k cepljenju.
KOMENTARJI (1019)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.